Nuda je nebezpečná potvora

(Psychologický zpravodaj z 01/2022, druhý na téma „Zvyky a zlozvyky“)

Ahoj psycho-kamarádi,

koukám do stropu, bloumám, chodím od ničeho k ničemu, mám dlouhou chvíli, nic se mi nechce dělat, … a po nějaké době cítím nepříjemné napětí … seznamte se – moje nuda.

Já na ni teda moc netrpím, ale za život jsme se přece jen párkrát potkaly. Nuda má zajímavé psychologické přesahy, takže bude tématem dnešního Zpravodaje a ještě si ji spojíme s lednovým tématem zvyků a zlozvyků.

Jako všechno má i nuda své kladné stránky. Do nich se pustíme hned a smeteme je rychle: Nuda pomáhá vyrovnat předchozí velké nasazení, je odpočinkem, může být prostorem pro tvořivost (něco originálního se samo vynoří, když má mozek volno), rozmyslíme si díky ní, co dál dělat, a motivuje k činnosti.

A teď ji otočíme na druhou stranu. Když nic neděláme, neznamená to, že se v nás nic neděje. Tělo může být během nudy ve stand-by, ale hlava, ta ne. Tam se pořád něco děje. Když se nemusíme na nic soustředit, mozek nám přepne do stavu tzv. toulavé mysli – myšlenky těkají, dělají si, co chtějí, zastaví se tady a zase tam, předhodí nějaké téma; jsou to banality i důležité věci, některé se opakují, některé dovedou pořádně otravovat.

Výsledkem toulání mysli je často napětí a nespokojenost – a s tím je pak potřeba něco udělat:

„Jak mám chvilku volno, v hlavě mi pořád šrotuje, jestli mi žena není nevěrná. Nakonec mě to donutí jí zavolat a tak ji zkontrolovat, ale protože je pak kvůli tomu na mě naštvaná, dám si někdy pár panáků, abych ty nepříjemné pocity v něčem rozpustil.“ 😦🍷

„Pořád mi v hlavě víří obavy, co všechno se mi nepovede. Přehrává se mi to do detailů a jsem z toho nešťastná. Vždycky se pak skončím s prstem v puse a hryžu si nehty, aniž bych si to uvědomovala.“ 👆

„Žiju sama, kvůli koroně jsem ztratila kontakty se známými a dnes o ně už vlastně nestojím, i když vím, že to je špatně. Často se doma nudím, posedávám, někde něco uklidím, ale jen proto, abych něco dělala, a nakonec se přistihnu, že stojím u vařiče nebo u lednice a uždibuju jídlo.“ 🍕🍬

Co mají všechny tyto příklady společného? Na začátku je nuda a ta spustí určité jednání. A ne ledajaké:

:: toto jednání není naplánované
:: člověka spíš přepadne tendence ho udělat
:: je k ničemu nebo přímo škodí
:: člověk si uvědomí až se zpožděním, že vlastně něco – co nechce – dělá 

Žárlivý muž ještě před deseti minutami nechystal, že bude svou manželku kontrolovat, ani že se opije. Kousání nehtů ani rande s lednicí rovněž nebyly v plánu.

Nevede to k ničemu dobrému, naopak: Konflikty, opilost a hrozící závislost, bolavé prsty, nadváha a všeobecná naštvanost na sebe.

Chování se spustí, aniž by si o tom člověk sám rozhodl – prostě najednou volá, hryže, jí.

A v tomto bodě se dostáváme k tématu zvyků a zlozvyků: Minule jsme si řekli, že zvyky fungují automaticky, mozek je v určitých situacích spouští a bez potřeby našeho aktivního uvědomování řídí. V příkladech výše vidíme, jak zvykové chování spustila nuda.

Příliš nudy stresuje – náš organismus je nastaven na určitou úroveň aktivity. Když ji nemáme, spustí si ji sám. V rámci toho sáhne mozek do center automatického (zvykového) chování, ve kterých se nachází spousta tlačítek „START“, některé zmáčkne a chování se pak už děje samo.

Krátkodobě je to příjemné. Že často následují výčitky svědomí nebo naštvanost na sebe, to je v danou chvíli jedno.

Blíží se konec naší dnešní pohádky a společně s ním ponaučení. Víme, že nuda může přepnout mozek do toulání myšlenek. Že v tu chvíli nedáváme pozor. A právě v ten moment se může spustit nějaká automatická akce. Ta může vést ke špatným koncům.

Aby se to nestalo, potřebujeme pustit do hry sebeuvědomění – abychom věděli, co děláme. Momentů, v nichž narušit tu automatiku, je víc – od prevence nudy až po zabránění danému chování. Podrobně to probereme za dva týdny v živém webináři webinář ZVYKY A ZLOZVYKY jak zvyky fungují, jak se brání změně a jak se přece jen změnit dají.

Podrobnosti a přihlášku najdete zde. Čeká Vás online živé vysílání, jeho záznam pro pozdější zhlédnutí, materiály ke stažení a možnost ptát se na cokoli k tématu.

Jestli je pro Vás tohle téma aktuální, začněte se trochu pozorovat: Kdy má Vaše hlava sklon přecházet do toulání, jestli jsou toulavé myšlenky spíše příjemné, nebo nepříjemné a co děláte pak.

Nebo to vezměte od konce – máte-li nějaký zlozvyk, co mu předchází?

Od takového sebepoznávání se pak může odvinout cesta ven ze zločinné zvykové smyčky.

Mějte se krásně a já se zase za čas ozvu 😊

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

ZVYKY A ZLOZVYKY – živý webinář > podívat se na podrobnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *