Hezký den!
V tomto Psychologickém zpravodaji pro Vás mám pár odstavců o paměti a testík, který ukáže, jak Vaše paměť funguje.
Ještě předtím ale dotaz: Zajímal by Vás srpnový termín kurzu relaxace a meditace? Původně jsem chtěla další termín vypsat až na podzim, ale kdyby byl zájem o prázdninový běh, něco koncem srpna spácháme. Třeba by to šlo, v případě pěkného počasí, i venku v přírodě. Podrobnosti o obsahu kurzu a ceně na http://www.psyx.cz/relaxace-a-meditace-zivy-kurz/ Máte-li zájem, nezávazně napište – stačí odpovědět na tento mail.
A teď už ta paměť. Mé pubertální děti se mnou občas vedou diskuse typu:
– Tys řekla ve dvě.
– Ne, řekla jsem o půl druhý.
– To teda ne, řeklas že ve dvě.
– Fakt ne, domlouvali jsem se na půl.
– Na dvě. Nepamatuješ si to.
– Nebo si to nepamatuješ ty?
– Já jo!
Paměť… Někdo má pocit, že mu funguje, jiný si o ní valné iluze nedělá. Předvádí nám různé fígle bez ohledu na věk: Odmítá vstřebat a bezchybně vydat věci ke zkouškám, mění vzpomínky („Byla to TÁÁÁÁKOVÁHLE ryba“) a ztrácí cesty ke slovům.
Spousta lidí starších 40 let se typicky děsí, jestli nemají nějakou předčasnou demenci, když jim vypadávají slova. „To je tén… no… jak se jenom jmenuje…?“ Nebojte. Pokud nemáte problémy s orientací (trefíte do hospody, domů (není-li to z hospody) a tak) a výpadky slov se týkají zejména jmen podstatných a vlastních, pusťte obavy z demence z hlavy. Je to asi jenom přetížení a běžné chátrání mozku, jež započíná už po dvacítce.
Paměti také škodí nedostatek spánku – nebo řečeno opačně – pro dobrou funkci paměti je potřeba dostatečně dlouho spát, přičemž paměť potřebuje zejména REM spánek a toho je nejvíc nad ránem. Pokud vstáváte na budík, vstáváte předčasně a ubíráte si právě REM.
Něco zkusíme. Přečtěte si pořádně tato slova: bazén, léto, plavky, teplo, bouřka, chladno, písák, koupaliště, cákat, plavčík, kraul, opalovat, mazat, vítr, rákosí, skákat.
Přečtete si je ještě jednou. Pak je zakryjte, nebo na ně dokažte nekoukat ani kousíčkem sítnice.
Teď přijdou tři slova. Rozhodněte, co v seznamu, který jste četli, nebylo: voda, slunce, hever
Dejte si klidně chvilku na úvahu. U heveru asi moc přemýšlet nepotřebujete. To je jasný kandidát na likvidaci. A co voda a slunce? Byly tam? Pokud patříte k většině, tak jistotu nemáte, ale zdá se vám, že minimálně jedno z těch slov v seznamu bylo. A přece ne, samá voda – ani slunce, ani voda. (Naštěstí se nemusíme pubertálně přít; můžete se přesvědčit.)
Tenhle úkol by byl snazší, kdyby původní seznam obsahoval slova, která spolu nesouvisí. V našem případě se aktivovala paměťová oblast související s létem a koupáním, a do ní slunce i voda jasně patří. Co to ukazuje? Že naše paměť není žádný videorekordér, i když ji tak rádi vidíme. (Jen tu svou, samozřejmě.) Paměť je ve skutečnosti dost nepřesná, dělá si tak trochu co chce a s naším vědomím mluví omezeně. Dále tento experiment ukazuje, že nám vypadávají detaily a jdeme spíš po smyslu.
Ve vztahu k vlastní paměti a její produkci tedy neuškodí trochu pokory.
A až Vám nepůjde si něco vybavit, koukněte, jestli to není vlevo dole. A pokud ne, tak to asi není vůbec.
Vydolujete teď z paměti, na co jsem Vás zvala úplně na začátku? Tak to případně zvažte – i třeba proto, že relaxace a meditace paměti prospívají. A hlavně si užívejte letošní první opravdu letní dny!
Přeji Vám slunce v duši,
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz
Podrobnosti ke kurzu relaxačních a meditačních technik: http://www.psyx.cz/relaxace-a-meditace-zivy-kurz/ Máte-li zájem o termín koncem srpna, nezávazně napište – stačí odpovědět na tento mail.