NESNÁŠÍM tě, proto ty nesnášíš MĚ! 😕

(Psychologický zpravodaj z února 2023)

Smetákovi závidí Svobodovým bazén, ale to už by spíš přiznali trojnásobnou vraždu než tuhle závist. Přestože jsou Svobodovi fajn lidi, tváří se na ně Smetákovi jako na psí exkrement před brankou a hledají cokoli, co jde použít proti nim.

😡 „Podívej, ani pořádně neodpoví na pozdrav.“
😡 „A ten starej koberec už se jim válí na zahradě měsíc.“
😡 „Beztak nám budou dělat problémy s tím stavebním povolením, co potřebujeme.“

Prostě názor Smetákových je: „Jsou to protivný a nafoukaný lidi a nás nemají rádi.“ 👺

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnes bude Psychologický zpravodaj o jedné nepěkné, zlé věci, kterou (někteří) děláme sobě a svým blízkým – promítáme si do nich vlastní nepříjemné myšlenky a emoce, i když oni v tom jsou nevinně.

Mentální akrobacie Smetákových je typickým příkladem PROJEKCE, což je obranný mechanismus ega popsaný už před stovkami let (i když název dostal pak až od Sigmunda Freuda).

V principu jde o to, že u sebe zaznamenám nějaký nepřijatelný pocit, třeba závist, vztek nebo nepřátelství. To si ale nemůžu přiznat, já přece taková nejsem. No ale co s tím pocitem, když už se vynořil? Šup s ním na někoho jiného. Ty mi závidíš, ty se na mě zlobíš, ty mě nesnášíš.

Ta první část přitom probíhá nevědomě (nejsem si vědomá toho, že někomu závidím) a samotná projekce pak proběhne automaticky (moje nitro nebo ego se chce cítit v pohodě a ne aby mu tam řádily emoce jako je třeba závist). Člověk tohle většinou odkouká jako dítě od jiných a zjistí, že to celkem funguje.

Na co se vypořádávat s vlastní závistivostí, když je mnohem jednodušší, jak to udělali Smetákovi, ji hodit na někoho jiného? A ještě se můžou cítit jako lepší lidi. A dokonce jako oběti Svobodových, kteří na ně, nevinné a v zásadě čisté a hodné, koukají skrz prsty a nejradši by na ně seslali svrab a neštovice.

Jiné příklady projekce:

💀 „Lidi mě nemají rádi.“ Co je v pozadí tohoto závěru: Štvou mě pozitivní lidi, protože se sama neumím uvolnit.

😠 „Určitě mi byl někdy nevěrný.“ V pozadí: Sama jsem byla, skoro nebo fakticky, nevěrná svému partnerovi.

💩 „Lidi lžou.“ V pozadí: Sama vytvářím alternativní reality.

😕 „Celý život myslel jen na svou práci a na své kamarády a mě zanedbával.“ V pozadí: Na partnerovi už mi nezáleží a teď, co potřebuje kvůli úrazu mou péči, se o něj nechci starat, protože mám vlastní život.“

😒 „To asi nezvládneš.“ V pozadí: Nevěřím si, že zvládnu složitější věci.

Co s tím? 💡Osvítit. Člověk, který páchá projekci blbých pocitů, musí nějak ve svém životě dospět do bodu, že si to uvědomí. Že už to nebude někde v tmavém koutě jeho duše, kde to jako vůbec není. A pak už s tím většinou i něco udělá.

Je ale velmi těžké k tomu uvědomění svolit. Pod hranicí našeho uvědomování se toho děje strašně moc a obrana našeho dobrého mínění 😇 o sobě je proces s hodně velkou prioritou.

Tak to byla projekce. Protože se často spojuje s mentalitou oběti, připomínám 📃💻 online kurz, který aktuálně běží a do kterého jde pořád ještě naskočit 🏃: V něm se zabýváme tím, jaké to je, když se člověk cítí jako chudák a otloukánek a svaluje to na druhé.

Dnes večer si budete moct pustit 💥 nové video 📺 o tom, jak z té mentality vystoupit. A v neděli nás čeká živý webinář o tom, co dělat místo hraní si na oběť a její společníky.

Podrobnosti najdete tady:

Hezký den a když už nějaká projekce, tak spíš pěknýho filmu 😉

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

O mentalitě oběti, o těch, kteří způsobují oběti příkoří a těch, co ji běží zachraňovat, i když vděk za to žádný nedostanou.
Velký online kurz – videa, webináře, pracovní listy, vše z pohodlí domova a možností zhlédnout celý kurz až do dubna 👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *