Děláte tyto CHYBY při MYŠLENÍ?

„Mám děsný starosti o bráchu – už dlouho má problémy se svou přítelkyní, bojí se, že se s ním chce rozejít, a kvůli tomu hrozně pije. Ale já s tím nemůžu nic dělat.“
„To je blbý, Pavlíku. Tak se na to snaž nemyslet.“
„Já vím. Snažím se.“

Myslíte, že Pavlovi jde snažit se na to nemyslet?

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnešní Psychologický zpravodaj bude o jednom procesu, který se nám v hlavě odehrává skoro pořád a na který hodně spoléháme: Myšlení. Spoléháme na něj, ale chyb a nedokonalostí v něm máme až běda.

Dáme si ještě další příklad:

Realitní makléř si dělá takový soukromý experiment při prodeji velmi netypického bytu, u kterého těžko říct, kolik se za něj dá dostat. Zkusí na první vážné zájemce cenu osm milionů korun – zájemci chvíli smlouvají a přemýšlejí a pak řeknou, že šest milionů by za byt dali.

Druhým vážným zájemcům, typově podobným jako byli ti první, řekne deset milionů korun. Je to asi příliš, ale chce to zkusit. Těm se to opravdu zdá moc a po úvaze nabídnou sedm milionů.

Dejme tomu, že všichni ti zájemci přemýšleli stejně a mají i stejné zdroje, ale ti druzí byli ochotní dát o milion vyšší částku. Čím to je?

Je to úplně stejný efekt, jaký na nás obchodníci denně zkouší u prodeje jídla – „běžná“ cena velmi značkového tuňáka je třeba stovka za konzervu, ale s 50% slevou je to jen padesátka – to je skvělý, namísto stovky zaplatit jenom padesát! Kdyby byla výchozí cena 60 a po slevě 45, nemělo by to zdaleka tu přitažlivost, přestože koncová cena by pro nás byla menší.

Tak funguje tzv. kotva – výchozí hodnota, která posadí naše myšlení do určitých výšin a podle níž potom uvažujeme a porovnáváme dál. Padesátka je oproti stovce, což je částka, na které jste byli ukotveni, hodně málo, to už dáte. Když půjdete kupovat nemovitost, prodejce se vás bude snažit ukotvit co nejvýš. Jasně, počítá s tím, že se budete snažit stlačit cenu níž, ale ví, že čím výš budete ukotveni, čím vyšší částku nakonec zaplatíte.

Mistři v užívání kotev jsou obchodníci z arabských trhů.

Jak se kotvě bránit? I to probereme na živých seminářích o myšlení – jestli to nemáte daleko do Hradce, pojďte na ně. První ze čtyř setkání se koná v hradecké knihovně už tento čtvrtek. Podrobnosti najdete tady:

A co Pavel, který se snaží nemyslet na bráchovy starosti? Jak vlastně můžeme na něco nemyslet? Existuje jen jedna správná odpověď: Myslet. Ale na něco úplně jiného. Jak se na něco snažíme nemyslet, nevyhnutelně na právě na to myslíme. Klasický jednoduchý pokus: Teď v žádném případě nesmíte myslet na žlutého slona. Na cokoli jiného jo, ale na žlutého slona určitě nemyslete. A je to v hlavě samej chobot 😊

Myšlení je potřebná schopnost, ale taky dost nedokonalá, záludná a líná. Na čtyřech živých setkáních si k tomu řekneme víc – těším se a přeju Vám roztodivně krásný duben!

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

💡 Semináře o myšlení

💥 Online test mentální výkonnosti

Psychologický zpravodaj z dubna 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *