Dospělácké poučky, zákazy a příkazy v nás

Psychologický zpravodaj z června 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

kolikrát během svého dětství jste slyšeli věci jako tyhle?: Dávej pozor! 👉 Nezlob! 👉 Nemluv tolik,  👉 Mluv nahlas, 👉 Pořádně pozdrav, 👉 Nedělej tohle, 👉 Neměl by ses tak vztekat, 👉 Měla by ses víc učit, 👉 Práce kvapná málo platná, 👉 Nic neuděláš pořádně, 👉 Ty jsi ale hodná holčička (když konečně ztichneš, když přineseš jedničku…), 👉 Tak kolik pětek jsi dneska dostal?, 👉 Už máš holku?, 👉 Ty jsi ale vyrostla, …

Každý rodič, prarodič, pedagog a jiná autorita má svou vlastní sadu oblíbených pouček, instrukcí, hodnocení a jiných typů hlášek, které vypouští směrem k dětem. Za některé jsme jim určitě zpětně vděční – třeba kde bychom byli bez varování, ať neolizujeme zmrzlé železné zábradlí? Některé ale neslouží tak dobře, třeba shazování, znejišťování nebo nevysvětlené striktní zákazy ⛔🚫🚷

Co jsme jako děti slýchali opakovaně a/nebo co mělo silný emoční doprovod, to se nevyhnutelně zarylo do našich neuronových paměťových sítí. Beztak to, jak je mozek na povrchu rozbrázděný, mají na svědomí tyhle poučky, jak je tam autority tlačily. Staly se naší součástí. A tak se nelze divit, že podle mnohých těch dávných rodičovských hlášek dodnes žijeme.

Lidi, co v dětství slýchali, že jsou pitomí, trapní a k ničemu, těžko vykročí do dospělosti obdařeni zdravou sebeúctou. Holka, které se její táta posmíval, že má pisklavý hlas, se ještě v padesáti stydí mluvit. Koho rodiče honili, neumí ani v dospělosti odpočívat bez pocitu viny.

Ale jsou i příjemnější stránky našeho vnitřního Rodiče, které říkají třeba 💛 „Neboj, zvládneš to, bude to dobrý“, 💛 „Kdykoli přijď, pomůžu ti“, 💛 „Nevadí, že se to nepovedlo, snaž se dál“, 💛 „Spoléhej na sebe a na to, co umíš“, 💛 „Na světě je spousta dobrých lidí“ a tak dále.

Náš vnitřní Rodič (podobně jako vnitřní Dítě, o kterém jsme si říkali tady v Psychologickém zpravodaji nedávno), ve kterém je to všechno nahrané, je součástí naší psychické reality a ovlivňuje, co cítíme, na co myslíme a co děláme. A ani o jeho vlivu nemusíme vědět. Nejlíp slouží tehdy, když ho už vlastním, dospělým rozumem prozkoumáme, oddělíme věci pravdivé a užitečné od nepravdivých a toxických a necháme si jen to, co nám pomáhá být lidmi, jimiž chceme být.

Jaké hlášky děti slýchají často a nesnášejí je? Pusťte si tento podcast – najdete v něm reflektovanou i první část vašich hlášek, které na vás dělaly v dětství dojem a které jsme mi před časem na mou výzvo-prosbu poslali.

Není to mudrování o dětech – je to natočené přímo s dětmi. Řeknou, co si o těch řečech ze strany dospělých autorit myslí.

▶ Poslechnout si rozhovor Nepříjemné hlášky z dětství I.

(Je to sice jako video, ale stačí jenom ta audiolinka, oči si můžete šetřit.)

Zajímavý červnový den 🍓 Vám přeje

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Podcast Nepříjemné hlášky z dětství – spustit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *