Jak na notorické stěžovače 🤷 (včetně dětí) [🦉Psychověci č. 715]

🤷‍♂️ „Čoveče, blbě spím, pouliční lampa mi svítí do oken, to je hrozný.“
💡 „Tak zavolej na technický služby, něco s tím musí udělat.“
🤷‍♂️ „Ty zrovna!“
💡 „Nebo si dej tlustý závěsy.“
🤷‍♂️ „Prosím tě, s mou Lenkou se tak domluvím na barvě závěsů…“
💡 „Tak spi v jiný místnosti, co není do ulice.“

Co byste řekli, chytla se tahle rada? Ne ne, včera to v Kauflandu, kde jsem nad brokolicí 🥦 v akci tenhle rozhovor slyšela, nebyla zrovna zóna, kde by někdo naslouchal dobrým radám, a tak ten nespavec zavrhl i zmíněný třetí pokus.

Ale ona skoro nikde nikdy není zóna, kde by kdokoli naslouchal dobrým („dobrým“) radám.

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

všichni radíme moc rádi. Když jde o to, jak seřídit rozmetač bobků nebo jak napsat žádost o dotaci na kurzy zpěvu pro kočky, tak super. Když je ale razeno v osobních záležitostech, končí to většinou nezdarem 👎

Někdy i naprostým vyčerpáním 🥵 Znám člověka, který chce pořád všem pomáhat, v práci dělá zdravotního, rozvodového, svodového a psychologického konzultanta svým kolegům a domů přijde vždycky úplně hotový z té vší snahy, jejímž výsledkem je, že si přitáhne přívěs jejich starostí a frustraci z toho, že neví, co jim poradit.

💡 Takže rady většinou nefungují.
💡 Ty hovory jsou ve finále málokdy příjemné.

Jak to dělat jinak? Je tady jednoduchý způsob, jak odpovědět někomu, kdo mluví o svých starostech:

🦉 „To mě mrzí. Co s tím chceš dělat?“

A je to.

Možná začne nahlas přemýšlet, co by se dalo. Možná řekne, co už zkusil a nefungovalo to … a z toho vyplyne, co by šlo udělat jinak.

Možná řekne „Nevím“. (Co můžeme říct na takové „Nevím“, napadá vás něco?)

Někdo taky nechce věc řešit, ale chce o ní jen mluvit.

V každém případě větou „Co s tím chceš dělat?“ vrátíme odpovědnost tam, kde má být ⏩ k člověku, kterého se ten problém týká. A jsme s ním a společně vytváříme prostor, aby si, pokud chce, našel řešení. Třeba mu můžeme pomoct tak, že nabídneme pohled, který ho zatím nenapadl („A přemýšlel jsi víc o xy?“), ale nejvíc tak, že respektujeme jeho 🛣️ cestu, po které jde, a nemyslíme si, že známe nějakou lepší.

👧 U dětí to je úplně stejné.

„Nejde mi matika.“
„Péťa se urazil a nemluví se mnou.“

Z člověka se hned dere gejzír úžasných rad … ale to nejlepší, co se dá udělat, je zase ta otázka: 🦉Přemýšlel/a jsi, co s tím budeš dělat?

A ne z povýšené, vševědoucí pozice, jako že vy to víte a dítě má přijít s jakousi „správnou odpovědí“. Přesně naopak, člověk má tuhle otázku položit s tím, že sám taky neví a vlastně je zvědavý, na co si jeho potomek přijde.

🛟 Nejlepší pomoc znamená často pomoct tomu člověku, aby si poradil sám.

Tenhle postup má spoustu úžasných výhod – 💙 prospívá komunikaci, vztahům a taky sebedůvěře člověka, který řeší nějaký ten problém. No a je šance, že ho opravdu vyřeší.

Přeju Vám setkání s někým, kdo tohle umí nebo je na cestě k tomu 👍

💚 Michaela Peterková

_____________________

PhDr. Michaela Peterková

psychologie psyx.cz

PS. Jak odpovědět na „Nevím“?

Třeba takhle: „Dej tomu chvilku. Určitě tě něco napadne.“

A opět, funguje to skvěle i u dětí a u těch hlavně bychom to měli dělat, motivuje je to k věci, které se říká přemýšlení.

💥Už 12 let posílám nadupaný psychologický newsletter archiv dřívějších mailů najdete tady – vztahy, sebedůvěra, bolesti a jak se radovat ze života, o tom všem hromada textů do metra i do fronty na leguány 🦎

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *