Plynutí

(Říjnový úvodník pro jaroměřské ZUŠkoviny)

Na začátku byl M.C., maďarský psycholog s právě tak nenapsatelným, jako nevyslovitelným příjmením. A pagery. Kdybyste náhodou nevěděli, co je pager, tak je to taková pípací krabička, v podstatě něco jako fax nebo záškrt – kdysi to tu bylo, už není a nikomu to nechybí.
Ten M. C. chtěl přijít na to, kdy jsou lidé nejspokojenější. A tak jim rozdal ty pagery. Kdykoli pager pípnul, měl jeho pán (či měla jeho paní) zaznamenat, co zrovna dělají, na co přitom myslí a jak se cítí. M. C. shromáždil obrovské množství těchto záznamů. Probral se jimi. A zjistil dvě věci. Zaprvé, že z hlediska spokojenosti je celkem jedno, co člověk dělá – jestli si s někým povídá, ryje záhonek, závodí v běhu nebo hraje na fanfrnoch. Za druhé, že ale vůbec není jedno, kde se v tu chvíli nacházejí jeho myšlenky.
Kdo nechal myšlenky volně toulat, cítil se nic moc až jakž takž. Úplně nejlepší pocit měli ti lidé, kteří mysleli a byli plně soustředění na to, co právě dělali. M.C. tento stav mysli nazval „flow“, česky bychom mohli říci „plynutí“. Nebo spíše „splynutí“, protože skutečně jde o splynutí člověka s činností. S někým mluví, pracuje, běží, hraje, kreslí, sochá a nemyslí vůbec na nic jiného. Neví, kolik je hodin, neví, kde má mobil, neví, co bylo včera ani co bude zítra, zapomněl i sám na sebe. Je to čisté bytí „tady a teď“, dokonalá spokojenost.
Flow je zbraň proti různým duševním útrapám. S naší hlavou to máme složité: Jedna její část chce být v pohodě, často se ale vynoří druhá, která říká: „Kdepak, budeme se teď hezky zabývat všemi našimi obavami a životními prohrami.“ A nahazuje nám myšlenky, o které ani trochu nestojíme. Ve stavu plynutí není ale na žádné takové myšlenky místo. Je jen člověk a to, co dělá. Realizujeme se naplno v něčem, co do určité míry umíme. Což je i podmínka, aby se flow vynořilo – dělat něco celkem náročného, co dělat chceme a co dokážeme zvládnout. Takže taková ZUŠka, to je pro flow ideální líheň. Flow jde ovšem zažít i při čtení – takže příjemné plynutí s říjnovými ZUškovinami!

Michaela Peterková

PS. M.C. je Mihaly Csikszentmihalyi. S tímhle jménem žije ve Spojených Státech. Kdo to chce byť jen zkusit vyslovit, musí se natolik soustředit, že nevyhnutelně dostane do flow.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *