Nejste svoje myšlení

Psychologický zpravodaj z dubna 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

tohle je ale divná myšlenka, co? – že člověk není svým myšlením. Pojďme se na ni dnes podívat. Když totiž podléháme dojmu, že my, že naše „já“ rovná se tomu, že a co myslíme, vede nás to někdy do stavů, ve kterých obvykle být nechceme – do úzkostí, pocitu zbytečnosti, strachu a nesmyslnosti.

Myšlení je samozřejmě úchvatná vymoženost, nic proti ní. Můžu vymyslet nastříkávané oblečení (box, do kterého si ráno vlezete a on na vás dle Vašich voleb nastříká nějaký ten textil), můžu vymyslet hezké věty, abych udělala radost lidem, na kterých mi záleží (nebo po kterých něco chci😊), můžu vymyslet řešení nějakého zapeklitého problému, třeba jak svým pubertálním dětem učinit přitažlivým zdravý životní styl.

Ale můžu taky myslet způsobem, na který budu těžko hrdá – dokola omílat, jak by to bylo dnes mnohem lepší, kdybych před dvaceti lety poslechla (nebo neposlechla) rodiče a vzala si (nebo nevzala) Pištu Hufnágla, taky můžu přežvykovat trapas, který se mi včera přihodil, říkat si, že dneska je fakt hrozná doba, dělat si starosti, jestli si zítra sednu ve vlaku a jestli za rok, dva či deset nepřijdu o práci nebo o žaludek nebo o rozum. Prostě samé úžasné a užitečné věci.

A co nemyslet vůbec? Jde to? A jaké by to bylo? Pokud se Vám někdy povedlo stavu bezmyšlenkovitého dosáhnout, což jistě povedlo, budete se mnou asi souhlasit, že je to příjemné. Někdo k bezmyšlenkovitosti nedojde jinak než pomocí extrémních prožitků nebo zkonzumování většího než malého množství etanolu. Jinak ale stačí třeba umět si vychutnat, když vás někdo hladí, když něco jíte, když po náročném dni zaplujete do vany … znáte sami. IQ klesne o stovku, člověk jen udržuje životní funkce a je mu nádherně.

To jsou ale velmi vzácné okamžiky, pokud tedy nepatříte k blažené menšině, která si je umí dávkovat velkoryse. Naše hlava je tak uplácaná, že se v ní pořád něco děje. Záleží ale na tom, co jí dovolíme. Spousta našich myšlenek jsou návyky, třeba právě to strachování se o budoucnost, i když ji zrovna nemůžu ovlivnit, nebo nekonečné a zbytečné přežvykování minulosti. Tyhle myšlenkové procesy s námi častým používáním srostou natolik, že je považujeme za nedílnou součást svého „já“, nebo možná přímo dokonce cítíme, že ony jsou tím „já“.

A když máme za to, že já = moje myšlení, tak taky máme sklon brát děsně vážně všechno, co se nám v myšlenkách vyjeví. Když na to myslím, tak to musí být fakt něco důležitého. A zabývám se tím a ani mě nenapadne položit si otázku: Opravdu chci a musím na tohle myslet? Udělá ze mě myšlení právě na tohle člověka, kterých chci být?

Protože volbu v tomto máme. Nejsme své myšlení. Dokážeme si to snadným pokusem: Představte si, že číháte na své myšlenky jako kočka číhá u myší díry. Jaká myšlenka se mi v hlavě teď vynoří? Co mě napadne teď? Když jsem to při psaní tohoto newsletteru vyzkoušela, jako první mě napadlo, že čekám na myšlenku a že žádná nejde. Pak se vynořila otázka, kterou trasu zdejšího tradičního a blížícího se Pochodu kolem Jaroměře zvolíme tentokrát. Propuštěna (ta myšlenka), to můžeme vyřešit až večer, až se všichni sejdeme doma. A pak jsem si uvědomila, že myslím jen na své dýchání a jenom tak „jsem“. A pak že je čas pokračovat v psaní.

Nejsem tedy své myšlení. Moje „já“ dovede myšlenky monitorovat, zachycovat, hodnotit a propouštět je. Myšlení je „jen“ jedním z nástrojů, které jsem dostala k používání. Je to možnost a schopnost. Kterou může (a mělo by) ovládat moje „já“ trůnící nad vším tím myšlenkovým bzukotem. Jestli Vás občas otravují zbytečné myšlenky a toužíte si od nich odpočinout, zkuste začíhat, pozorovat je a pak třeba přejít k soustředění na své tělo – třeba právě zmíněné dýchání je proces, který se dá krásně prožívat. Stačí minuta – i ta je vítaným oddechem od věčného brebentění naší mysli.

Jak se soustředit a uvolnit, to se taky můžete naučit na Kurzu relaxace a meditace – bude 4.6. (sobota) naživo, málo teorie, hodně praxe, naučíte se ty nejlepší techniky a budete umět zvládat nejen protivné myšlenky, ale taky si lépe užít přítomnost, číst signály přicházející z těla, správně dýchat a mnoho dalšího. Podrobnosti a možnost se přihlásit najdete zde.

Ať Vám to dobře myslí a někdy taky krásně nemyslí😊

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

One thought on “Nejste svoje myšlení

  1. Теперь побольше тысячи бойцов срочной службы направили воевать в Украинское государство. Только российские обыкновенные горожане не перестают безмятежно глазеть, каким способом откомандировывают на гибель их всех ребятню. Странные граждане.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *