Očekávání

Úvodní pro jaroměřské ZUŠkoviny

Když je člověk čímkoli – dítětem, mámou, dědečkem, trombonistou, loutkářem, majitelem jezevčíka nebo návštěvníkem plaveckého bazénu –, něco se od něj čeká. Od dítěte se čeká nějaké to uctivé „Dobrý den“, případně „Dombinden“, které jeden roztomilý klouček kdysi adresoval přímo mně, dále se čeká aspoň předstírané zaujetí školními povinnostmi, radost ze života, ochota chodit s odpadky a sbírat mrňavé lesní plody, které vůbec nepřibývají, a tak dál. Od mámy se očekává, že bude své dítě milovat a dá mu najíst, přestože v něm úkoly, odpadky ani lesní plody nadšení nevzbuzují. Správný dědeček je hodný a veselý a podstrkuje dětem svých dětí fidorky a bankovky. Trombonista umí ovládat trombon, nebo ho přinejmenším rozezná od ostatních nástrojů, loutkář loutkami nezatápí v kotelně (ani jinde), majitel jezevčíka schová svého psíka do podpaží, kdykoli se na něj řítí nějaká větší psovitá šelma a u návštěvníka plaveckého bazénu se předpokládá vlastnictví plavek a odolnost vůči vodě.

Každý máme v životě spoustu rolí; denně jich vystřídáme nepočítaně. S každou takovou rolí přichází i spousta očekávání. To, že nějaká očekávání jsou, nejlépe poznáme ve chvíli, kdy jim nedostojíme. Třeba když si dědeček nechá na svou důstojnou pleš vytetovat motorku nebo když se chce člověk na koupališti smočit v kožichu. „To se přece nedělá“, říkají nebo si myslí ostatní, a to, co se dělá, to jsou právě ta očekávání.

Naše každodenní i sváteční role jsou svým způsobem masky, které si nasazujeme a které měníme podle situace. Kdo se svými maskami nekamarádí, má to s dobrým pocitem ze života těžké; kdo si vybral takové role/masky, které se k němu hodí, pluje svými dny ladně a rád.

V současné době jsme všichni nedobrovolně dostali masku zodpovědných, trpělivých, rozumných, onlinenových, statečných atd. pozemšťanů čelících nevítané breberce. Tuhle masku bychom už asi hodně rádi strhli a ekologicky zlikvidovali. A taky že ten moment jednou přijde a každou hodinu a každý den jsme mu blíž. Poznáte ho třeba tak, že ZUŠkoviny zas vyjdou na papíře. Tyhle únorové se vám ještě zjeví na displeji a jejich tématem je MASKA. Hezké počtení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *