Milion chvilek – O psychopatech

Proslov na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii konané v Jaroměři 8.6.2021

Začíná to zhruba v čase 2.30 a nešetřete s hlasitostí:

Přepis:

Hezký podvečer, dámy a pánové. Jana Žárská, věrná organizátorka těchto setkání, mě požádala, abych tady několika slovy přispěla k dnešnímu programu. Mou profesí je psychologie, i budu se jí držet.

V posledních pár letech se v souvislosti s politikou či obecně managementem začal používat jeden pojem, který se do té doby objevoval spíše v jiném kontextu a který – bohužel – leccos z toho, co ve veřejném prostoru nyní pozorujeme, vysvětluje. Jde o pojem psychopat.

Rozlišujeme dva základní typy psychopatů – tzv. neúspěšné psychopaty, což jsou bezcitní lidé často s deficitem inteligence, kteří páchají násilnou trestnou činnost, za níž obvykle končí ve vězení. A pak jsou tzv. úspěšní psychopati, inteligentní a charismatičtí lidé, kteří se obejdou bez pěstí a podobného násilí a dosáhnou často výrazných úspěchů a vysokých pozic.

Co mají všichni psychopatičtí jedinci, kterých je v populaci asi 1%, společné, jsou tyto rysy:

Nejsou schopni empatie. Druzí lidé a vztahy s nimi jsou pro ně jen prostředkem, jak dosáhnout svých cílů. Dovedou vztahy navázat a působit sympaticky, ale to všechno je jen pozlátko. Psychopat dovede mluvit o rodině a blízkých, jak pro něj není nic důležitějšího, ale mluví o nich jen proto, že ví, že takhle působit na okolí je dobré, ale vůbec neví, o čem vlastně mluví. Uvnitř je jen chlad a touha po moci. Druhé lidi využívá ke svým cílům, manipuluje, lže, bere a nedává. Psychopati nemají žádné skutečné přátele, žádné kamarády z dětství, srdečné vztahy s rodinou; mají jen kumpány – což je také jedna z hlavních indicií, jak psychopata poznat, když se k němu člověk dostane trochu blíž.

Psychopat pohrdá lidmi, kteří jsou mírní a slušní, nebo slabí a hendikepovaní, pohrdá jemnou krásou a tím, že se lidi nad ní rozplývají.

Nikdy neuzná svou chybu – za všechno můžou ostatní, že jsou neschopní nebo se proti němu spikli. Nezná stud ani výčitky svědomí – nepochopí, když mu někdo řekne, že by na jeho místě chodil kanálama.

Nedokáže být v klidu jen se svými myšlenkami, pořád hledá nějakou akci. Často jedná impulzivně.

Na úrovni mozku a jeho struktury je psychopatie vlastně nedostatečné propojení center strachu a center uvědomění. Důsledkem je, že tito lidé nezažívají tolik strachu, jak lidé s normální psychikou; no a nedostatek strachu znamená, že se člověk pustí do situací, do kterých by jiný nešel. Strach normálnímu člověku brání dělat spoustu věcí – ubližovat, být nepříjemný, porušovat zákon atd. – máme strach z odvety, z opuštění, ze ztráty zaměstnání nebo z výčitek svědomí; psychopat nemá.

Ale než začneme psychopaty pohrdat a odsuzovat je, tak jen stručně, kde se psychopatie bere: Část jde na vrub genetiky a druhým podstatným dílem skládačky jsou vlivy v raném dětství, hlavně způsob výchovy v rodině.

Dá se říct, že kariéru psychopata si nikdo záměrně nevybral – ten člověk se prostě takovým částečně narodí a částečně je tak, řekněme, vyroben v dětství. A pak už jen, jako každý jiný člověk, jde se svou osobností životem, jak nejlíp umí.

To ale jistě neznamená, že za to, co dělá, není odpovědný, nebo že by to mělo jeho okolí pasivně trpět.

Někteří psychopati to díky nedostatku zábran, inteligenci a štěstí dotáhnou daleko a zažijí velké úspěchy v podnikání či mocenských strukturách. A tak se i stalo, že naše země je momentálně v rukou dvou ukázkových psychopatů.

Protože psychopat využívá druhé a cokoli, aby dosáhl svého, neštítí se AB skoro ničeho – obrací o 180°, přísahá na zdraví svých dětí, lže, vysává kohokoli užitečného, manipuluje fakty. Nedávno řekl: Covid jsme zvládli – zatímco fakta říkají: v přepočtu máme nejvíc nebo skoro nejvíc mrtvých, nejdéle zavřené školy a do veřejných nejhloub zaťatou sekyru, prostě „Best in covid“. V hebrejštině na tohle pamatuje slovo „chucpe“ – nestoudná drzost.

