Čekám klientku 🙍♀️ a koukám na záznamy z minulých sezení. Mluvila o velkém stresu v práci, o čím dál větší nechuti pustit se zejména do čehokoli a večerním pocitu, že den byl uspěchaný, povrchní, únavný a k ničemu. Tato dáma dřív hodně sportovala a mluvila o tom, že by ráda zase začala. Protože sport a obecně pohyb je skvělé antidepresivum a výborný prostředek k odreagování stresu, nebylo co řešit. Zeptala jsem se na dalším sezení téhle klientky, jak provlnila své svalstvo.
🙍♀️ Snažila jsem se.
💆 Jak to probíhalo?
🙍♀️ Musím si koupit nějaký boty.
💆 Takže zatím?
🙍♀️ No, víceméně … nic. Ale snažím se na to myslet, vím, že pohyb potřebuju.
Ono to bylo jasné už po prvním slově „snažila“. Před nějakou dobou to bylo: „Snažila jsem se. Musím jenom zavolat kamarádce, co jsem s ní kdysi hrála tenis.“
V reálu ani v duchu nevyvracím oči, chápu, co se (ne)děje, a rozhodně není nic ztraceno. A zároveň si dělám čárku na lístek s nadpisem „Snažit se znamená málo dělat.“
Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,
dnešní téma je jasné, budeme se snažit probrat zas jedno zrádné slovo. Nebo ho radši probereme 😉
Ještě dva příklady ze života:
Fyzioterapie:
👩⚕️ Dobrý den, tak jak ten krk vypadá, cvičil jste?
🙍♂️ Tak snažil jsem se.
👩⚕️ Dobře. Co jste tedy dělal?
🙍♂️ No, zkoušel jsem to naklánění.
👩⚕️ Výborně. Abych měla představu, jak vám to pomáhá, řekněte mi prosím, jak často?
🙍♂️ Tak … někdy v týdnu u televize … jsem se snažil …
👩⚕️ A máte odhad, kolik těch cviků jste za poslední týden udělal?
🙍♂️ … No tak snaž… hele, žádnej. … Jsem vůl, co?
🧔♀️ Snažím se přestat kouřit.
🧑🦲 A jak ta snaha probíhá?
🧔♀️ No …, myslím na to, že mě to štve a kolik to stojí peněz a že bych to konečně měla dokázat.
Snažím se meditovat, zhubnout, nerozčilovat, nepít tolik, víc spát. O rok později: Snažím se … Jestli se něco změnilo? Ne. Ale snažím se. (Takže ani tohle se nezměnilo😉)
💡 Proč se člověk radši snaží, než aby něco dělal?
:: Je pohodlný něco měnit a na svou pohodlnost dá nálepku „snaha“, aby se cítil líp
:: Se změnou otálí, protože si není jistý, jestli by to šlo a jak na to
:: Do té věci se mu ve skutečnosti nechce, protože to není jeho cíl, ale spíš vliv okolí
Já jsem si na slovo „snažím se“ a „budu se snažit“ vypěstovala 💥💥 vnitřní alarm a pokaždé, když se mi tohle sloveso mihne myslí, ho pošlu na kontrolu. 👉 Je to fakt snaha, na kterou můžu být hrdá, nebo jde jen o vymlouvací zástěrku? V tom druhém případě se donutím to přejmenovat, třeba „Ne, nesnažím se zalévat kytky pravidelně každý pátek, protože kdybych se fakt snažila, byly by v 90% pátků zalité, což nejsou. Věc se má tak, že si tuhle část péče o domácnost zatím neumím zorganizovat.“ (A stejně se mám ráda😊)
Dnes jsme probrali příklady, kdy si na „snažení“ máme dávat pozor. Někdy se ovšem člověk snaží, že se u toho málem smaží, a pak 👍 všechna čest (bez ohledu na výsledek). Často ale „snažení“ používáme jako náhradu opravdové akce.
Snažit se je prostě něco jiného než dělat. „Snažím se“ je dobrá ukolébavka pro naše svědomí, která nám zároveň umožňuje pokračovat v dosavadním životě a nemuset měnit ani dělat.
Pokud se taky takhle „snažíte“, 💙 nenadávejte si za to, dejte si na to slovo do hlavy 💥 alarm a pro začátek pojmenovávejte věci, jak opravdu jsou. Tím dost často startují velmi zajímavé a reálné změny.
Na závěr jedna moravskoslezská hláška: Snaha není koksovatelná.
Mějte se co nejlíp a já se zas za týden ozvu
💚 Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
Řešení hádanky z posledně: Nevidíte a musíte denně brát jeden bílý a jeden červený prášek. V misce máte na víkend připravené 2 bílé a 2 červené a není nikdo, kdo by vám poradil. Na hmat jsou stejné. Jak to vyřešíte?
🦉 Každý prášek přepůlíte a vezmete si (od každého) jednu půlku. Ty druhé půlky v neděli. Takhle zaručeně sníte každý den jeden bílý a jeden červený.