Jak může NUDNÁ práce někoho BAVIT?

😊“Baví mě všechno, co dělám. V práci teda dělám na páse, ale naštěstí se po dvaceti minutách střídáme na různých úsecích, takže to není pořád stejné. A s jednou kamarádkou si tam děláme takové soukromé soutěže, jako třeba kdo z nás sestaví vtipnější slovo z náhodných písmen na krabicích nebo tipujeme, koho dnes sprdne mistr jako prvního.

A ty běžné povinnosti doma? Vím, že spoustu lidí nebaví, ale mně dávají smysl. Chápu, proč je dobré něco spravit nebo uklidit nebo uvařit. Mám radost, když pak vidím rozdíl. A vařím to, co mě a mé rodině chutná, takže se na to můžu těšit právě už při vaření.“

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

příběh popsaný výše není z mé psychologické poradny. Už je to tak nějak zařízené, že ke mně nechodí lidi, aby si pochválili, jak jim je v životě dobře. Ale byl by to snový výsledek společné práce😊

Tohle jsem nicméně slyšela kdesi vyprávět a nám to vyprávění pomůže vysvětlit, jak to v lidské chuti do práce funguje a proč má spousta lidí s motivací potíže.

Máme tu dva zajímavé momenty:

:: I nudná práce může bavit. Dotyčný člověk si do ní vložil cíle (sestavit slovo, pozorovat okolní kandidáty na kartáč od mistra), takže má pořád na co myslet a o co se snažit, zatímco jeho tělo dělá dobře nacvičené pohyby.

:: S nadšením jde dělat i domácí práce. Když v nich člověk objeví smysl (co bylo rozbité, je opravené, co bylo špinavé, je čisté) a když vytváří něco, na co se přitom těší, přestává to být cyklicky prováděná otrava. (Tenhle člověk asi nečetl slovutného V. E. Frankla, který právě hledání smyslu v každé situaci viděl jako uskutečňování smyslu života. Asi nečetl, ale žil ho.)

To, co v tom příběhu vidíme, je nadšení, přijetí, tvořivost a radost ze života.

Slýchám spíš opačné příběhy – jak se někomu něco strašně nechce, nemůže se dokopat něco udělat, až je sám ze sebe otrávený, nebo něco dělá, protože „musí“, ale chuť do toho nikde a snést se to dá jen díky vínu, na jehož vlnkách denně pluje…

Problémy s motivací se mohou u jednotlivých lidí lišit, ale existují společné znaky:

:: Bezcílnost: Neví, k čemu pořádnému směřují. Jen přežít pracovní dobu nestačí. Bez jasného směru je náročné zůstat soustředěný a motivovaný.

:: Nedostatek zájmu nebo vášně: Když to, co děláte, neoslovuje vaše nitro, může být obtížné najít motivaci. Bez pocitu radosti nebo cíle je to všechno těžké. Pak sklidíme prokrastinaci, otrávenost a vyhoření.

Co s tím? Jestli se Vás tyto potíže týkají, můžete udělat jednu věc zrovna teď, odpovědět si na otázku:

Jaký pozitivní výsledek má to, co právě dělám / mám dělat?

(Např. Podílím se na výrobě ventilu, díky kterému bude mít někdo doma teplo.)

Najít smysl je jako dostat křídla.

Jestli je pro Vás tohle téma aktuální, zvu vás na aktuální online kurz JAK NA MOTIVACI A VYHOŘENÍ V PRÁCI


Ve třech informačně nabitých lekcích se dozvíte, jak (ne)funguje lidská motivace, co ji podporuje a naopak narušuje. Řekneme si o prokrastinaci, která často není slabostí ducha, ale nevyhnutelnou překážkou, když na sebe jdeme špatně.

Zjistěte, jak to dělat lépe, a objevte v sobě sílu a vášeň! 💥

Za rychlé přihlášení dostanete teď i příjemnou slevu 💰

💥 JAK NA MOTIVACI A VYHOŘENÍ V PRÁCI: Podrobné informace a přihláška

Do kurzu můžete naskočit hned potom, co se přihlásíte

Těším se a v každém případě Vám přeju krásný květen

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

Motivace, prokrastinace, vyhoření a péče o sebe, to vše v online kurzu
💥 JAK NA MOTIVACI A VYHOŘENÍ V PRÁCI

Psychologický zpravodaj z května 2023

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *