Jak přežít kontakt s drsoněm

Psychologický zpravodaj z 11/2021

Ahoj psycho-kamarádi,

Dostat se do kontaktu s někým bezohledným, agresivním nebo protivným 👺 nás vždycky nějak poznamená, minimálně nám to na chvíli zhorší náladu. Když je to opakovaný kontakt, protože dotyčný drsoň je člen rodiny nebo pracovního kolektivu, pak to odnášíme opakovaným stresem 😡 se všemi jeho neblahými následky.

O tom, jak nedovolit zbytečně moc emočního přenosu, jsme si ve Zpravodaji říkali vícekrát. Kolik fungujících možností si vybavujete?

1. 🚫 Eliminace – tedy eliminace kontaktu, nikoli drsoně, jelikož je ze zákona chráněn (byť to není ohrožený druh). Nejde-li eliminace, pak maximální minimalizace.

2. 🙇 Soucit – lidé se chovají nepřátelsky většinou proto, že k nim svět nebyl laskavý. Mívají špatné rodinné pozadí, v dětství nezažili moc lásky, chytli blbé geny a podobně. Něco jim strašně chybí, ale neumí si o to říct normálně. Touto optikou se už nejeví tak ohrožující a všemocní.

3. 🙈 Teď Vám představím techniku, kterou možná ještě neznáte. Je to úplně jednoduchá mini-věc a zvládne ji každý. Týká se očí, pohledu. Oční kontakt je hodně specifický jev, velice mocný, hutně informativní. Zkuste se někomu dívat do očí o jednu jedinou vteřinu déle, než je obvyklé, a uvidíte, jak je to jiné, většinou strašně nepřirozené a složité. U drsoňů funguje opak: Nedívejte se jim do očí skoro vůbec. Koukejte při rozhovoru na jejich čelo, na ucho, na pusu, … ale do očí ne. Výrazně se tím sníží přenos negativních emocí. Vyzkoušejte, (ne)uvidíte.

4. 💪 Vyztužte sebedůvěru a osobnost – toho není nikdy dost a funguje to jako mocný štít, kouzelný koberec, zlatá rybka a jiné magické vybavení. Jasně, dlouho to trvá … ale taky to dlouho přetrvá. Každý den Vám v této snaze může pomáhat kalendář připomínající důležité a přitom jednoduché zásady. A není trapnej ani poučovací. PSYCHO-KALENDÁŘ, který jsem spáchala, si můžete objednat už jen posledních pár dní, pak jde doobjednávka s konečným číslem do tiskárny a další už nebudou.

Tady najdete podrobnosti i s ukázkami, co Vás v kalendáři čeká. Určitě Vás čekají Vánoce, tak by to byl třeba i dobrý dárek. 🎄🎁

S logickým psychopozdravem

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

PSYCHO-KALENDÁŘ 2022 > podívat se na něj!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *