Jak pracovat s OTRAVNÝMI vracejícími se myšlenkami?

📩 „Často mě otravují opakované myšlenky, třeba na rozhovor, co jsem měl s bráchou včera, nebo na jednání se zákazníkem v práci, které bude až odpoledne. Chci se zeptat – jak poznám, jestli ty myšlenky k něčemu jsou, nebo jestli opravdu jenom otravují? Ale zas proč by to dělaly bez důvodu a bez účelu… Díky. Ondra P.“

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

ten dotaz se mi objevil v mailu a protože opakované myšlenky na cosi jsou častý jev, podíváme se dnes na ně 💡

Mimochodem, maily – dotazů, pozdravů a vzkazů od vás, čtenářů newsletteru, dostávám hodně a těší mě to. Na všechny otázky i většinu vzkazů také odpovím – a občas tahle moje odpověď skončí v osidlech spamu 💀 vašeho mailu. Specialisté jsou hlavně gmail a icloud, ale umí to i jiné schránky.

Pokud mi tedy pošlete zprávu, na kterou se dá očekávat odpověď, dejte si mé adresy info@psyx.cz a psychologie@seznam.cz do bezpečných příjemců. Je potřeba to v mailové schránce aktivně nastavit 💥 Pro mě je frustrující (a to je fakt slabý výraz), když zpráva nedojde, přestože mě stálo čas ji napsat a na druhé straně na ni někdo zbytečně čeká. K šípku (další slabý výraz) s přecitlivělými spamovými filtry 👎

A teď už aktuální téma – ty myšlenky, opakované jako kovbojky o prázdninách.

🔄 Proč se člověku opakovaně vtírají určité myšlenky?

Jak píše Ondra – rozhovor, který měl včera, se mu dokola připomíná – při řízení auta, u oběda, při rutinní práci i při sledování fotbalu. Co se vlastně stalo: Ondra se nechal se vyprovokovat při návštěvě u bráchy a použil v té souvislosti asi všechna prudká česká slova obsahující „r“. Teď z toho má špatné svědomí, ale hned se zas ospravedlňuje, že se k němu brácha zachoval hnusně 😡

Právě ty emoce, které v rozhovoru prožil, plus další emoce nespravedlnosti a provinilosti, které zažívá ještě dnes, jsou důvodem, že se mu ty myšlenky přehrávají dokola.

Jakmile máme něco spojeno se silnými emocemi, zejména pak s 😡 negativními, můžeme se celkem spolehnout, že se myšlenky na to budou vracet.

Druhým nejčastějším důvodem jsou rozdělané záležitosti – co nemáme ukončené, na to máme tendenci myslet.

🔵 Kdy to má smysl a kdy je to zbytečné?

💡 Když s tím můžeme něco dělat (nebo se z toho poučit) vs. když se ty myšlenky jen točí v kruhu a nic z nich.

🔵 Jak se těch zbytečných zbavit?

Spíš si řekneme, čím si je udržíme – třeba Ondra se pokaždé při vytanutí těch myšlenek 😖 naštve znova. A vzápětí se 😖 naštve podruhé kvůli tomu, že na to už zase myslí. Tím tomu dá silný emoční náboj a díky němu se ty myšlenky zas vrátí, namísto co by způsobně ležely na polici v archivu.

💡 Nepomáhají tedy silné emoce a nepomáhá ani snaha se těch myšlenek zbavit, protože v tu chvíli na jevišti naší mysli jsou a tím cvičí na další vystoupení.

Pomůže vzít ty myšlenky na vědomí a nezlobit se na ně. Máme dost ve zvyku škatulkovat na dobrý – špatný, líbí – nelíbí. Opakované myšlenky jsou samozřejmě v „špatný“ a „nelíbí“ 👎 👎 > emoční nálepka a poukaz na opáčko. Je to skoro jako tik, všechno dávat na tyhle dvě hromádky – ani nevíme, že to děláme. Když se to odnaučíme, je to velká úleva. To určitě neznamená, že přestaneme vnímat špatné věci kolem sebe. Nebo ty dobré. Ale nebudeme takhle hromádkovat úplně všechno, vznikne třetí kategorie věcí „Prostě to tak je.“

🦉 Jestli chcete dostat základ, zvu Vás v lednu do Prahy na živý dvouhodinový kurzík 🧘‍♂️ méně známých relaxačních a meditačních technik, kde probereme i práci s otravnými myšlenkami.
Podrobnosti najdete tady

Ať Vám chodí do spamu jen to, co tam patří,
a přeju Vám krásný začátek zimy 🧤
💚 Michaela Peterková

_____________________

PhDr. Michaela Peterková
lektorka kurzů

Lednová pražská živá setkání:

🫀 PSYCHOSOMATIKA – 11. ledna 17.30 až 19.30

Seznámíme se s nejčastějšími psychosomatickými poruchami a způsobem jejich vzniku a budeme mluvit o tom, jak jim předcházet a jak se jich zbavit.

🧘 MÉNĚ ZNÁMÉ RELAXACE A MEDITACE – 25. ledna 17.30 až 19.30

Naučíme se a prakticky vyzkoušíme bodyscan, Jacobsonovu progresivní relaxaci, meditaci během chůze a při jiných aktivitách a meditační práci s obtížnými myšlenkami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *