Snášejí psi vajíčka?

Psychologický zpravodaj z května 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

snášejí psi vajíčka? Nevím, jak vaši, ale naše dvě psí holky jo. A myslím, že by je klidně snesly i několikrát denně. Jenže by se to jistě neobešlo bez následků uvnitř i navenek, takže tady nic takového nepraktikujeme.

Ve vaječném tématu můžeme pokračovat (a nebojte, ona se z toho nějaká ta psychologie časem vyloupne). Vajíčka se, jak známo, vaří ve vodě a aby se voda vařila, potřebuje dosáhnout teploty nula stupňů Celsia.

0°C a var vody – měla bych vrátit diplom ze základky, že jo? Ale kdybych podobnou větu pronesla v roce 1743, dostala bych jedničku za to, že to vím dobře, a hvězdičku za to, že to je úplná novinka. Anders Celsius, po kterém máme stupnici pojmenovanou, totiž přiřkl … to je ale slovo, co? p-ř-i-ř-k-l – skoro to nejde ani napsat a chtěla bych vidět Angličana, který by ho dokázal přečíst. Takže Anders Celsius přiřkl nulu varu a sto stupňů ledu. Až po jeho smrti postavil stupnici na hlavu Carl von Linné.

Takže když je v chalupě příjemných 25°C, je to spíš 25°vL, protože podle Celsia by to bylo 75 stupňů. Ale historie se neptá. Zato se ptali Loučkovi, kteří na pár dní půjčili svou chalupu Odstrčilovým: „Jak jste si to užili? Dnes bychom rádi přijeli.“ „Klidně. Máte to tam hezky vytopený,“ odpověděli Odstrčilovi. Loučkovi na místě s překvapením zjistili, že je v sednici nečeká útulné teplíčko, nýbrž jezírko vyhřezlé z prasklých trubek.

Očekávání, rychlé soudy, sebevědomé čtení myšlenek druhých – to všechno naše hlava automaticky dělá. Chceme mít o světě jasno a to rychle. Potřeba jistoty je nejdůležitější hned po biologických potřebách a v jejím jméně se dopouštíme spousty zjednodušení a chyb (a taky v posledních letech docela aktuálních konspirací). A pak si je ještě hájíme.

Unést nejistotu a zpochybňovat sebe sama („Nedělám někde chybu? Není v tom něco víc? Nebo naopak, není to nakonec úplně jednoduché? Co svědčí pro? Co svědčí proti?“), to je úkol hodný mistra.

Doporučuje se takové malé cvičení: Když je člověk přesvědčený o čemsi, o hodnotě nebo názoru, má si pro sebe zkusit obhájit přesně opačné stanovisko, než sám zastává: Jsem řekněme proti domácím porodům, tak si dám dohromady pár argumentů pro ně. Myslím si, že teta Alice, za kterou stojí polovina rodiny, je proradná čúza, tak si dám tu práci přijít na to, čím bych mohla podepřít opačný názor. Je to makačka, ale je to repelent proti předsudkům a pomáhá porozumění. Jestli Vás tato myšlenka zaujala, můžete trénovat.

Nebo si udělat online Test EMOČNÍ INTELIGENCE, do jejíž gesce kus problematiky rychlých soudů taky spadá. EQ TEST obsahuje otázky na to, co víte a co děláte, i na Vaši osobnost.

Tak ať snášíte vajíčka a taky otužování ve stostupňové vodě, mějte se šťavnatě i v nejistých časech,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Online EQ TEST: Jak jste na tom s emoční inteligencí?

Živý KURZ RELAXACE a meditace– otevřeny přihlášky. Termín, místo, obsah a další podrobnosti zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *