Ahoj psycho-kamarádi,
mezi nejčastější zlozvyky prý patří ohlodávání nehtů a tužky, cucání vlasů, křupání klouby prstů, nosně-důlní činnost, přejídání se, podléhání magnetismu křesel a sedaček, časté kontrolování mobilu, skákání do řeči … (k tomu poslednímu jsem dnes na Deníku N četla krásný článek začínající: „Znáte ten pocit: Narazíte na nějakou informaci a udělá se vám názor. A přirozenou vlastností názoru je, že musí ven.“), tak třeba i ta „automatická výroba děsně poučených názorů“ a jejich obsesivní šíření by do seznamu častých zvyků mohly patřit.
Psychologický zpravodaj se letos v lednu věnuje tématu zvyků a zlozvyků, dnes je na řadě třetí, stručné pokračování (předchozí newslettery najdete na michaelapeterkova.cz) a aby informace nesměřovaly jen ode mě k Vám, nabízím Vám možnost a současně Vás prosím o vyplnění dotazníku ZVYKY A ZLOZVYKY. (Pokud se Vám udělal nějaký názor 🙂 )
Dotazník se ptá na zlozvyky, dobré zvyky, jak a proč se Vám daří či nedaří zvyky měnit atd. – za tři minuty máte hotovo a na konci se ještě můžete přesvědčit, jak realisticky vidíte možnosti sebeovládání. Výsledky dotazníku budu posílat v následujícím newsletteru a podněty z něj plynoucí budou zakomponovány do chystaného webináře.
Zvyky – tedy to, co děláme automaticky – hrají zásadní roli v našich životech. Zvyk se rodí z opakování nějakého chování – třeba ve chvíli nervozity si člověk strčí do pusy prst nebo tužku (relikt z raného dětství, kdy sání přinášelo potravu a tedy uspokojení hlavní potřeby) a aby nějak své napětí zkompenzoval, začne hryzat. Funguje to, uklidňuje, takže příště znovu. Hryzání je vlastně docela neškodné (ačkoli si vybavuju, že jsem mluvila s klientkou, která v souvislosti se svými skoro vyvražděnými nehty prolila mnoho slz nad ztracenou důstojností), ale co takové závislosti – na hraní her, nikotinu, alkoholu, sázení? Taky zvyky. Nebo zvyky v myšlení – třeba pesimistické zdůvodňování neúspěchů („Jsem blbec“, „Takhle je to se mnou vždycky“), okamžitá defenziva při náznaku kritiky („Já za to nemůžu“, „Hlavně že ty jsi dokonalý“) – ty mají rovněž jasný a velký dopad na náš pocit ze života.
Pokud Vás téma zvyků a zlozvyků zajímá, koukněte prosím na dotazník a třeba i na podrobnosti a přihlášku na webinář.
Přeju Vám pěkný leden bez otravných zvyků, hlavně samozřejmě bez otravných zvyků druhých lidí 🙂
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz
ZVYKY A ZLOZVYKY – živý webinář > podívat se na podrobnosti