Psychologický zpravodaj 01/2022
Ahoj psycho-kamarádi,
co vy a novoroční předsevzetí? Přestat si kousat nehty, nekupovat blbosti, začít se hýbat namísto ležení u televize, nerozčilovat se, chodit víc mezi lidi a víc mluvit, nebo naopak naučit se být sám se sebou a míň mluvit… I kdybyste si, tak jako ostatně většina lidí, předsevzetí nedávali, během roku určitě zakopnete o snahu něco ve svém životě změnit. Možná to bude snadné. A možná taky ne, možná to budou věci, které vám už dřív připravily nějaký ten zážitek neúspěchu.
Tak třeba ty nehty. Co může být jednoduššího, než říct si „Prostě si už nebudu kousat nehty“? Nakupování: „Koupím jenom to, co mám na seznamu. Jaký to může být problém?“ Pohyb: „Denně půjdu na půlhodiny ven. Chci, tak zkrátka půjdu, ne?“ Vzrušená komunikace: „Nebudu se rozčilovat, všechno přijmu v klidu, rozmyslím si odpověď a až pak něco řeknu. Je to rozumné, mám to takhle teoreticky zmáknuté, co by se asi tak v praxi mohlo pokazit?“
Jak nicotně a zvládnutelně tohle všechno vypadá. Tváří v tvář realitě ale jasně vidíme rozdíl mezi teorií a praxí. Proč se to tak často nedaří?
My totiž v takových chvílích, aniž to tušíme, stojíme proti mocnému monstru. Je to obluda, která má strašně dobře nacvičené akce a pohyby, jichž se nechce vzdát a díky kterým nás drapne a dělá si s námi, co chce, řídí si nás, jako když si kluk jezdí po sedačce s angličákem.
Záludnost a síla tohoto monstra způsobí, že i rozumný, úspěšný a zkušený člověk se přistihne, jak opět hlodá ukazovák, jde z krámu s plnou taškou nakoupených zbytečností, na sedačce se užírá myšlenkami, že zítra už teda konečně ven půjde, nebo je vytočený již posté tím samým obličejem jistého zločinného rodinného příslušníka.
Tohle monstrum má zcela nevinný název. I tím klame. Napadá vás, o čem je řeč, jak se tahle obluda jmenuje? Čtyři písmena, v abecedním pořadí
K – V – Y – Z.
Je jako kolej zaříznutá ve svažující se krajině, která vlaku nedovolí jet nikudy jinudy. Jak vlak na to místo nasadíme, kolej si ho vede sama. Nás si takhle vodí naše zvyky. Mohou být špatné, ale i dobré. Dobré neřešíme, ty nám šetří energii, ale s těmi špatnými se někdy snažíme utkat. A je to pořádně těžké. Prostě kolej z kopce. Jak pomoci vlaku, aby po ní nemusel svištět? Po ničem jiném jezdit neumí, možná ani nechce, možná si dokonce myslí, že je to on, který to celé řídí a má pod kontrolou.
Jsou obtížné zvyky – ať už v osobním životě, v práci či studiu, v komunikaci nebo jiných oblastech – Vaše téma? Potřebujete či chcete vědět, jak na ně? Tak pojďte na webinář ZVYKY A ZLOZVYKY– řekneme si, jaká je podstata zvyků, jak fungují, proč umí být tak tvrdohlavé a jak je přece jen můžeme změnit.
Podrobnosti a přihlášku najdete zde. Čeká Vás online živé vysílání, jeho záznam pro pozdější zhlédnutí, materiály ke stažení a možnost ptát se na cokoli k tématu.
Jednání ze zvyku tvoří velkou část toho, co přes den uděláme – schválně si projeďte své denní aktivity a rozdělte si je do dvou kategorií – to, pro co jste se vědomě rozhodli, a to ostatní, to automatické, zvykové. Nejspíš dojdete k závěru, že většinu dne jste angličák v rukou kluka, který s Vámi drandí tam a zase sem. Není to vždycky špatné, třeba proč přemýšlet nad tím, jak si otírat ruce po umytí do ručníku nebo jak nasedat do auta? Pak jsou ale zvyky s větším dopadem, například zmíněná nezvládaná komunikace. I závislosti patří mezi zvyky. Proto stojí za to mít k tomuto mocnému mechanismu, který si každý nosíme v hlavě, cosi jako návod k použití. Dává Vám to smysl? Tak se budu těšit na webináři.
Hezký začátek ledna Vám přeje
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz
ZVYKY A ZLOZVYKY – živý webinář > podívat se na podrobnosti