🔵 Když někdo zemře, bez pořádného pláče na veřejnosti se to neobejde
🔴 Být smutný a už vůbec plakat mezi lidmi je přece krajně nezdvořilé
🟣 Musíš to prostě přijmout a jít dál
🟠 Všichni se sejdeme k rituálům a tanci
Všechno jsou to podoby smutku a truchlení typické pro určité kultury.
Než se do tématu pustíme, zvu vás na online kurz 🥀TANEC SE STÍNY – Smutek a jak mu porozumět
Probereme zdravé smutnění, ale i pesimismus a depresi a taky jak můžeme ✅ podpořit druhé lidi a co raději ❌ nedělat.
Na dvou 💻 webinářích si vysvětlíme všechno do hloubky a na příkladech🦉
Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,
dnes pošleme smutek po zeměkouli a podíváme se na obrovské rozdíly v jeho prožívání. Jak se lidé v různých kulturách vyrovnávají se smrtí svých blízkých?
🌍 My tady na severu Evropy bereme zármutek jako soukromou záležitost, do které je zasvěcena maximálně rodina a pár nejbližších přátel. Jinak spíš „nechceme nikoho obtěžovat.“ Náš přístup je dost 🧠 racionální – stalo se, je potřeba to co nejdřív přijmout a jít dál.
Když má někdo pocit, že svoje emoce „nezvládá“, tedy že by se třeba mohl někde rozbrečet, radši mezi lidi nechodí, protože nějaké větší projevy ❌ nejsou „vhodné.“ Dokonce i pohřby bývají velmi tiché a když se na nich někdo nahlas rozpláče, mluví se o tom jako o zvláštní události.
🌍 Stačí ale popolítnout kousek na jih a situace se hodně mění. Tady lidi klidně na veřejnosti 💦 pláčou a pohřby jsou velmi emocionální záležitostí. Za slzy a nářek se nikdo nestydí. Lidi víc smutní v rámci celé 👨👨👧👧 komunity, nejen úzké rodiny. Sousedi, lidi z práce nebo ze sportovních oddílů jsou důležitou součástí procesu truchlení.
🌍 Ještě víc na jihu, v afrických kulturách, se setkáme s 👯♂️ tancem, zpěvem a rituály oslavujícími život zesnulého. Někde se najímají 💦 plačky, které nad mrtvými hlasitě naříkají. Truchlení je opět záležitostí celé komunity.
🌍 Věci nemohou být rozdílnější, když se vydáme kus na východ, do Japonska nebo Koreje. Tam jsou vaše emoce prostě jen vaše věc a nemáte jimi co zatěžovat ostatní. Lidé jsou smutní v soukromí a cokoli jiného je považováno za ❌ neslušné. Harmonie v komunitě je nedůležitější a nějaká individuální citová hnutí by ji zbytečně narušovala.
Každá kultura tedy přistupuje ke smutku jinak – od přísného individuálního prožívání až po 180° otočku a kolektivní rituály a veřejné vyjádření emocí.
Mně připadají zdravější ty expresivnější formy … ale chovám se jako Středoevropanka 😉
O projevování smutku a proč ho někdy rádi potlačujeme budeme mluvit na 💻 online kurzu 🥀TANEC SE STÍNY – Smutek a jak mu porozumět
Pokud Vás tohle důležité téma zajímá, ať už kvůli Vám nebo Vašim blízkým, případně i kvůli dětem, koukněte na ⏩ podrobnosti, brzo začínáme!
💥 Ještě chvilku (nebo už jen chvilku, jak kdo chce) platí příjemná sleva za včasné přihlášení 👍
Hezký březen,
💙 Michaela Peterková
_____________________
PhDr. Michaela Peterková
psychologie psyx.cz