Proč DIETY ⏬⏬ snižují sebedůvěru [🦉Psychověci č. 714]

💥 Držíte zrovna nějakou? Jestli ne, někdy v minulosti jste asi dietu zkoušeli a zcela určitě znáte lidi, co se pomocí manévrů s jídlem snaží zhubnout.
Povede se to nakonec? Jaký vliv mají redukční diety na tělo a na duši?

Než otevřeme dveře do téhle pozoruhodné místnosti, jsou už jedny dveře otevřené:

💻 Online kurz o dětech, které nejí, přejídají se a jiným způsobem si ubližují

Chcete jim porozumět a umět jim pomoct? 🛟

Pojďte dál – dozvíte se, jaká je podstata sebepoškozování a poruch příjmu potravy, proč to někdo vůbec dělá a jak s takovým člověkem mluvit, aby ho to nedostalo ještě níž.

Online kurz DÍTĚ, KTERÉ SI UBLIŽUJE – 📺 webináře, 📃 písemné shrnutí a diskuse 👫

Podrobnosti a přihlášku najdete tady

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

a teď už ty 🥬 diety, které jsou právě i v poruchách příjmu potravy hodně přítomné – mohou je odstartovat. Asi neexistuje případ mentální bulimie, na začátku kterého by nestál pomník nějaké redukční diety. Naštěstí ne každá dieta se takhle zvrtne. Ale skoro každá udělá jizvu na sebedůvěře 😔

Čím to?

Ukážou nám to třeba příklady lidí, které znám:

👫 Jana a Mirek hubli společně, protože se po čtyřicítce začali kulatit. ❌ Žádné jídlo po páté hodině, vynechané přílohy a nějaká kouzelná vodička. Po měsíci 👍 nadšení, každý čtyři kila dole, nádhera, jedeme dál! Plíživě ale začaly prosakovat původní stravovací zvyky a za půl roku zmizely obavy, že by si snad museli kupovat menší velikost.

🍾 Nový rok, nový pokus, ale starý scénář.

Po osmi letech od toho prvního vzepětí jsou oba o půlku 📈 větší. Přechodový hormony nikdo neukecá a hladový tělo si taky (skoro) vždycky prosadí svoje. „Nedokážeme to vydržet, 👎 nemáme vůli,“ říká s povzdechem Mirek.

:::

👸 Katka je krásná holka, lehce přes třicet, ale celý život trpí svými přirozeně kulatými tvary. Diet už vyzkoušela hromadu a nikdy to k ničemu nebylo. Krátkodobě úspěch, ale za pár měsíců vše při starém a spíš je to tak, že i přes snahu se krotit každý rok nabere kilo až dvě. Hrozně jí to trápí, považuje se za neschopnou a na svou adresu nešetří drsnými slovy 😡

👩‍🦰 Nebo Vanesa, ta podlehne vždycky už druhý den. „Vůbec se na sebe nemůžu spolehnout, ach jo. Táta mi vždycky říkal, že nic nedotáhnu do konce, a měl pravdu.“ 😔

Proč tedy diety snižují sebedůvěru? Protože je většina lidí nedovede dodržet?

💡 Ano i ne.

Je to tak, že dodržet je nejde. Nefungují. Lidi jsou tak odsouzeni k 👎 neúspěchu a většina z nás je od dětství vymodelována tak, že si neúspěch vezmeme jako informaci, že jsme k ničemu.

Většina redukčních diet je postavena na dočasném hladovění a proti tomu se naše tělo brání. Když je hlad, přicházejí urputné myšlenky na jídlo 🥖 Hlad znamená, že jde o život – takové dědictví máme od našich předků, kteří žili v době nedostatku. Tohle nemáme šanci vůlí přeprat, určitě ne dlouhodobě.

(Nebo že by? … Jasně, mentální anorexie, tak se jmenuje vítězství nad pudem sebezáchovy.)

A co lidi, kteří fakt zhubli a udrželi si to? – To jsou takoví, co nastavili ne redukční dietu, po které zas začnou „normálně jíst“, ale něco jako dlouhodobě udržitelný životní styl, kdy tělo nehladoví a dostává, co potřebuje 🍛 (ani víc, ani míň), včetně pohybu 🏃

Pak jsou takoví, a není jich vůbec málo, kteří jedí zdravě, cvičí, vypadají objektivně dobře … ale skoro všechen čas myslí na jídlo, na to, kolik si ho zaslouží, když budou dvě hodiny běhat na páse. A když někde na oslavě snědí větrník nebo buřt, jsou z toho špatní 😔 a počítají, co všechno si odepřou, aby tuhle bombu zkompenzovali. Starosti o jídlo jsou pro ně téma #1. Uvnitř 👎 nejsou šťastní ani sebevědomí.

Pokud tohle řešíte, 💻 webinář o poruchách příjmu potravy se vám bude hodit, i když je primárně o dětech a dospívajících. ❌ Nejedení, přejídání, bulimie a její light formy jsou ale v principu stejné, ať jimi trpí člověk v osmnácti nebo čtyřiceti – stejné jsou její hluboké, opravdové příčiny (že se člověk nemá rád nebo že neumí pracovat se vztekem) a stejná je i cesta ven.

:::

Takže redukční diety a sebedůvěra – diety dovedou dát sebedůvěře krátkodobý boost, když se týden dva tři čtyři věci daří. Jenže úspěch jakékoli diety se vyhodnocuje až tak po roce a tam je většinou váha nemilosrdně velkorysá a co na ní přibylo, to se 🪓 odsekne z už tak malého balíčku s nápisem „Zdravá sebedůvěra“.

Jedním ze způsobů, jak se z toho kolotoče šikovně vyvlíknout, je skvělý koncept 💪 „Fit Fat„, v překladu něco jako člověk s nadváhou, který se dostatečně hýbe a má kondičku. Takový člověk je totiž zdravější 👍 než někdo štíhlý, kdo nic nedělá. Pohyb je z hlediska zdraví a pocitu ze života mnohem důležitější než hmotnost.

Ať vám chutná jídlo i život 🍀
💚 Michaela Peterková

_____________________

PhDr. Michaela Peterková

psychologie psyx.cz

💻 Online kurz DÍTĚ, KTERÉ SI UBLIŽUJE – pro rodiče a učitele, kompletní kurz je právě přístupný💥
📺 Webináře, 📜 písemné shrnutí a 👬 diskuse

🦉 Online TEST SEBEDŮVĚRY – jak se můžete opřít o sebe sama?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *