Zažíváte v nejbližších vztazích pohodu nebo spíš nejistotu nebo žárlivost, strach z opuštění, strach z přílišného závazku, odtažitost, nedůvěru? ❤️🖤💀
Všichni chceme hezké vztahy, ale je hrozně těžké překonat u sebe nebo partnera potíže, které se opakují a u kterých nevíme, jak na ně.
Hezké i problematické vztahy pramení v našem dětství, v tom, co jsme zažívali v rodině 👪
Zvu Vás na 📺 online kurz OD KOLÉBKY DO DOSPĚLOSTI, kde to všechno důkladně probereme a ukážeme si cestu ven z opakovaných vztahových problémů. A taky jak pomoct svým dětem ke zdravejším vztahům v budoucnu 💙 Kompletní kurz je právě teď znovu otevřený 👍
Každé dítě si na začátku života vytvoří pouto k člověku, který se o něj primárně stará.
Když se rodič stará hezky, je předvídatelný a láskyplný, vznikne 💙bezpečná vazba. Dítě je pak v dalším životě zdravě sebevědomé, dovede se radovat, zvládá kritiku, problémy, vztahy i přechodnou samotu.
Když něco nefunguje, vzniká nejistá vazba.
Mary Ainsworthová a John Bowlby na základě svých slavných studií popsali tři typy nejisté vazby:
😡 Nejistá vyhýbavá vazba
Dítě mělo málo vřelého rodiče, který se choval spíš odtažitě, moc se neusmíval, nedělal vtipy, neutěšoval, když mělo strach apod. Takové dítě trpělo ve svých emočních potřebách a naučilo si je plnit samo.
V dospělosti pak vidíme člověka, který 👎 moc nevěří druhým lidem ani světu a spoléhá sám na sebe. V hloubi duše by chtěl srdečnost a lásku, ale protože se kdysi tolik zklamal, radši neriskuje a staví si kolem sebe ochrannou zeď. Je nepřístupný a může se to v partnerském vztahu projevovat tím, že je pořád v práci nebo někde (fyzicky či mentálně) pryč, vyhýbá se opravdovému otevření se, případně se brání pomocí vtípků. (Příklady jsou v kurzu.)
😡 Nejistá ambivalentní vazba
Dítě mělo nespolehlivého a nepředvídatelného rodiče, který jednou přišel a opečoval, podruhé ale ne; jednou se usmíval, jindy ve stejné situaci nadával. Dítě vůbec nevědělo, co má dělat a kdy se chová „správně“. Tím bylo velmi znejistělé.
V dospělosti se pak takový člověk chová 🖤💀 rozpolceně: Na jednu stranu je rád, že má partnera, ale zároveň se od něj odtahuje. Může žárlit nebo se projevovat ve vztahu velmi závisle a zůstávat s člověkem, který se k němu chová špatně. Má velký strach z opuštění.
😡 Dezorganizovaná vazba
Dítě nevypozorovalo žádný vzorec a tak ani v jeho chování žádný není: Emoce jak na houpačce, chvíli miluje, chvíli nenávidí. Neví, co chce, jedná z okamžitých impulzů.
::::::::::::::::
Raná vazba je jako zem pod nohama. Pokud se člověk cítí bezpečně, může v životě všechno – jít, běžet, tančit, skákat, lehnout si, odevzdat se. Pokud pevnou půdu pod nohama necítí, je jako na vratké lávce nad propastí. Na ní už se toho moc nenatacuje a může ho shodit každý menší problém. To je život s nejistou vazbou – byl takový v dětství a neseme si ho, velmi často nevědomě, i dál.
V kurzu 📺 OD KOLÉBKY K DOSPĚLOSTI: Jak nás utváří vazba v raném dětství probereme všechny typy vazby podrobně a budeme hledat cestu pryč z rozviklané lávky ke zdravějšímu vztahu k druhým lidem i sobě
Jestli Vás téma zajímá, pojďte do kurzu – ta chvilka může změnit kus Vašeho života 💙
Krásný srpen 🦋
💚 Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
Nejžádanější kurzy jsou teď znovu otevřené 👍
📺 HLUBOKÉ PŘÍČINY ČASTÝCH PSYCHICKÝCH PORUCH – podrobnosti a přihláška
📺 OD KOLÉBKY DO DOSPĚLOSTI – podrobnosti a přihláška
📺 HLUBOKÉ PŘÍČINY MEZILIDSKÝCH KONFLIKTŮ – podrobnosti a přihláška