Ťuk ťuk – ZUŠko, otevřeš se?

(Úvodník jaroměřských ZUŠkovin)

Jsme o pár týdnů starší a hlavně zkušenější. Zvláštních pár týdnů to bylo – spousta běžných věcí se nesmí, spousta divných věcí se musí, lidi k sobě mají tak nějak dál, život je vzhůru nohama. Někdo je z toho zmatený, druhý se bojí, dalšímu vadí omezení, jiný neví, co dřív. A do toho lidi šijou, smějí se a žijou. Člověk si zvykne i na šibenici, říká se, tak co by si nezvykl na to, že má už druhý měsíc nohy vzhůru. Kdo je obzvlášť šikovný, vytěží z toho něco nového, zajímavého; něco, co by se v klidných a „normálních“ dobách nezrodilo. Třeba hromadné zpívání na balkónech nebo online hodiny herectví, když zůstaneme u umění. A na svět vylezla kvanta výborného humoru. Toho se vyrojilo mnohem víc než respirátorů a nějaký najdete i v těchto ZUŠkovinách. V těžkých časech humor kvete. Rodí se v nejvnitřnější svobodě člověka; v té poslední svobodě, kterou nám nikdo nemůže vzít, žádný virus ani politik. Je to svoboda myslet si, co chci, a dívat se na věci, jak chci. Humor je výsledkem pohledu přes brýle absurdity. Smích zachraňuje od tísně a strachu, dělá dobrou náladu v širokém okolí a – zpěváci a dechaři pozor – posiluje bránici. Proto se smějte, co to půjde. Pod rouškou roušky se teď můžeme smát i tam, kde to jinak není vhodné.

V posledních ZUŠkovinách jsem psala, že ZUŠka žije dál, jen je jako liška zalezlá v noře před kojotem. Teď už liška vystrkuje čumák. Kojot se zdá menší, než na začátku, nebo dostal výprask a trochu utekl, těžko říct. Možná nás čeká další měsíc online, možná to ale v květnu v ZUŠce zase ožije – to bychom si jistě všichni přáli.

Michaela Peterková

Sebraný korona-humor:

NA POŠTĚ
Dnes na poštu přišli dva lidé v roušce. Okamžitě nastala panika, ale naštěstí to bylo jen přepadení, a tak jsme se všichni uklidnili.

V KANCELÁŘI
U nás dobrý. Zatím to máme pod kontrolou.
Dne ráno jeden kolega kýchnul u kávovaru, tak jsme ho umlátili lopatou a posypali vápnem.
Než kýchl naposled, mlel cosi o pylové sezóně, ale kdo by to riskoval že?

LÉKÁRNY
Tak to už je i na mě moc. V TV říkali, že do lékárny smí lidi jen po čtyřech. No co to je? Plazit se pro Paralen…

KARANTÉNNÍ NUDA?
Vůbec se doma v karanténě nenudím. Jen by mě zajímalo, proč je v rýži z Penny jen 2854 kusů zrníček a z Lídlu je 3084 zrnek?

SNĚHURKA
Sněhurka už má jenom šest trpaslíků. Kejchal je v karanténě.

SKUPINA CHINASKI
Vláda ČR v rámci opatření proti koronaviru zrušila skupinu Chinaski.
Název obsahuje Čínu i lyže a jeden ze členů je Malátný.

RECEPTÁŘ
Receptář príma nápadů: A nyní se s naší kamerou podíváme k panu Kropáčkovi z Manětína, který ze staré ždímačky, králíkárny a několika součástek z mopeda vyrobil nový plicní ventilátor pro 5 osob…

VAKCÍNA
Pokud budou školy ještě dlouho zavřené, tak rodiče najdou vakcínu dříve než vědci.

SEZNAMKA
Sympatický muž se zásobami mouky hledá ženu se zásobami toaleťáku.

DOMÁCÍ VÝUKA, DEN DVACÁTÝ
V brněnském babyboxu se našla osmiletá dvojčata. Bohužel si pamatovala, kde bydlí.

ZÁBAVA V OBCHODECH
Vezměte si igelitové rukavice a otevřete v nich igelitové pytlíky.

VHODNÉ OBLEČENÍ NA NÁKUPY
Říkali, že při nákupu stačí mít roušku a rukavice. Dnes jsem takhle šla, ale ostatní měli i kalhoty a tričko.

HYGIENA
Poslední dva měsíce si umývám ruce tak důkladně, že se mi objevila razítka z diskoték z roku 1990.

MINUTA TICHA ZA HLÁŠKY, KTERÉ ZANIKLY
Jdu na jedno. Ruku na to! Jak bylo ve škole? V kolik vyzvedneš děti? Všude dobře, doma nejlíp! Buď pozitivní! Jakou rtěnku? Ruku líbám. Ochutnej ode mě. Máš zaracha! Kašli na to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *