KOHO SI VYBERETE NA CESTU PŘES POUŠŤ?

Ahoj psycho-kamarádi,

chodíme si tak občas každý po městě nebo po světě a u sebe lahev s vodou. Ta lahev bude v jedné fázi našeho putování a popíjení už napůl vypitá. Nebo ještě napůl plná. Jak byste o takové lahvi meditovali vy? Napůl vypitá, nebo napůl plná?

Je to takový jednoduchý test pesimistických či optimistických sklonů – jak kdo pojmenuje lahev s polovinou obsahu.

Možná teď čekáte od psycholožky podporu švitořivého optimismu a že „zpola vypitá“ je fuj a nemá se to nikdy říkat. No, nic proti optimismu, ale trochu si to zkomplikujeme:

Představte si, že jste se přihlásili do skupiny, která bude přecházet poušť.🚶 Jeden člověk z organizačního týmu má na starost zajištění jídla a pití 🍎🍺 pro tuto výpravu. Budete radši, když tenhle člověk bude optimista, nebo Vás více uklidní vědomí, že jde o pesimistu?

Poušť může být v rámci výskytu na ní synonymem pro velký problém. Koho asi napadne víc variant všelijakých průšvihů, které by se v tom písečném kraji mohly přihodit – optimistu nebo pesimistu? A kdo se na ně tím pádem připraví?

Do těžkých situací hrozících opravdu vážnými důsledky 💀 se pesimisté obvykle hodí víc. Jistou lehkovážnost, která se pojí s optimismem, je lépe nechat na jinam.

A ještě jedna modelová situace: Představte si špičkové sportovce-plavce – dáte jim plavat bazén na čas a pak jim řeknete, za kolik to uplavali, akorát předtím provedete malý matematický úkon – každému jeho čas zhoršíte o 1,5 vteřiny. Jeden a půl vteřiny na bazén, to je u závodního plavce skoro na otázku „Být, či nebýt?“ 😥

No a pak plavou další bazén. Někteří se oproti falešnému nahlášenému času zlepší, zato jiní se dokonce ještě zhorší. Záleží na jejich optimistických či pesimistických sklonech. Zlepšili/zhoršili se optimisté, nebo pesimisté? A proč?

Tento experiment byl skutečně proveden u amerického reprezentačního týmu. Jak dopadl, odpověď a vysvětlení, najdete dole na této stránce.📃

Tam na Vás zároveň čekají i informace k webináři, který se blíží a kde rozebereme právě optimismus a pesimismus a co z nich plyne pro náš život a spokojenost.

Přeji Vám krásný den!

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

JAK A KDE BRÁT OPTIMISMUS – živý webinář již brzy > podívat se na podrobnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *