Děláte 20 000 CHYB DENNĚ? 💀 Chyby při DÝCHÁNÍ

(Psychologický zpravodaj z února 2023)

Dáme si malý „dýchací“ test:

1. Zvedají se Vám při nádechu ramena?
2. Dělá se Vám v běžné pozici, v níž držíte hlavu, dvojitá brada?
3. Dýcháte ústy?
4. Když stojíte, máte uvolněná kolena?
5. Hrbíte se?
6. Pracuje vám při dýchání břicho i hrudník?
7. Praktikujete psí dech (rychlé povrchní dýchání)?
8. Máte v běžných situacích měkké břicho?

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnešní Psychologický zpravodaj se věnuje dýchání, protože dýchání, to je mnohem víc než jen žonglování s kyslíkem a uhlíkem. Dýchání souvisí s bolestmi zad, hlavy, napětím nebo naopak uvolněním, úzkostí a dalšími záležitostmi, o které zas tak nestojíme. 😡

Jak jste odpovídali v úvodním testíku?

Liché položky, to jsou chyby. Naopak pokud jste souhlasili se sudými, je to ok.

Podívejme se na to podrobněji, nejdřív ty správné, sudé položky. Dvojitá (či vícenásobná) brada značí, že nevystrkujeme čelist dopředu, což je častý zlozvyk a po nějaké době pak člověk vypadá jako sup. Ve stoje máme mít lehce povolená (ne „uzamčená) kolena. Břicho a hrudník mají pracovat proto, že hlavními dýchacími svaly jsou bránice a mezižeberní svaly a nejlepší je, když hezky kooperují. A měkké břicho v klidových situacích, to znamená povolené a ne zaťaté břišní svaly – přičemž zaťaté je míváme ve stresu.

A teď ty zatrolené licháče:

Zvedání ramen při nádechu, to obvykle znamená dýchání jen do vrchního hrudníku, což je projevem stresu nebo úzkosti. (O zvednutých ramenou jsme ostatně mluvili už minulý týden – schválně se teď zkuste nadechnout a při výdechu spustit ramena. Šlo to? Pokud ano, byli jste ve stresové pozici, kterou nám reprezentují právě bezdůvodně zdvižená ramena.)

Dýchání ústy, to mimo jiné přispívá ke zlenivění bránice. A líná bránice rovná se vyšší riziko refluxu, zácpy, špatná rovnováha, problémy s pánevním dnem a bolesti zad. Kdo by řekl, že tohle všechno se dá minimálně částečně řešit správným dýcháním?

Hrbení rovná se méně prostoru v hrudníku, takže méně vzduchu a také méně sebedůvěry. Nebo jste už potkali jinak zdravého člověka, kdo je ohnutý a přitom srší sebevědomím?

No a psí dech, to je vstupenka do říše úzkostných stavů, v krajním případě až panické úzkosti.

Pojďte se naučit správně dýchat – vždyť vadné dýchání souvisí s mnoha zbytečnými bolestmi, trávicími problémy, psychickou nepohodou a malou sebedůvěrou. Budeme tomu věnovat kus živého Kurzu relaxačních a meditačních technik, na který se právě můžete přihlásit. Milá a zkušená fyzioterapeutka Vám vysvětlí a hlavně ukáže, jak dýchat, zjistí, jaké chyby případně děláte a co s nimi.

Probereme i další vyzkoušené a účinné postupy, jak se pořádně uvolnit, vyhnat z hlavy nesmysly a dát se do pohody.

To vše s úsměvem, naživo, v malé skupině a v hezkém prostředí jógového sálu. Přihlášku najdete tady

V nejbližších 24 hodinách Vás čeká asi 20 000 nádechů a výdechů. Udělat za den dvacet tisíc chyb, to už musí být někde znát. A zrovna tak je znát, když denně něco uděláme dvacet tisíckrát dobře.

Tak ať Vám to s dýcháním jde, krásný den Vám přeju 🌻

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *