⚡ Oslava se zvrtla. Začalo to zvýšenými hlasy v hloučku u stolu a za chvíli patnáct lidí nevěřícně kouká na Libora, který tříská židlí o zem a křičí. Je rudý a chraptí a odlétávají z něj sliny. Jeho partnerce Simoně je ho líto, chce ho uklidnit, tak jde k němu, že ho obejme.
„Nech mě bejt,“ řve Libor, ale Simona mu dává ruce kolem pasu. Libor ji prudkým pohybem odstrčí, Simona zavrávorá a upadne dozadu.
Otřes mozku a také zlomená klíční kost, od toho odstrčení, které bylo spíš tvrdou ranou, jsou fyzické důsledky. Zrovna tak vážné jsou škody na vztahu, důvěře a pocitu bezpečí.
Muselo k tomu všemu dojít?
Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,
jak se chovat k člověku, který 😡 zuří?
Příklad Libora a Simony ukazuje, jak se ❌ nechovat. Když někoho chytne záchvat vzteku, určitě není dobrý nápad s ním jít do osobního kontaktu.
Vztek je příprava na boj 👊
Simona udělala chybu, když se ke svému partnerovi přiblížila a začala ho objímat. Je to podobně špatný nápad, jako objímat vzteklého psa nebo i křečka.
Samozřejmě že odpovědnost za nezvládnutí svých emocí a hrubé jednání nese Libor, o tom není žádná diskuse. Simona to myslela dobře … ale nedopadlo to a nebylo ani moc šancí, aby to dopadlo.
Rozzuřený člověk potřebuje, aby mu ostatní nechali osobní prostor. Narušení osobního prostoru ho vystresuje a přidá na už tak 💥 vysokých otáčkách.
I o tomhle jsme mluvili na včerejším 💻 webináři o vzteku
🦉 Zajímá vás víc?
Můžete se podívat na celý webinář – cesta vede tudy ⏩
Přeju vám mnohem klidnější a veselejší oslavy,
💙 Michaela Peterková
_____________________
PhDr. Michaela Peterková
psychologie psyx.cz
Další probraná témata:
:: Jak se vztekem zacházet
:: Jak to jít včas rozdýchat 🌬️
:: 👉 Kdo může za můj hněv?
:: Jak uklidnit rozzuřeného člověka
:: 👶 Děti a vztek – můžeme je hodně naučit