Když se psychika porouchá [Psych. zpravodaj]

Psychologický zpravodaj z 11/2020

Hezký den!

Porouchaná psychika, to je časté lidské trápení – možná máte osobní zkušenost a určitě někoho takového znáte. Propad nálady, závislosti, neurózy, nutkavé přejídání, nespavost, halucinace, demence,…

Porouchat se může všechno, co máme, včetně věcí v hlavě a jinde v těle – v případě psychiky smysly, centra řídící náladu a vědomí, paměťové oblasti i třeba oblasti sebeovládání.

Často dostávám otázku, kdy se už jedná o poruchu a kdy je člověk ještě jakž takž „normální“:
Kdy je člověk v depresi a kdy ještě ne?
Kdy můžeme říct, že má schizofrenii, nebo že je jenom poněkud podivínský?

Tohle skutečně umíme rozlišit, akorát ta hranice není exaktní jako třeba hranice mezi zápornými a kladnými čísly. Člověku je možné diagnostikovat poruchu, pokud svým nestandardním stavem či nestandardně probíhajícími psychickými procesy on sám výrazně trpí, případně výrazně trpí jeho okolí.

Takže u deprese to znamená, že zádumčivý člověk, pesimista atd. si automaticky nálepku deprese nezaslouží, pokud v životě funguje plus mínus ke své spokojenosti. Ale když je nešťastný, uvažuje o sebelikvidaci, nevyleze z postele, ani aby se najedl, o cestě do práce ani nemluvě, pak „Hustone, máme problém“.

Nebo zmíněná schizofrenie: Někdo má bohatý fantazijní život, mluví si pro sebe, má zvláštní nápady, občas se zdá být „mimo“, ale zase – v životě funguje, tak je zcela zbytečné ho jakkoli psychiatrizovat. Naopak pokud kvůli své bohaté fantazii a vnitřním hlasům trpí, nemá věci pod kontrolou a nesmyslně obviňuje lidi ze svého okolí, pak je nejspíš čas na odborníka a nějakou tu diagnózu. A hlavně léčbu, protože diagnóza má sloužit jedině léčbě – ať už psychoterapií, léky nebo obojím.

Duševní poruchy chodí na návštěvu častěji, než bychom chtěli: Schizofrenii má každý stý člověk, sociální fobií trpí každý sedmý, panickou poruchu mají dva ze sta, problémová konzumace alkoholu, to je každý čtvrtý muž, demence po pětašedesátce se týká každého dvacátého člověka. A to je jen pár ukázek, dalšími položkami diagnostického manuálu už strašit nebudu.

O psychických poruchách bude zítřejší živý webinář – pokud jste se zatím nepřihlásili a téma Vás zajímá, máte ještě chvilku možnost. Podrobnosti k webináři a detailní obsah najdete na této stránce.

Na webináři bude prostor i pro Vaše otázky, jeho součástí je písemné shrnutí a na stránce zůstane kompletní záznam pro pozdější zhlédnutí.

Těším se na Vás – zítra večer – online, živě, srozumitelně a co téma dovolí, tak i vesele!

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *