💀 Nesnáším, když lidi porušují předpisy!
💀 Štve mě, když se někdo neumí chovat u stolu!
💀 Nesnáším lidi, co chodí pozdě!
💀 Přijdou mi směšní lidé, co pořád mluví jen o sobě!
Co o člověku prozrazují věci, které mu vadí?
Než tohle zajímavé téma rozebereme, zvu Vás na nový online kurzík 💥SOPKA V NÁS – Vztek a jak ho zvládat
Budou 💻💻 dva živé webináře i s živých chatem, kde se podíváme na vztek, tuhle energií nabitou emoci, ze všech stran 🦉
Už jen do zítra platí sleva za včasné přihlášení 👍
Podrobnosti a přihlášku najdete tady ⏩
Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,
je normální, že nás na druhých lidech něco irituje, ať už je to jejich chování, zvyky nebo způsob mluvy. Mně třeba spolehlivě 🤬 vytočí, když někdo ve vlaku předvádí, jak nahlas umí mluvit nebo hrát jeho mobil. Dokonce jsem před tím už minule utekla do první třídy, což je při mé rozpočtové kázni už fakt co říct. Vadí mi lidi před Kauflandem, kteří říkají „přispějte na opuštěné děti“. Štvou mě rodiče, kteří se chovají hnusně ke svým dětem 😞
Asi máte taky svoji sadu.
Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč ❓ vás zrovna dané věci rozčilují? Odpověď může být překvapivá – to, co nám na druhých vadí, může být ve skutečnosti 🪞 odrazem našich vlastních skrytých problémů, nejistot nebo potlačených emocí.
🔴 Může mi vadit něco, co na sobě nemám ráda (např. omylnost, egoismus nebo strach).
🟢 Nebo druhým lidem závidím, že oni si něco dovolí, co já bych taky chtěla, ale bojím se (například jezdit rychle, mluvit upřímně, nechat se tetovat, měnit zaměstnání … nebo partnery).
🟣 Nebo mám slabé sebevědomí a dráždí mě věci, které mi to připomínají (například když někdo vyjadřuje otevřeně svůj názor, kritizuje druhé lidi nebo je naopak zbabělý).
Když si přeberu ty svoje situace, o kterých jsem psala před pár odstavci, tak docela jednoduchou interpretaci mají ty „příspěvky na opuštěné děti“. Můžu to přece v pohodě odmítnout a nic se neděje. To, že mi to vadí, má něco společného s 🩷 „hodnou holčičkou“ uvnitř mě, která má pořád dělat dobro a souhlasit a přispívat a … (Sice jsem na ní už udělala kus práce, ale je tam furt.) Když nechci, vyvolá to ve mně pocity viny. A to mě ❌ štve a proto mě štvou tyhle situace.
Pokud jde o digitální hluk ve vlaku, ten asi skrytou rovinu nemá, to je prostě citlivost soustavy nervní. A 😡 hnusně se chovající rodiče … tam něco může být, vyrůstala jsem v době, kdy se děti doma i ve škole těšily pověsti stvoření, které je třeba ve správného člověka tvarovat ručně i drsným slovem.
Určitě ne každou věc, která člověku vadí, vystopujeme kamsi do nevědomí. Ale docela často jo a je užitečné to aspoň zkusit.
Pro trénink nastřelím možnosti u příkladů z úvodu:
💀 Nesnáším, když lidi porušují předpisy. > 💡 Taky bych ráda, ale bojím se.
💀 Štve mě, když se někdo neumí chovat u stolu. > 💡 Brnká to na můj perfekcionismus a potřebu jistoty, že věci prostě jsou tak, jak správně být mají.
💀 Nesnáším lidi, co chodí pozdě. > 💡 Ti si přece neváží druhých lidí a to je moje velká obava – že si mě druzí lidi neváží.
💀 Přijdou mi směšní lidé, co pořád mluví jen o sobě. > 💡 Dělám to taky, akorát to popírám, protože mluvit jen o sobě přece ukazuje na nadutost, narcismus a další ee věci.
Když si člověk uvědomí, jak tohle funguje, může 📈 pokročit ve svém osobním růstu. Když mě něco opakovaně štve, zastavit se a popřemýšlet, jestli v tom není něco víc a jestli to nejsem já, kdo potřebuje něco změnit a zlepšit tak vztah k sobě i ostatním. Je teda fakt, že pro spoustu lidí je tohle zkoumání příjemné 😬 asi jako sezení na kaktusu. Trochu masochismu za duševní zrání myslím stojí … ale je mi jasné, že úplně převažující pohled to není 😉
Pokud se dáte do zkoumání, tak 👍 za odvahu!
A zvu Vás na kurz 💥 SOPKA V NÁS – Vztek a jeho zvládání
Probereme tuhle emoce ze všech stran 🦉
Podrobný obsah webinářů najdete tady ⏩
Krásný únor,
💚 Michaela Peterková
_____________________
PhDr. Michaela Peterková
psychologie psyx.cz
PS. Za tip na dnešní téma děkuju čtenáři Josefovi U.