No a protože to Babiš dělá z marketingového hlediska neuvěřitelně dobře a protože má evidentně pro část lidí i osobní charisma (které bohužel zoufale chybí většině demokratických opozičních lídrů), má úspěch. Ale všeho do času. Mnozí bývalí příznivci teď od hnutí Ano odpadávají jako zaschlé strupy, protože doufali ve spasitele a dostali Babiše, člověka, kterému toho strašně moc odpustili – jeho stbáckou minulost, aféry s dotacemi, nesrozumitelné projevy, zatahování členů rodiny do trestního stíhání, ovlivňování médií a rabování státního rozpočtu, ale skoro každý člověk při nemožně řízené covidové situaci přišel o nějakého příbuzného

a to už mnozí nezkousli. A tak se Babišovi odpadličtí voliči porozhlížejí, koho volit. Část se vrhá do náruče Okamury a Šlachty, když zase hledají spasitele. Naštěstí jich i pár přeběhlo na světlou stranu síly.

Všichni, co jsme tady, doufáme ve změnu v řízení země po říjnových volbách. Průzkumy volebních preferencí dávají důvod k opatrnému optimismu, můžeme pozorovat trendy, kdy jdou dvě demokratické koalice nahoru a AB pomalu dolů. Rozhodnou voliči.

W. Churchill kdysi řekl, že nejzásadnější argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem. Když se průměrnosti obával Churchill v Británii, co by asi zažíval u nás, kde po nacistické a následně komunistické likvidaci elit zajel průměr kamsi do suterénu a kde doteď strašně chybí masa lidí s rozvinutým kritickým myšlením, osobní integritou, odvahou a vysokými morálními standardy.

Ale podobně jako Izraelci dovedli z pouště a bažin vytvořit úrodná pole, i tady se může povést zúrodnit společnost, aspoň její část. Ráda bych připomněla výzvu Milionu chvilek zpřed podzimních krajských a senátních voleb: „Každý přesvědčte jednoho nevoliče, aby volil demokratické strany.“ To kdyby se povedlo, není co dál řešit. Perspektivní nevoliče najdeme hlavně mezi mladými lidmi – každý nějaké ve své rodině a ve svém širším okolí máme. Je potřeba podporovat u nich kritické myšlení a morální ideály a nedovolit, aby se u nich rozvinula apatie a postoj, že se nedá nikomu věřit a že nemá cenu nic dělat.

Tohle je politický míting a na něm se má k něčemu vyzývat. Takže já si dovolím vyzvat k tomu, abychom každý z nás pečovali o mladé voliče nebo budoucí voliče ve svém okolí – můžeme jim dát informace, naslouchat jim, podněcovat k přemýšlení … a hlavně být sami dobrým příkladem.

Díky za pozornost!

[Michaela Peterková, Jaroměř, 8.6.2021]

7 thoughts on “Milion chvilek – O psychopatech

  1. Milá paní doktorko,děkuji za Vaši přednášku a za odvahu nazvat věci pravými jmény.Přínosné je i Vaše řešení.

  2. Milá paní doktorko, děkuji za zveřejnění Vašeho projevu v tištěné podobě, velmi ráda jsem si přečetla. Stručné, výstižné, srozumitelné a obsahující pro danou chvíli vše podstatné. Gratuluji a děkuji. Těším se na další Vaše příspěvky a posílám Vesmíru přání, aby lidem, jako jste Vy, naslouchalo čím dál tím více lidí. Přeji pevné zdraví a mnoho úspěchů, Milena Židlická

  3. Milá paní Dr. Peterková,
    Když člověk něco potká a slyší zvony, je to správná cesta pro něj…. už jsem Vás potkala několikrát a vždy to bylo dobře! Všem nám přeju jet správným směrem….

  4. Pani doktorko, dekuji Vam za precizni popis politicke reality a za vyjadrenou nadeji a moznou cestu, jak ji muzene zlepsit. Naprosto s Vami souhlasim.

  5. Velmi dobrá přednáška paní doktorky o psychopatii s přímou charakteristikou vlastností těchto jedinců. Bohužel psychopatům se velice líbí v ovládání druhých a ve vysokých funkcích a proto nyní máme to, co máme… Koncentrace psychopatů v politice i ve vysokých firemních pozicích je nebývalá a pro nás do značné míry zhoubná…
    ( záznam skvělé přednášky je náročný a velmi snaživě ho doplňoval 4-nohý přítel člověka) 🙂

  6. Projev Paní Peterkové o Psychopatech Podepisuji! Pět Pé! Škoda, že je zpočátku hodně rušený okolními zvuky. Stálo by to za zveřejnění textu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *