Psychologický zpravodaj z 11/2022
Ahoj psycho-kamarádi,
dnešní Psychologický zpravodaj bude po všech těch dramatech o vztazích, která jsme probírali v minulých týdnech, odlehčený.
Poznáte bezpečně červenou, zelenou, fialovou, modrou a žlutou barvu?
Říkejte barvy, kterými jsou napsaná slova:
To asi nebyl problém.
To by ale psychologa Johna Ridleyho Stroopa nesměla napadnout zlomyslnost, která to pořádně zkomplikovala. Jakmile se do vnímání barev namotá ještě jeden psychický proces, ze zívačky se stane úkol, který spotřebuje všechnu vaši pozornost.
Co nejrychleji říkejte barvy jednotlivých slov (nečtěte slova):
Vnímání barev a čtení slov – dvě věci najednou náš mozek nezvládá. Máme automatickou tendenci číst a ta, pokud ji necháme, je silnější než vnímání barev.
Když chceme prioritně vnímat barvy, musíme se usilovně soustředit. Proto se taky Stroopův test používá ke zkoumání pozornosti.
Při snaze „číst“ barvy se v našem mozku uplatňuje přední cingulum a dorzolaterální prefrontální kůra. Tyto oblasti potřebujeme mimo jiné k rozhodování, k posouzení správnosti našeho rozhodnutí a vychytání chyb. Možná by tedy pravidelné seance nad slovy napsanými nesprávnými barvami mohly pomáhat těm, kteří mají s rozhodováním potíže, ať už ve smyslu splašeného přijímání závěrů, nebo naopak s neschopností se rozhoupat😉
Je ne/pozornost Vaše téma nebo prostě máte rádi hrátky s vlastní hlavou? Zkuste tohle sedmiminutové fitko pro pozornost (musí se podtrhávat, takže to asi bude chtít napřed prohnat tiskárnou):
https://is.muni.cz/www/384/41226886/Pozornost.pdf
Mějte se hezky, a jestli už sháníte dárky 🎁 a někdo z Vašich blízkých by uvítal online kurz zaměřený na sebepoznání a komunikaci, něco bych měla. Příště napíšu víc😉
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz