Co ti je? NIC! Aneb pasivní agrese 💀😡

(Psychologický zpravodaj z ledna 2023)

💥 Vyrazíme v šest? – V šest? – Nebo chceš jindy? – Ne. – Můžeme jít o něco později, jestli chceš. – Když šest, tak v šest. (Je vidět, že to úplně nevyhovuje, ale ani za vyhraný volby to nepřizná.)

💥 Kdy máme to školení? – Nevím. – Ve středu? – Nevím. – Půjdeš tam? – Nevím. (Prostě Sokrates.)

💥 Co ti je? – Nic. – Mám pocit, že se něco děje. – Říkám, že mi nic není. (Jasně, asi jako není vláda fialová😉.)

💥 To rádi vidíme, že umíš přijít včas. Sice musí jít o práci a ne o rodinu, ale i tak oceňuju. (Kous a hryz.)

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

když mě někdo štve, je iks způsobů, co s tím můžu dělat.

Dám mu to jasně najevo, přičemž hlavní proud energie může směřovat z bránice nebo z bicepsů a tak. Jiná možnost: Přeberu si situaci tak, že vlastně o nic nejde nebo že mi dotyčný nestojí za emoci. Nebo uspořádám protestní kampaň. Nebo budu trestat tichem 😡. Případně půjdu na výletě s ním schválně pomalu, budu si každou chvíli něco vyndávat z batohu a zas to uklízet, … 😡 Nebo budu zarytě mlčet a ani náznakem se neusměju, když u nás budou na návštěvě jeho přátelé 😡.

Poslední tři reakce patří do okruhu pasivní agrese. Pasivní agrese, to je, když mám vztek, ale nevyjádřím ho přímo; leze ven jinými kanály – ostentativním mlčením, děláním jakoby omylů, které jsou ve skutečnosti méně či více rafinovanými schválnostmi (pomalá chůze, zapomínání, zdržování, prokrastinace – ale samozřejmě ne vždy jsou tyto projevy pasivní agresí – jen když je tam transformovaný vztek), úmyslnou nerozhodností, ironií, sakrasmem a mnoha jinými způsoby.

Lidé provozující pasivní agresivitu negativně smýšlí o druhých lidech – což se dost ošklivě propisuje do vzájemných vztahů. V druhých vidí padouchy – to oni můžou za to, že jsem naštvaná. Pasivní agrese je spolehlivý vztahový jed. S pasivním agresorem nechcete být v manželství ani v pracovním kolektivu a ani v karetním kroužku. Leč stává se.

I o pasivní agresi budeme mluvit na velkém online kurzu, který startuje už ve čtvrtek 💥.

Tématem je mentalita Oběti – já chudák, smolař, oběť okolností. Tento postoj vede velmi často k pasivní agresi. A ke konfliktům, úzkosti, nefunkčním vztahům a nespokojenosti.

Jak rozpoznat mentalitu Oběti a taky další role do trojky 😒😡😇(„padoucha“ a „zachránce“), to v kurzu důkladně probereme a hlavně si ukážeme cestu ke zdravějším postojům a vlídnější komunikaci.

Zajímá Vás toto téma? Kurz se hodí pro lidi s mentalitou Oběti, pro jejich okolí, protože Oběť ráda obviňuje druhé a všichni se tak zaplétají do jejích sítí, a pro rodiče a prarodiče, protože tohle všechno začíná v dětství.💡 Vše z pohodlí domova. Podrobnosti a přihlášku najdete tady:

Těším se na Vás v kurzu a každopádně Vám přeju hezké dny 🌻

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Podrobnosti ke kurzu ŽIVOT VE VLASTNÍCH RUKOU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *