Pomohla čínská brebera vztahům?

Psychologický zpravodaj z června 2021

Ahoj psycho-kamarádi!

Včera jsem v čekárně vyslechla takový rozhovor:

Paní č. 1: Ten covid strašně pomohl lidem být víc spolu a zlepšil vztahy.

Paní č. 2: Jo, to můžu potvrdit. My jsme to měli předtím doma už takový mrtvý, ale jak jsme byli na homeofficu, znova jsme se našli a zjistili jsme, že jsme spolu vlastně rádi.

Paní  č. 3: Tak to my jsme museli vyhodit nájemnici.

Paní č. 1: Copak?

P3: Protože manžel,… no!

P1: Co?? Něco s ní měl?

P3: Probůh, né. Ale odstěhoval se do toho bytu, co jsme pronajímali. Taky jsme byli kvůli covidu víc spolu doma … no a na rozdíl tady od Petry s Honzou jsme zjistili, že jsme spolu už neradi.

P1: To je ale zvláštní, že to někomu pomůže a někoho to zlomí.

:::

Je to tak – krize a náročné situace mohou mít oba výsledky.
Co nezabije, posílí.     Co nezabije, přizabije.

Čím to? A může člověk předvídat, co těžké situace udělají zrovna s ním?

Zdá se, že vcelku univerzálním principem, podle kterého se tyto věci řídí, je, že kdo je před krizovou situací silný, vyjde z krize ještě silnější, kdo je slabý, vyjde ještě slabší. Takže dobře založený, byť třeba malinko zanedbaný vztah, jak to bylo naznačeno v úvodním rozhovoru, se v nestandardní situaci zúrodní, semkne ty dva a dá jim možná i nový impuls. Naopak ten vztah, který nevydržel, měl zřejmě vážnou „skrytou vadu“ už před tím čínským dárečkem.

Ostatně s virovou nákazou je to stejné: Oslabený člověk se potká s virem a zemře. Silný člověk se potká s virem a bojem proti němu se stává odolnějším a ještě silnějším.

Už v Bibli najdeme toto pravidlo; sice v trochu jiném kontextu (v kontextu síly víry), ale dá se taky asi zobecnit: „Kdo má hodně, tomu bude přidáno, kdo má málo, přijde i o to málo, co má.“

Ještě dva příklady: Člověk dostane výpověď pro nadbytečnost a těžko shání nové dobré místo, protože všude chtějí angličtinu. Jeden se tedy začne učit anglicky, což se mu pak hodí v mnoha dalších situacích (vyhazov ho posílil), druhý rezignuje a vezme horší práci (má míň peněz a míň sebevědomí, z vyhazovu vyšel oslabený).

Člověče, nezlob se: Hodíte jedničku a posun je tedy minimální. Druhý hodí šestku (což už je samo o sobě hodně) a může házet ještě jednou. K maximu dostal ještě přidáno. A nám to připadá v pořádku, svět je prostě takhle nastavený a naopak by to bylo divné. (Svět ale nastavený taky tak, že lidé mají ve výbavě soucit a kdo je zrovna dost silný, ten těm slabým a „přizabitým“ pomáhá.)

No a můžeme tedy předvídat, co s námi krize udělají? Asi moc ne – spíš až zpětně podle výsledku (je-li posílen či přizabit) člověk dovodí, jestli byl dost silný, nebo ne. Posilovat se musí průběžně.

Přeju Vám hodně radosti a nezlomnost v bouřích!

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

www.michaelapeterkova.cz – předchozí newslettery

PS. Pokud chcete, poslechněte si proslov, který jsem spáchala na poslední akci Milionu chvilek pro demokracii. Je o psychopatech. Upozornění: Moc tam nešetřím současné představitele státu, tak pokud Vy je zrovna máte rádi a nechcete se zbytečně naštvat, neklikejte:)  Poslechnout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *