Být ptákem, koho byste posr….?

Psychologický zpravodaj z 02/2021

Ahoj psycho-kamarádi,

byla jednou jedna oslava, na ní kupa pomerančů, spousta chlebíčků a pár hostů, z nichž jeden vyvolával v hostitelce pochybnosti, zda udělala dobře, že zrovna jeho také pozvala.

„Nechci bačkory. Stejně už tady žádné nemáš.“
„Tenhle je tady taky, jo?“
„Koho jako dojmou pomeranče?“
„Mějte se a děkuji za pozvání na tuto zcela zapomenutelnou oslavu.“

Podobná prohlášení dotyčný doprovázel očima v sloup a pohrdlivým mlaskáním a po jeho poslední větě se všem ulevilo. Jak se zpívá v jedné písni „Přišel a zase odešel – a nikdo se kvůli tomu nevěšel.“

Tenhle host byl … hostilní. Hostilita, to je když je člověk permanentně přednasejřen, což velmi snadno překlápí v otevřenou negativitu, a o druhých lidech si nemyslí nic lepšího, než že jsou otravní, omezení a nesnášenliví.

Je to obvykle osobnostní rys, což znamená, že člověk prostě takový je ze své podstaty – něco z toho zdědil, k něčemu přišel na své životní cestě a sám to v sobě vyživuje. Co je důležité – zpravidla si neuvědomuje, že je, jaký je – nepřátelský a protivný. Myslí si, že takoví jsou ostatní, a on se přece k někomu, kdo je na něj hnusný, nebude chovat mile. (To opravdu nebude, bohužel to neumí.)

Vzpomínám si na jednoho klienta – velmi vznětlivý člověk, který měl na kontě několik telefonů, počítačů a dveří, který svým autem předjel, zablokoval a následně seřval každého, kdo podle něj silnici a svému vozu nevládl, jak měl, a který si nechal kolem domu postavit třímetrový betonový plot korunovaný ostnatým drátem. Přišel za mnou, protože mu bylo líto, kolik peněz už ho stála ta rozbitá elektronika a že jestli by s tím nešlo něco dělat, aby se tak nevztekal. Naprosto ale nenahlížel na to, jaký hněv v sobě pěstuje. To všechno ti druzí…

Protože hostilita znemožňuje hezké vztahy a taky proto, že prokazatelně za pomocí infarktů myokardu zkracuje lidský život, doufám, že Vám tenhle rys nebyl dán. Zkusme takový pidi-test:

„Kdybych byl/a pták, věděl/a bych naprosto přesně, koho posr..“

Vidíte v tom sebe?
Pokud ano, není problém. Tedy za předpokladu, že Vašich cílů je omezené a spíše skromné množství. Jestliže se vidíte, jak rozmetáte své výměšky (ideálně ještě přes větrák) na všechny z rodiny, na sousedy, na lidi ve firmě, na celé město, …

Kdybyste snad chtěl/a něco pořádného, hostilita je jednou z vlastností, kterou si můžete otestovat online testem PESO – výsledky hned a ještě k nim malý bonus:)

A také o ní budeme mluvit na zítřejším živém webináři, který bude o vzteku, hněvu a agresivitě. Povíme si mimo jiné, proč je těžké vztek ovládat a jak na to. Chcete-li, proklikněte se k přihlášce.

Ať to s Vámi moc často necloumá, mějte se co nejlíp a co neodolněji,

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *