Škoda každé …??, která padne vedle

Škoda každé rány, která padne vedle. Nebo taky škoda každé nadávky, která zůstane nevyslovena. Dřív to byl základní výchovný modus operandi. Děláš něco špatně, něco se ti nepovedlo? Tak dostaneš … 👎 jasnou zpětnou vazbu, kdybys to náhodou sám nevěděl, že se ti nedaří. Máš zrovna špatnou náladu? Tak tady máš facku, abys měl k té náladě důvod 👎

Výsledek – zdravá sebedůvěra, pocit vlastní hodnoty a pěkný vztah k sobě i ostatním lidem.

Hmm … tak prej úplně ne 💀

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnes to bude, jak naznačil úvod, o pochvalách a hezkých slovech 😊

Ale to je jen první část. Jak jsem slíbila minule, Psychologický zpravodaj se rozrůstá a bude vám přinášet hned tři témata. Dnešní druhé bude o vysoce citlivých lidech – možná k nim patříte a určitě máte někoho takového ve svém okolí. A nakonec probereme jeden „nenápadný“ způsob, jak se vyhnout vlastním emocím.

Celé dnešní 🦉 3Psychověci si můžete přečíst tady na forendors – jsou otevřené všem zdarma 👍

A jdeme na ty pochvaly.

K čemu je dobré říkat pěkné věci, nemusíme složitě rozebírat – přispívá to vztahům, zdravé sebehodnotě, ochotě zlepšovat se i přes chyby atd.

To je teorie. Ale co praxe? Jak na ně? Většina z nás moc neví, jak říkat hezké věci. Tady je pár tipů:

💙 Bylo mi příjemné, jak … (jsi o nás hezky mluvil na té včerejší oslavě / ses nabídla, že zařídíš tu pojistku / jsi mě masíroval krk)

💙 Líbí se mi, že … (se usmíváš na lidi a zlepšuješ jim tak den / si nikdy nestěžuješ na počasí a prostě děláš, co zrovna jde / jsi byla tak trpělivá, když jsem nemohl pochopit XY)

💙 Obdivuju tě, jak … (na sobě pořád pracuješ / jaké máš super nápady na výlety)

💙 Jsem na tebe hrdá, že … (se nehroutíš z problémů / vždycky uděláš, co slíbíš / ses zastala kamarádky)

Poslední dvě, obdiv a hrdost, to už je větší kalibr. Pokud vám nejdou, ty předtím úplně stačí.

Nejsou trapné, ani nejsou „moc“. Prostě hezká, sebevědomá (a vždy pravdivá) prohlášení, jak vidíme situaci a druhého člověka.

Všimněte si, že jsou to tzv. „já-výroky“ – říkám je za sebe. Není to „Tohle je hezký.“ „Jši šikovná …“ – taky dobrý, určitě lepší než nic, ale když to říkám za sebe, je to teprve ten pravý, vysokooktanový kompliment 😊

A to už mám jako pořád jenom chválit? Co chudák kritika?

Kritika má svoje důležité místo, bez ní by byl život jak klávesnice bez delete, ale hezká slova by měla mnohonásobně převažovat. Platí pro komunikaci s druhými (kteří si to zaslouží) i se sebou.

Je to i základní poznatek pozitivní psychologie – každý potřebujeme asi 5 x tolik dobrého než špatného, aby se nám líbilo na světě.

A lidi pak to pěkné pošlou dál 🚀 Ne nutně vám, i když někdy snad taky, ale budou díky tomu milejší na jiné lidi. Každý z nás je potřeba, aby takhle fungoval, jedině my utváříme celkovou náladu ve společnosti. Vy, já, každý je důležitý a denně má ohromné množství příležitostí někoho ocenit.

Škoda každé pochvaly, která se nenarodí. Jestli vám to dává smysl, jděte někomu teď zrovna říct nebo napsat něco pěkného – a na světě bude o úsměv víc. Díky Vám 💙

A pak si tady klikněte pro další čtení – o tom, jak poznáte, jestli jste vysoce citlivá osobnost, a o jednom způsobu, jak se bránit emocím. Po kliknutí sjeďte kousek dolů, kde najdete 🦉 3Psychověci #2 – celé jsou k přečtení otevřené zdarma

A také k poslechu, jestli si radši dopřejete audio-verzi 🔊

Krásné úterý!
💚 Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

Přečíst si celé 🦉 3Psychověci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *