BOLEST a SAMOTA nenaslouchání

😔 „Mluvím a vidím, že ten druhý jen čeká, až skončím. Aby mohl začít on.“

😔 „Nechá mě vymluvit, to jo. Ale vlastně ji nezajímá, co říkám. Hrozný je, že jsem vděčný i za tohle.“

😔 „Rodiče mi pořád jenom radí, co mám a nemám dělat. Vůbec netuší, co se ve mně děje. Vidí jenom, že jsem hubená a že se vyhýbám jídlům. Nevím, jak jim říct, že se bojím tloušťky, že se bojím výsměchu, taky maturity, budoucnosti… jak to říct, aby je to konečně začalo zajímat. Ty moje strachy jsou reálný, ale pro ně je to jenom bzučení mouchy, jenom jejich názory jsou ty správný.“

🙃 „K Vánocům jsem jednou dostala od partnera geniální dárek – Poukázku na dvě hodiny naslouchání. U nějaký koučky teda. Pavel by to prý neuměl. Má asi pravdu.“

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dneska si budu výjimečně trochu stěžovat. Aspoň uvidíte, že to taky umím 😉 Tenhle newsletter bude hlavně o nenaslouchání: Když naše slova narážejí na hluché uši nebo dokonce ani nedostaneme šanci je vyslovit, můžou to být neuvěřitelně 🥶 studené a frustrující zážitky.

Vypadá to, že většina lidí neumí skutečně naslouchat. Celý svět neustále mluví, ale skoro nikdo neposlouchá. Často se příliš soustředíme na své vlastní myšlenky a prožitky. Přitom cítit 💙 porozumění, přijetí, vyhřívat se chvíli v pozornosti a spojení s druhým člověkem je něco, po čem toužíme asi všichni. Jenže naslouchat je poměrně těžké 🏋️‍♂️ Je to jako třeba s plaváním. Na „paní radovou“ přeplave bazén kdekdo. Ale pak jsou lidi, co plavou jako ryby, jedou po hladině v nádherné ladné vlně, v jednotě s vodou. S paní radovou se to nedá srovnat. Nebo tanec – šlapání zelí nebo kývavé cosi zvládne skoro každý, ale když někdo opravdu tančit umí a v dokonalé harmonii s hudbou a partnerem se jakoby vznáší nad zemí, je to úplně jiný zážitek.

Naslouchání je podobné – na paní radovou nebo šlapání zelí to víceméně dáme všichni, ale opravdové pětihvězdičkové naslouchání – to se musíme naučit.

Zajímala by Vás taková možnost? Toužíte po smysluplném hlubokém propojení a opravdovém porozumění? Tak Vás zvu na 💙 živý kurz naslouchání, kde poznáte a v bezpečné atmosféře si prozkoušíte všechny ty nádherné dovednosti.

🗓️ Právě jsou vypsané termíny pro Prahu a Hradec Králové. V každé skupině je jen 14 míst, tak v případě zájmu s přihlášením neváhejte 🏃‍♀️‍➡️

Teď navíc s příjemnou slevou 👍za rychlou reakci

Podrobné informace a přihlášku najdete tady

🦉 A jak se naslouchání pozná?

Anebo jinak, až hezky zůstaneme v tom negativním konci – JAK POZNÁME NENASLOUCHÁNÍ?

Chcete třeba povyprávět o starostech s někým z rodiny, kdo je možná hodně nemocný, a z druhé strany se ozve:

👆 „No to u nás, co se teď taky děje, to neuvěříš, poslouchej …“
neboli TO JÁ…

👆 „Jo, vím, co to je, jednou jsem …“
neboli TO ZNÁM

🤏 „Pche, a z toho si děláš hlavu? Určitě o nic nejde.“
neboli ALE PROSÍM TĚ

👉 „To byste okamžitě měli zavolat tam, zařídit tohle, koupit tohle, zkusit tamto a hlavně tomu nepodléhat.“
neboli NEVYŽÁDANÉ RADY

👆 „Však si za to může sám, není se co divit, jak dopadl.“
neboli SOUDCE

Ve všech případech vidíme, že „posluchač“ tam cpe sebe a o žádné naslouchání ani omylem nejde. Jsou i pasivní formy, kdy druhý nedává pozor, nezajímá ho to; ale nenaslouchat se dá planým utěšováním, protiagrumentováním, vytvářením domněnek o tom, jak se ten druhý určitě musí cítit a ještě dalšími 💩 e-e způsoby.  Někdy si ani neuvědomujeme, že je pácháme. Všechny je probereme na kurzu.

Dveře jsou otevřené – koukněte nezávazně, co Vás za nimi může čekat 🔆

Krásný babí předpodzim 🍁
💚 Michaela Peterková

_____________________

PhDr. Michaela Peterková

lektorka kurzu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *