Nemoc, POMOC!

Psychologický zpravodaj z 12/2021

Ahoj psycho-kamarádi,

dnešní Psychologický zpravodaj bude o moci – s tímhle slovem se dá dobře hrát, není rezervováno jen ředitelkám a politikům a sama moc – to, jak ji vnímáme – má obrovské dopady na naši sebedůvěru a ve finále i spokojenost.

Máte moc?

Jasně, že máte:)

Podstatné jméno „moc“ souvisí se slovesem „moci“, tedy když mám moc, tak můžu, a cokoli můžu, v tom mám moc. Pokud můžu chodit, mám moc se snadno přemísťovat. Pokud se můžu mračit, mám moc někoho odradit, pokud můžu zpívat, mám moc udělat někomu radost, byť třeba škodolibou, když to s tím zpěvem není v uších posluchače zas taková sláva:)

Když nemůžu, nemám moc nebo taky mám ne-moc. Kdo lehnul s angínou, aktuální breberou nebo zlomenou nohou, je nemocný, ztratil tedy důležitou část své moci a je toho spousta, co nemůže.

A teď si představte jednoduchou situaci – pod někým ujel břeh, on spadl do vody a topí se. Volá ono klíčové slovo v těchto situacích. „Pomoc!“ Ztratil moc, a „po moci“ je třeba nechat si pomoct.

Ještě jedno poslední slovo – kdo si myslí, že nemůže nic dělat, je „bez moci“ – pociťuje bezmoc. Po tomhle pocitu obvykle netoužíme. Někdy je bezmoc skutečná a pak nezbývá, než se se situací smířit (nezachráním zrovna teď surově vyslýchané Ujgury). Ale někdy bezmoc jen cítíme, přitom cesta ven existuje (typicky zůstávání ve špatných partnerských vztazích); zde trpí sebedůvěra i spokojenost.

Když člověk něco nemůže, je to ovšem také velmi cenná zkušenost. Buď se to snaží překonat, nebo když to nejde, je to ostrý trénink pokory.

No ale na začátku jsem se usnesla, že Vy moc máte:) Skoro určitě máte moc udělat sobě nebo někomu radost. Zakoupit prstýnek s malinkým kouskem uhlíku tvrdosti 10:) Nebo úplně stačí někomu napsat či se na něj usmát. Ale jestli jste neskromní a chcete svou moc prožít víc, splňte někomu přání, které on sám si splnit nedokáže: Můžete se stát Ježíškovým vnoučetem a koupit třeba staré paní do pečováku ušák, aby si měla v čem hovět a číst. Na https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/prani/darek najdete seznam konkrétních lidí a jejich přání; na některá stačí jen pár stovek. Vlastní zkušenost uvádím v péesku.

Můžu, moc, nemoc, pomoc, bezmoc, … ještě jsme neměli takovou „mocninu“, která moc (člověka) násobí. Takovou mocninou může být právě obdarování někoho – ukážete sami sobě, že máte větší moc udělat radost, než myslíte:)

Moc pěkný advent Vám přeje

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy psyx.cz

psyx.cz – rozcestník psychotestů, knížek a videí
michaelapeterkova.cz – psycho-texty od MP

Jak to funguje u Ježíškových vnoučat? Máme letos vyzkoušeno a je to snadné. Vyberete si tady na stránce ze seznamu lidí a přání, komu chcete udělat radost, kliknete, vyplníte pár informací o sobě a pak chvilku čekáte, že dostanete informace s kontaktem na toho, komu dárek dáte. Koupíte a pošlete nebo (hlavně u větších věcí; my jsme takto řešili lednici) vyberete v nějakém e-shopu, zaplatíte a necháte poslat na adresu dotyčného starouška. A pak už si užíváte dobrý pocit. Nejde totiž někomu udělat radost, aniž by člověk udělal radost i sám sobě. Jestli Vám to zní dobře, tak hurá do toho, je za pět dvanáct:) 🎄

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *