KOUZELNÉ slovo 🪄 na pět + tip pro zvládání péče o blízké

🔶 „Nevím, jak se tam dostat.“

🔶“Bohužel neumím odvzdušnit topení.“

🔶 „Naprosto netuším, jak skloubit denní krmení morčete a častější návštěvy u přítelkyně.“

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

jak je z příkladů výše patrné, bude to dnes drama nebo spíš depresivní bažina bezmocnosti. No, snad ve finále ne; dneska si představíme žebřík z takové bezmoci. Vlastně dva žebříky.

Jestliže jsme v minulém Zpravodaji (najdete ho, tak jako všechny předchozí, na michaelapeterkova.cz) pomluvili jedno často používané slovo a odsunuli ho do archivu, teď si naopak představíme slovo, které používáme málo a přitom má 💚 skvělé účinky.

„Nevím, jak se tam dostat.“ – když k tomu ještě přidáme skleslý výraz, je v tom energie jak v iphonový baterce po roce užívání 😉👎 To poslední, co si představíme, je člověk, který chce tu situaci nějak řešit.

Dtto druhý příklad – neumím, nedá se nic dělat, systém zůstane zavzdušněn a smutně studen.

Intenzivní hledání řešení nečiší ani z hlodavčího příkladu. Mimochodem – asociace na vlastní zkušenost. Kdysi mi jeden tehdejší partner řekl něco jako „V úterý nemůžu přijet, musím krmit morče.“ Nebo to byl křeček? Každopádně protože z možností, jak to udělat, by se dala naskládat hromada, bylo mi v tu chvíli jasný, že konec je za rohem. A co myslíte? Byl tam. (Twas for good.)

Máme ale jedno 🪄 zázračné slovo, které do těch vět stačí vložit a najednou budou ty věty plný života a snahy hledat řešení. Začíná na „Z“ a má pět písmen. Máte?

Tak se na to podíváme:

💡 „Zatím nevím, jak se tam dostat.“
💡 „Zatím neumím odvzdušnit topení.“
💡 „Zatím netuším, jak skloubit …“

To je rozdíl jak mezi slimákem a panterem.

V tuhle chvíli neumím nebo nevím, ale díky „zatím“ to můžu změnit 👍 Jestli vám to dává smysl, zařaďte „zatím“ do aktivního slovníku. Je to taky užitečný příklad pro děti, jak si neosvojit bezmoc a poraženost už předem. A nejde jen o mluvení. Ve slovech i myslíme a jak člověk myslí, to utváří jeho jednání, osobnost a osud.

A ještě slíbený tip – před pár dny se mnou mluvila jedna dáma, která se krásně a prakticky nonstop stará o nemocné dítě a jak řekla, uvědomila si, že je na sešupu k 💀 úplnému vyhoření. „Ale vůbec nevím, jak si udělat chvilku pro sebe, abych si odpočinula a přišla na jiné myšlenky.“

Zatím neví 😉 Moc často lidem neradím, radit je strašně snadné a většinou k ničemu, ale tohle byla jedna z těch příjemných výjimek, kdy uskutečnitelná rada existuje. Navrhla jsem téhle paní, ať sežene nějakou studentku nebo studenta. Za 150 korun se jí někdo může o potomka hodinu postarat a ona si dobije baterku. Tahle dáma byla skromná a vyhlídka na dvě takové hodiny v týdnu jí rozsvítila oči. Dvě hodiny jsou mnohem víc než nic.

Starat se nonstop o druhého a o sebe vůbec 💀 a myslet si, že se to dá bez následků zvládnout, je příliš odvážné. Možná jen u hlodavce se to dá 😀

Zatím se mějte krásně a já se za týden zas ozvu. Jo, a děkuju všem, co mi dali odběry a lajky na sítích! 😊
💚 Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

Chodíte na sociální sítě? ️ Stále ocením Vaši pomoc – lajkněte a dejte mi na „sockách“ odběr, potřebuju to tam trochu povzbudit 😉

🐪 facebook psychověci
🐯 instagram psychověci
🐭 tiktok psychověci

Newsletter z dubna 24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *