Hezký den!
Téma dnešního Zpravodaje se nabídlo samo: Začátek září znamená začátek školy a škola je spojena s Janem A. Komenským, jehož knížka nachází se pak na mé poličce nad postelí. Je to Obecná porada o nápravě věcí lidských, přesněji její odlehčená verze od Jana Hábla a Davida Louly, plná úžasných myšlenek, zdaleka nejen o škole.
Když se řekne „Komenský“, většině obyvatel zdejší kotliny naskočí „škola hrou“, znalejší části ještě, že „Komenský byl na ženský“, a to je tak všechno. A to je škoda. Posuďte sami:
Nejdřív jsme trpěli chorobami, pak léčením a nyní obojím. Ve starých časech měli lidé proti chorobám jediný lék, totiž uměřený způsob života. A když se od něj odchýlili k rozkoším a rozmařilosti, vyrojily se různé choroby, proti nimž se hledaly léky. Lidé teď spoléhají na ochranu lékařství a své zdraví neustále ničí.
Chápete to? Považujeme civilizační choroby za náš novodobý vynález a přitom jsme ho jen ukradli našim předkům! Hanba.
Počet zákonů narostl natolik, že jednání podle nich je mimořádně obtížné, nespolehlivé, plné nebezpečí a téměř vždy i podvodů. Proto se zdá, že je lépe nic nevědět a uspořádat vše pouze podle zákona přirozenosti.
V tomhle jsme výrazně pokročili. (Vizte též tento text Přemíra zákonů škodí lidské slušnosti.)
Jak byla dřív o knihy nouze, tak ji dnes vystřídalo přesycení. Lidé skupují knihy jen podle titulů a spoléhají na to, že jim knihy pomohou v každé situaci a že v nich najdou všechno, co kdy mohou potřebovat. Svého ducha se proto nesnaží vybavit znalostí věcí. Následkem toho má naše doba učené knihy, ale ne učené muže.
A ani ty potvory nehoří… (Zachrání nás učené ženy?)
Nejspíše se povaha pozná, když se přihodí něco smutného nebo nepříznivého. Jestliže přitom uvidíš, že to někým nepohnulo, pak věz, že je povahy bezcitné, jestliže se dá do smíchu, má povahu zlou, jestliže projeví soucit a nic více, má povahu průměrně dobrou, jestliže horlivě poskytne pomoc, má povahu skvělou.
Aneb Svatební cesta do Jiljí. (Jestli jste neviděli, vaše televizní sedačka čeká.)
Chceš znát umění, jak zbohatnout? Můžeš se mu v krátké době naučit. Omezuj svou chtivost! Pak pochopíš, kolik je toho, co můžeme postrádat. Nechtít stále něco kupovat, to představuje příjem.
Snad zbude dost chtivých, aby měl kdo zařídit věčný ekonomický růst.
Jednoduchá strava je nejzdravější, zatímco rozmanitost jídel nebo jejich přílišná úprava může snadno přivodit nemoc. Rozmanitá strava pro rozmanitou chuť člověku lépe chutná a vede tě k tomu, abys jedl víc, než je potřeba.
Levné, jednoduché a účinné. Diety celého světa, bojte se!
Základem duchovního světa je závislost člověka na Bohu jako potoka na prameni, větve na stromě, paprsku na slunci a z toho vznikající podobnost lidské přirozenosti s přirozeností božskou, k jejímuž obrazu byla stvořena.
To pan Komenský trochu dramatizuje, no ne? Navíc nač si komplikovat život Bohem, když nám kdeco zařídí ten hodný taťka v čele vlády, když máme kam chodit na túry s nákupním košem, když je všude wifina a to ostatní zařídí úplně totálně nezávislé „Já“ každého z nás.
(Většinou jde (krom kurzívy) o přesné citace, místy o malinko upravené úryvky z knížky Hábl, Loula: To nejlepší z Komenského. Obecná porada o nápravě věcí lidských. Vydalo nakl. České studny, z.s., 2019. A já Vám tento svěží výlet do 17. století doporučuji.)
Zaujalo? Inspirovalo? Pak splnilo účel.
Opatrujte se a neprskejte na semafory!
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz
Živý kurz relaxačních a meditačních technik – nové termíny na říjen 2020
www.psychotesty.psyx.cz – online psychologické testy – osobnost, duševní poruchy, paměť, emoční inteligence aj.
www.zlutasova.cz – online programy pro duševní pohodu a zdravou sebedůvěru