Proč nám mysl podsouvá NEGATIVNÍ MYŠLENKY?

🙃 Jdu na autobus a dovedu sama sebe vytočit představou, jestli zas nebude zpožděný. Přitom většinou jede včas. Proč si to dělám?

🙃 Jakmile vidím sestru, připomenu si hned určité nepříjemnosti, které mi řekla asi před rokem. Měla tehdy spoustu starostí a byla nervózní. Jinak máme vztah v pořádku.

🙃 Teď jsem si vědomě všimla, že jsem rozklikla a přelítla tyhle zprávy:
Číňan kvůli vztahovým problémům najel do lidí a desítky jich zabil.
Problémy německé ekonomiky dopadnou i na Česko.
Ryanair chtěl neoprávněný doplatek za malé zavazadlo jen proto, že mělo zip, kterým by se dalo zvětšit.

Byly tam i jiné, neutrální nebo dobré, ale uvědomuju si, že takové nečtu. Jak to, že mě spolehlivě zaujmou blbé zprávy, když přitom nechci mít blbý život? Chci mít dobrý život, ale nepouštím si do nej dobré zprávy. Divné. Ale má to tak podle mě skoro každý.

💚 E-book Lepší pocit ze života – stahujte zdarma

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

už jsme si asi všichni víceméně zvykli na různé starosti, 😡 křivdy, obavy z budoucnosti, úzkosti, nejistoty, rozčilující názory druhých, neúspěchy a jiné věci, kvůli kterým naše duše svěsí ramena nebo zahoří (samozřejmě) spravedlivým hněvem. Devět myslí z deseti je zažívá častěji, než by chtělo. Je to zvláštní hlavně proto, že si skoro všichni přejeme být spokojení, klidní, šťastní, prostě mít v duši jako v pokojíčku.

Některé ty nepříjemnosti, tedy jejich přítomnost v mysli, je v pořádku – pokud jde o věci, s nimiž můžeme něco dělat nebo ze kterých se dá vydestilovat určité poučení. A ve zbytku času bychom měli myslet už jenom na to, co nás činí spokojenými. Jenže …

Proč to tak nefunguje?

💡 Tak zaprvé, ukažme si na ni: Evoluce.

Pro naše přežití byly vždycky důležitější špatné věci – to, co nás ohrožuje, co nás chtělo sežrat, spláchnout nebo co nám chtělo ukrást pracně nasyslené zásoby. S jejich důležitostí se žádné radostné detaily nedaly srovnávat.

💡 Za druhé, ukažme si na něj: Mozek.

Náš mozek je vlastně hodně stroj na zvyky. Má rád vyjeté koleje. Takže když se (kvůli evoluční výbavě) často obáváme, stane se z toho zvyk a po chvíli nám to jde už úplně samo.

💡 Za třetí, někdo to má ještě pojištěné osobnostními a nervovými vlastnostmi, jako je větší sklon k ostražitosti, neuroticismus či emoční labilita.

Tahle výbavička nám a našim předkům umožnila přežít. (A byla hodně úspěšná – ke každému z nás vede nepřerušená linie od předků stamiliony nebo spíš miliardy let zpátky. (Až někdy nebudete moct usnout, zkuste si to představovat 😊))

Že u toho přežívání chceme být ještě spokojení? Ok, nikdo nám nebrání. Teda mozek trochu jo, kvůli své tendenci tvořit zvyky je v permanentním pasivním odporu. Ale v zásadě s tím můžeme něco dělat. Respektive – pokud fakt chceme být spokojení, musíme něco udělat. Naše základní výbava to moc neumí.

🦉 Jak na to?

Píšu o tom v 📙 e-booku, který si můžete bezplatně stáhnout na této stránce.

Všechny ty věci jsou jednoduché, nic nestojí a jsou dostupné pro každého. Což je zároveň jejich problém – možná kdyby byly strašně sofistikované, stály třicet tisíc 💵🪙💰 a za cenu jedné sady bychom dostali dvě, zájem o ně by se možná zvýšil. Jenže tak to nefunguje, žádný prachy, žádný geniální složitý funkce. Jsou hezky trapně snadný a stačí je dělat. Marťan by nevěřil, jak mocný je tohle filtr.

Knížku, chcete-li, stahujte tady

Krásný podzim 🍁
💚 Michaela Peterková

_____________________

PhDr. Michaela Peterková
psychologie psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *