Děs přichází ze země bez vlivu

Hezký den, ahoj,

hádejte – proč je z draka mnohem víc vyděšená princezna spoutaná řetězy než princ opatřený mečem? Oba jsou zdraví, sebevědomí a udatní, … ale jen princ může se situací něco dělat.

Na fotbale při penaltovém rozstřelu kolabují fanoušci; znám dokonce takového, který se na tyhle výjevy vůbec nemůže dívat, jak je z nich nervózní. Hráči, kteří kopou, jsou sice taky pod vlivem adrenalinu a stresu, ale nezažívají onu bezmoc, takže jsou na tom líp než publikum, trenér či majitel klubu.

Podobný efekt byl mnohokrát zkoumán. Jak byli překvapení výzkumníci v poválečném Londýně, když zjistili, že obyvatelé centra byli po tom všem německém bombardování v mnohem lepším psychickém stavu než obyvatelé předměstí. Do centra dopadalo násobně víc bomb, než na okraje. Že by snad intenzivní bombardování obveselovalo duši? Ukázalo se, že ne a že rozdíl byl v sirénách. V centru se rozezněly sirény, kdykoli se v dáli objevily letouny sypající ze sebe smrt. Lidé utekli do krytů. Na periferiích sirény nebyly a jejich obyvatelé, na rozdíl od těch z centra, nemohli pro svou záchranu nic udělat. Jen čekali, kdy a odkud přijde rána. Neměli na situaci žádný vliv a to byl ten podstatný prvek, který v nich plodil děs a úzkost.

Překvapení zažili i výzkumníci v seniorských domovech, když zjistili, že obskakovaní stařečci chřadnou a zmírají dříve než ti, kteří si musí nebo mohou nějaké věci zařizovat a rozhodovat sami. Opět je v akci vliv: O koho je zcela postaráno (Tady máte rozpis návštěv, v deset vám přijde úklid, jídlo vám přinesou v poledne a bude to hrachová kaše), trpí tím. O koho tolik ne (Kdy chcete návštěvy?, V kolik vám bude vyhovovat úklid?, Chcete hrachovku, nebo si radši něco uvaříte sám?), ten se sice musí trochu snažit, ale má své věci mnohem víc pod kontrolou a to se ukazuje jako jasný životabudič.

Ze země bez vlivu přichází pasivita, bezmoc, úzkost i děs. A návazně na to často i deprese. Ukazuje se, že v podhoubí deprese často bují právě bezmoc – nemůžu s tím nic dělat, nemám na situaci žádný vliv.

Stres a všelijaké těžkosti zvládáme mnohem líp, když máme pocit, že v dané situaci můžeme něco udělat. A o ten pocit je občas potřeba se poprat – nepřijde vždycky jako bonus zdarma. Když se člověk cítí jako pasivní oběť, měl by se rozhlédnout a pak ještě jednou a pořádně, protože cesta ven většinou existuje. Ten vliv někde visí, jen se natáhnout a utrhnout si ho. No a tam, kde jsou věci ovlivnitelné, je to už mnohem žitelnější.

Prostě vliv má vliv. Takže ze slabikářů by mohla zmizet mísa, která při vší plastové či nerezové úctě nedisponuje takovým dopadem na duševní prosperitu. Maso se dá dát rovnou do břicha a pak už si můžeme říct:
Máma má vliv, ó my se máme.“

Vliv činí náš život pohodovější a delší. Když jsme řekli jing, je ovšem potřeba dodat i jang: Někdy je neovlivnitelnost fajn, třeba v lunaparku. Za bezpečných podmínek si ji dovedeme užít. Někdy není fajn, ale zas nás posouvá dál.

V předchozím odstavci jsem nedokázala napsat slovo „neovlivnitelnost“, vylezlo z toho cosi, co Word vyžadoval opravit. A opravil mi to na „nevolitelnost“. Což mi připomnělo nadcházející volby. Mám volby ráda – těmi dokonale recyklovanými hlasovacími lístky mnou odmrštěných stran se fantasticky zatápí. Taky má volební místnost sídlí v krásném železničním muzeu a chodí se tam přes točnu. Volby, to je masový vliv v akci. Jeden hlas zdánlivě nic nerozhoduje, ale přece se výsledky voleb z těch jednotlivých hlasů skládají. Tak pokud nechcete bezmoc a depku:), využijte svůj vliv, vyberte si svého Losnu a v pátek nebo v sobotu ho skočte podpořit. Přece nechcete, abyste svými daněmi přispívali na plat nějakýmu Mažňákovi:)

Přeju Vám pohodu a vliv (nebo aspoň přeliv),

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

www.psychotesty.psyx.cz– online psychologické testy – osobnost, duševní poruchy, paměť, emoční inteligence aj.

www.zlutasova.cz– online programy pro duševní pohodu a zdravou sebedůvěru

Už nekouřím – jak přestat kouřit, návod, e-book, příběh, podpora v začátcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *