Co víte a nevíte o emocích? Otestujte se 💡

Psychologický zpravodaj z 10/2022

Ahoj psycho-kamarádi,

emoce stejně jako počasí doprovázejí náš život 24/7. Někdy jsou mírné, někdy bouřlivé, někdy příjemné, někdy nemilé.

V dnešním Psychologickém zpravodaji pro Vás mám emoční kvíz.
Co víte o emocích?

💥1. Která emoce člověka oslabuje?

a) strach
b) vztek
c) smutek

Správné odpovědi najdete níže, ale než budete rolovat, pořádně se zahloubejte 😉

💥2. Jak dlouho v člověku přetrvává napětí poté, co se dotyčný rozčílí?

a) půl hodiny
b) dvě hodiny
c) osm hodin

💥3. Která nebo které z následujících emocí nejsou zdravé?

a) vztek
b) strach
c) smutek

💥4. Která mozková struktura zpracovává základní emoce?

a) mezimozek
b) corpus callosum
c) amygdala

💥5. Jaké emoce na nás mají silnější vliv?

a) pozitivní
b) negativní
c) obojí stejný

💥6. Který způsob vyrovnání se se vztekem je nejméně zdravý?

a) otevřený výbuch
b) potlačení v sobě
c) vyběhání

💥7. Pro dobrý mezilidský vztah je potřeba mít poměr mezi příjemnými a nepříjemnými zážitky:

a) vyrovnaný
b) o trochu víc pozitivních
c) o hodně víc pozitivních

Správné odpovědi i s nějakými řečmi kolem:

💡1. Strach i vztek spíše mobilizují energii k útěku či útoku. Smutek je tzv. astenická emoce, kdy se člověk uzavírá, nebojuje, nejradši by se zkroutil do klubíčka a přitom toužil po návratu toho, co ztratil.

💡2. Vztekem se nabudí hladiny mnoha neurotransmiterů a hormonů, mj. kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. Než se dá organismus do přednaštvaného stavu, trvá to klidně až osm hodin. Nemusíme navenek nic pozorovat, můžeme si připadat v pohodě, ale je to riziková doba, po kterou snadno znova vybubláme.

💡3. Zavádějící dotaz. Zdravé a přirozené jsou všechny. Emoce jsou nezdravé tehdy, když jsou nepřiléhavé nebo přehnané, a to se týká i emocí příjemných.

💡4. Strach, vztek a potěšení sídlí v amygdale, evolučně staré mozkové struktuře, kterou měli už dinosauři. Amygdala si dělá, co chce. (A máme ještě ke všemu dvě.)

💡5. Špatné je silnější než dobré. Tak jsme uplácáni. Čelit tomu jde jedině množstevně – musíme se postarat o to, abychom zažívali a registrovali víc hezkých zážitků než těch ee. Dobrý lidi, vděčnost, všímání si pozitiv.

💡6. Vztek je energeticky silně nabitá emoce. Kdyby z ní člověk uměl vyrobit elektřinu, leckdo by nemusel mít starosti, čím svítit a ohřívat vodu. Odreagování pohybem nebo prací je skvělé. Výbuch taky pomůže, akorát to není vždy úplně komfortní pro toho, na koho je namířen, a člověk taky může udělat nebo říct něco, co už nevrátí. Potlačování vzteku má ale nejhorší následky, energie se někde v těle uplatní a výsledkem může být třeba chronicky vysoký tlak, tichý to zabiják.

💡7. Na jednu negativní interakci (odseknutí, konflikt apod.) to chce aspoň pět pozitivních (úsměv, pomoc, objetí atd.). Dobré je, jak víme, slabší než špatné. No a proto taky jsou vztahy taková makačka.

Dělalo Vám něco problémy? Nebo opačně: Co bylo v pohodě? Dozvěděl/a jste se třeba i něco zajímavého? Prožil/a jste nad těmi otázkami pár inspirujících minut? Jestli aspoň jednou říkáte „Jo“, jsem telepaticky ráda.

Teď trojice pozvánek:

🎓 Kroužek Psychologie pro každého: Pokud jste z Jaroměře, Hradce, Dvora Králové a tak, a zajímá Vás psychologie, každé pondělí v podvečer mám tady v DDM seanci nad zajímavými tématy z psychologie. Sotva jsme začali, ještě je možné se přimísit. Přihlášky na www.ddmklic.cz

⚽ Ještě jedna pozvánka pro lidi z regionu: Rozšiřujeme tady v Jaroměři florbalový tým – hrajeme, abychom si zaběhali a pobavili se (a třeba i odreagovali emoce nahromaděné z těžkýho života), žádné závodní ambice. I pro lidi bez velkých florbalových zkušeností, 16-200 let. Úterní podvečery. V případě zájmu prosím odpovězte na tento mail.

📺 A teď jedna pro všechny – minikurz Rozum versus emoce, ve kterém se dozvíte, proč rozum tak často prohrává a výsledkem jsou zlozvyky, odkládání práce, výbušnost nebo neschopnost rozhodnout se, a co s tím, je pro zájemce otevřený už jen pár dní. Přihlášky a informace tady.

K emocím se ve Zpravodaji ještě určitě někdy vrátíme. Přeju Vám, ať se nehroutíte pod blbými zážitky a ať hromadíte ty hezké. Co je super – že ty nejlepší bývají úplně zadara😊

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Podívat se na online živý kurz JAK LÉPE POROZUMĚT SOBĚ I OSTATNÍM

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *