„Cože?“ zastaví se Franta a kouká na Vaška

Hezký den!

Tak jak to dnes jde? Máte naplánovaných spoustu věcí, jedna pěkně navazuje na druhou, pořád co dělat? Nebo nemáte naplánováno nic a stejně máte jak strávit či zabít minuty a hodiny?

Určitě si ale i tak každý den najdete několik chvil, které věnujete usebrání. Ha – to je už tak neznámé slovo, že mi ho Word podtrhává jako špatné či neexistující. Tak zkusím jiné: určitě věnujete denně několik velkorysých chvil sobě, popřemýšlení o životě a smrti, necháte na sebe působit to, co se vám od posledního usebrání přihodilo, ujistíte se, že si děláte starosti s těmi správnými věcmi a že nemarníte energii zbytečnostmi.

Asi ne, co? Není čas. A jak se to vůbec dělá? A taky kdo by vydržel sám se sebou a takovými úvahami?

Někdy nás ale okolnosti donutí. Tak třeba:

Franta s Vaškem jdou do hospody a povídají si. V jednu chvíli řekne Vašek: „Jo, Franto, ještě jsem ti chtěl říct, že mám poměr s tvou ženou.“ „Cože?“ zastaví se Franta a kouká na Vaška.

Je tam podstatné jedno slovo (resp. jedno slovo a jeho ocásek). Zápletka může jakákoli – „Moje dcera je těhotná a čeká sedmerčata“, „Vyhrál jsem sto milionů a tady ti jich deset nesu.“ To podstatné následuje: „Cože?“ ZASTAVÍ SE Franta a kouká na Vaška. Ano, Franta se zastaví. Proč? Protože si potřebuje přebrat, co zrovna slyšel. Zapřemýšlet, pochopit, přijmout.

Kdyby následovalo: „Mám poměr s tvou ženou.“ „Cože?“ zrychlí Franta krok. – bylo by to divné. Protože když si potřebujeme něco přebrat, musíme zpomalit. Zastavíme se v chůzi, v činnosti, v řeči … a všechno dění se přesouvá dovnitř naší hlavy (i celého těla).

Právě zastavení, zpomalení, usebrání je to první, co bychom měli udělat, když jsme v nepohodě či máme starosti. Jenže … to, že usebrání už není ve slovníku, není náhoda. Není to jen skoro neznámé slovo, ale už i neznámý jev. Na co zpomalit, když se dá zrychlit. Nebo když se dá vzít neurol, když do sebe můžu obrátit lahev vína, zakrýt potíže další frenetickou činností nebo povrchním tlacháním nebo koukáním na hejbací obrázky.

Přitom zpomalení funguje proti stresu a pro pohodu. Člověk si ujasní, co je důležité a co ne – když si to neujasní, stane se, že třeba i dlouhé roky honí za něčím, co za to nestojí, a propásne kvůli tomu jiné věci.

Pokud chcete usebrání vyzkoušet, tak do toho. Připravte se na to, že to zpočátku nemusí být moc příjemné. Asi jako jít na rande s někým, kdo vás má rád a choval se k vám vždycky hezky, ale vy jste na něj roky kašlali. Těžká situace. Ale dá se zvládnout. Postupně si zpomalování zamilujete a stane se základní a důležitou součástí vašeho žití.

::::::

Tohle, ač to na první pohled možná nevypadá, je jeden ze základních postupů proti stresu a napětí. Další postupy a taky srozumitelné informace o stresu – kde se bere, co s námi dělá v krátkodobém a dlouhodobém horizontu a co s ním – najdete ve videopřednáškách na www.psyx.cz/stres

No a když ván radím ubrat na tempu, tak já uberu na ceně a videopřednášky teď pořídíte za cenu trička z Lidlu. Slevový kód „ZPOMAL“ zadejte na objednávkové stránce (sleva platí do 24.6.). Podrobnosti a ukázku najdete na www.psyx.cz/stres

Vylaďte se na léto do pohody – naučte se, jak na stres.

Srdečně Vás zdravím,

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *