Psycho-hádanka: Péťa a Kikina

Tři reakce rodičů na dětský smutek a pláč, z nichž jedna stvoří dospělého, který nemá moc sebedůvěry a pokládá se za oběť okolností a za smolaře. Uhodnete, která je ta pachatelka?
Pusťte si novou psycho-hádanku:

Svou odpověď napište níže ⬇⬇⬇ do diskuse, pak se podívejte na ŘEŠENÍ.

Online kurz o tom, jak se přestat cítit jako oběť okolností
ŽIVOT VE VLASTNÍCH RUKOU – podrobnosti a přihláška

EQ-TEST – jak jste na tom se sociální inteligencí?

48 thoughts on “Psycho-hádanka: Péťa a Kikina

 1. Řekla bych, že správná odpověď je B. Mamka nejen, že Péťu neuklidní, ale ještě k lítosti „přihodí“ pocit provinění za to, jí bolí hlava. To učí Petr pocitu, že vždy za špatné nálady, nezdary,…. může něco nebo někdo zvnějšku.

 2. Tipuji A. Zavření do pokoje je jako vězení. Přitom nic špatného neudělal a souvislosti jsou pro něj nepochopitelné.

  1. Já bych řekla že to bude 2. Zde rodiče řešili jen svůj problém jako v prvním případě, ale nezapomněli podotknout,že je bolí hlava kvůli chlapci.

 3. Rodiče č. 2: neakceptovali smutek dítěte, zakázali mu projevit emoce („nebreč!), obvinili ho ze svých potíží („bolí mě z tebe hlava“).

 4. Situace B. Matka u něho vyvolává pocit viny, za její případnou bolest hlavy. K jeho pocitům je nulová empatie.

 5. Odpověď C. I když bych já, z pozice rodiče, volil jiná slova, než jsou slyšet v úvodním videu. Myšlenka je však stejná.

 6. A…nepochopení rodičů,proč je tak citove zainteresován …miluje zvířata.Uplne potlačení citu(lásky,pochopeni,hledání řešení)
  Celoživotní Oběť-cinu a důsledku.

 7. Tipuji A, protože ,když byl Petr smutný a sklíčený, ještě ho zamkli ,,ti oni´´ , aniž by mu byli rodiče oporou v jeho smutku.
  Proto se tak staví k celému světu

 8. Poslouchám to po několikáté a myslím , že nakonec odpověď C je správná, přestože A i B se tváří hooodně tvrdě. Maminka tim synovi nabízí řešení situace, sám se s tím nemůže „poprat po svém“.

 9. Myslím, že to bude C, i když se ta odpověď tváří jako nejlepší. Rodič by asi měl nechat na dítěti, aby si pocity smutku zpracoval sám a nespoléhal na ostatní, aby za něj vše řešili.

 10. Myslím, že A. Je mi zle a jsem potrestaný – jsem viník a navíc je mi ještě víc zle. Protože je to pro Péťu neúnosné – může za to někdo jiný, zde rodiče, v budoucnu šéf, vláda, policajti, komplic, manželka atd.

 11. Rodiče použili jednání B. První systém je příliš tvrdý, správný asi bude 3., ale použili asi B.

 12. Znám, „B“. (Následované „A-čkem“, s výpraskem v mezičase.)
  Správně tedy: „B“.

 13. Myslím B,
  protože mu dle jeho mínění ubližují, situaci zlehčují a on to nechápe a nikdo se s ním „nepáře“.

 14. Nejspíš B – syn je nepochopený, uplně sám na pocity které ještě nechápe a navíc matka (osoba na které mu nejvíc záleží) v něm pěstuje dojem, že je s ním něco v nepořádku … oproti situaci A kde rodiče „pouze“ ignorují syna

 15. Myslím, že B. Maminka v něm vypěstovala pocit méněcennosti a ublíženosti a to svým postojem, že příčinu problému je nejlepší hledat u někoho druhého.

 16. Raději jsem si vše poslechla ještě jednou. Určitě správná je reakce třetí, ale – jak už někdo přede mnou napsal – i když to asi všichni víme, ne vždycky se nám samotným tohle takhle pěkně povede.
  První reakce je opravdu hrozná. Takový kluk by se spíš asi uzavřel do sebe a bál by se projevit podobné pocity kdykoli jindy. (Proč by měl být potrestaný za to, že se mu stýská po babičce a milém psím kamarádovi?)
  Druhá reakce taky není nic moc, ale už není tak příkře trestající. „Trest“ je mírnější, je to „jenom“ výčitka, že rodiče bolí hlava („může za to“ svým „fňukáním“, je to „jeho vina“).
  Ale to je vlastně to, co tehdy malý Péťa dělá teď v dospělosti, ne? Svádí vinu za svoje potíže na někoho jiného. Neumí si s nimi poradit sám. Je to tak?
  Moc děkuji za všechny hádanky i webináře.
  Radka

 17. Řekla bych, že B.
  A je moc tvrdé.
  B potlačuje jeho pocity, tedy jsou-li pocity dítěte potlačené, výsledkem by mohlo být, že nedrží dospělí „život ve svých rukách“.
  C rodič s pocity dítěte pracuje, výsledkem nejspíš nebude, že dospělí svádí vinu na druhé.
  Otázka je, co s tím dál?

 18. Děkuji za hádanku. Zvedla mi náladu. Pustila jsem si to 2x. Po první poslechu jsem se přikláněna k odpovědi B, ale byla jsem na vážkách. Po druhém poslechu jsem jednoznačně pro A. V B i C (v C jasně správná reakce rodičů, v B alespoň nějaká) se snaží rodiče alespoň nějak reagovat na jeho pláč, ale v příp.A rodiče ukázali, že je synovy problémy vůbec nezajímají. Jdu si přečíst správnou odpověď.

 19. Dobrý den, já si myslím, že ideální reakce rodičů je zřejmá – je to ta třetí. Ale kdo z nás za všech okolností takto ideálně jako rodič reagoval, že? No a správná odpověď by mohla být ta druhá, protože rodiče bolí hlava z chování jeho potomka.
  Jako vždy mě psycho-hádanka pobavila a děkuji za ni.
  Hanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *