Pavoučí vánoční tradice

Psychologický zpravodaj z 12/2020

Ahoj psycho-kamarádi!

Žila byla jedna chudá vdova s dětmi. Jedno letní ráno si všimla, že uprostřed její chatrče cosi vyrašilo z podlahy. Byla to borovice, která rostla a rostla a o Vánocích z ní byl už pěkný stromek. Děti chtěly stromek ozdobit, ale neměly čím. Se slzičkami lítosti šly spát. Druhý den po probuzení překvapeně koukaly ony i jejich máma – stromeček nebyl holý! Všichni šli blíž a zjistili, že hodní pavoučci přes noc utkali krásné pavučiny a jimi stromek ozdobili. To ale ještě nebylo všechno. Když okny pronikly do chalupy a ke stromku sluneční paprsky, změnily se pavučiny na stříbro a zlato! Vánoční strom nádherně zářil a tahle máma a její děti už nikdy nežili v chudobě.

Dali byste si na vánoční stromek pavučiny a pavouky? Na Ukrajině, kde zmíněná legenda nejvíc žije, to dělají – mezi jejich ozdobami nesmí chybět ty ve tvaru pavučin a pavouků.

Kdybychom podobný zvyk měli i tady, možná bychom v tak vysokém počtu netrpěli strachem z pavouků neboli arachnofobií. Strach z převážně naprosto neškodných středoevropských pavouků má asi čtvrtina obyvatel ČR. Je to jedna z fobií, která je v nás „předpřipravena“ – naši dávní předkové se evidentně setkávali s pavouky „škodnými“ a strach jim pomáhal se před nimi chránit. I dnes tedy kvůli této připravenosti vznikne arachnofobie mnohem snadněji než třeba taková fobie z ředidla – ač má ředidlo mnoho nesympatických a potenciálně nebezpečných vlastností, existuje příliš krátce na to, aby se respekt z něj vepsal do šroubovice v našich buňkách.

Takže co z toho celé plyne? Nelejte na vánoční stromek ředidlo, zato na něm klidně nechte pavouky. Bojte se jenom toho, co je opravdu k bání, jinak buďte šťastní a uvolnění:)

Tady je pár věcí, které by Vám v tom mohly pomoct:

KOLO ŠTĚSTÍ – vytočte si tip pro lepší den

O LIDSKÝCH EMOCÍCH – poznejte podstatu radosti, strachu, smutku a vzteku

LEPŠÍ POCIT ZE ŽIVOTA – e-book zdarma ke stažení

Hezký předvánoční týden Vám přeje

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *