Jste dopaminový závislák?

Newsletter z 04/2021

Ahoj psycho-kamarádi,

vy jste mě teda zavalili – děkuju té skoro tisícovce z vás, kteří vyplnili dotazník týkající se souboje rozumu a emocí, předsevzetí, prokrastinace a impulzivity! V těch několika stovkách stran zajímavých odpovědí se pořád ještě rochním. V dnešním Zpravodaji se zaměříme na jedno téma, které nadhodila Michaela v souvislosti s impulzivitou: „Proč se člověk vrhá do nových dobrodružství, se zájmem si kupuje si nové věci, strašně se zamiluje do nového protějšku a přitom to, co už má (koníčky, věci, partner) ho zdaleka tolik nevzrušuje?

Při hledání odpovědi na tuto otázku se musíme vrátit daleko do minulosti, kdy naše prapraprababičky a naši praprapradědové sbírali praborůvky a lovili mamuty. Činnosti to byly životně nutné, leč namáhavé, občas pěkně monotónní, často ovšem i rizikové. Aby tohle naši předci byli ochotní absolvovat, dala jim Příroda do mozku pupmičku, která při plížení se za borůvkami či zvěří šprkala pocit vzrůša a zaujetí. Jinými slovy – při hledání či lovení něčeho zajímavého, potřebného či nového se v mozkovém okruhu odměn zvyšuje hladina dopaminu, což má za následek příjemný pocit. Člověka díky tomuto opatření tyto činnosti bavily (a baví pořád, protože mozek máme plus mínus stejný jako naši prapředci).

To je tedy odpověď na první část Míšiny otázky: Vrháme se do nových dobrodružství, kupujeme si nové věci a zamilováváme se proto, že jsme dopaminoví závisláci, chceme ten dobrý pocit a pomocí zmíněných aktivit si ho dopřáváme.

A teď ta druhá část – proč nás tolik nevzrušuje to, co máme. No, chybí tam ten dopamin, takže je to nuda a šeď. Naštěstí jen pro někoho. Kdo je šikovný, umí i ze stávajících věcí, zájmů a lidí vytřískat nějaký ten dobrý pocit. Užívá si je, je za ně vděčný a jsou mu základem a jistotou. Stačí si tohle uvědomovat a umět hodnotu stávajících věcí a vztahů prožít. Tak se nám v mozku zvýší hladina serotoninu a výsledkem je příjemné rozpoložení. Není to divoká jízda jako s dopaminem, ale je to taky fajn. (Pro citlivější povahy dokonce mnohem víc fajn, než maniakální řádění dopaminu.)

Vybírání a kupování nových kabelek a mobilů je novodobá verze sbírání borůvek a lovení mamutů. Borůvky a mamuti sloužili přežití, proto ten dopamin a pocit vzrůša při jejich opatřování. Pocit nám zůstal i u kabelek a mobilů, přežití s otazníkem. Pokud se ale dovedete rozněžnit při pohledu na svou starou odřenou kabelku a svůj starý pomalý mobil, nemusíte se stále honit za novými zážitky a neopouštíte staré známé pro nové.

Jste spíš dopaminový – divoký, impulzivní – typ, nebo serotoninový kliďas? To pravděpodobně sami dobře víte. Kdybyste chtěli o své osobnosti zjistit víc, zkuste si třeba test osobnostních vlastností ICAP.

A užívejte si svůj dopamin i serotonin, vzrůšo i vděčnost – proto to v hlavě máte:)

Krásný slunečný den Vám přeju!

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Online test osobnosti ICAP – jak jste na tom s emoční stabilitou, zodpovědností, s mužskostí či ženskostí?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *