Proč děláte Vánoce 24. prosince?

Psychologický zpravodaj z 12/2021

Ahoj psycho-kamarádi,

tak se to zase blíží., ode dneška odpočet tři – dva – jedna a je tu den zvaný Štědrý, pro někoho hlavně dárkový, pro druhého vařicí či organizační, pro jiného rodinný, pro dalšího duchovní nebo tak nějak od všeho něco.

Napadlo Vás někdy přesunout si Štědrý den třeba na šestého listopadu nebo prvního května? Nemám teď na mysli přesun o den dva kvůli cestování nebo narození dítěte a podobně. Prostě jen tak. Proč to dělat čtyřiadvacátého prosince, když by to šlo kdykoli jindy? Není to trochu „ovčí“, slavit Vánoce ve stejný den jako všichni ostatní?

Tak takhle: Je:) A v tom je zároveň jejich velký půvab. Vždyť co se děje u sousedů a lidí na druhém konci republiky či kontinentu ve chvíli, kdy Vy doma jíte kapra či rozbalujete dárky? Děje se tam víceméně to samé. A my všichni to víme, že velká spousta lidí dělá v ten den stejné či podobné věci jako my, a právě tohle – že v tom jedeme spolu – vytváří velký kus toho „kouzla Vánoc.“

Když to převedu do řeči lehce odborné, Vánoce jsou rituál. Stromeček, bramborový salát, koledy, cukroví, rozbalování dárků, půlnoční v kostele… to jsou plus minus znaky tohoto rituálu. V obecné rovině jde hlavně o obdarovávání a pro duchovněji založené lidi o zrod nové naděje.

Rituály jsou pro naši psychiku důležité jako pro psa škrábání za ouškem. Prospívají nám tím, že probíhají v jasný den víceméně jasným způsobem, čímž nám dávají určitou kotvu v měnícím se světě plném nejistot. Šestého listopadu se může stát kdovíco, ale na čtyřiadvacátého prosince je program jasný. Propojují nás s ostatními, známými i neznámými. Víme, že za jejich okny se odehrává něco podobného, a můžou to být i nervy z toho, že se nestíhá a salát chutná jinak, než ho dělala maminka, nedejbože tchýně.

Rituály jsou nám zdrojem jistoty a uklidnění. Nemusíme si je schovávat pro velké či štědré dny. Taková pusa při ranním rozchodu do práce nebo večer na dobrou noc je také rituálem přinášejícím klid, zakotvení a příjemnou neměnnost. Potřebujeme je v životě právě tak nutně jako akci, nejistotu a překvapení.

Tak ať Vám to s rituály jde – přeji Vám krásný Štědrý den i následující sváteční dny!🎄

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Předvánoční testík? 😊

Říká se, že osudem člověka je jeho povaha. Test vlastností osobnosti či typů osobnosti Vám Vás osud tedy může vyjevit.

Právě tak jako test emoční inteligence.

Důsledky – ty dobré i ty odvrácené – se pak poznají třeba na vztazích > Test partnerského vztahu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *