Taky děláte tyto chyby v „používání“ rozumu a emocí?

Psychologický zpravodaj ze září 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

když souhra rozumu a emocí nefunguje dobře, vzniká spousta problémů. V dnešním Psychologickém zpravodaji si o některých z nich řekneme. A jdeme rovnou na ně:

Prokrastinace, neschopnost donutit se do užitečných a potřebných aktivit. Neboli „Vím, že bych měla …, ale když mně se tak nechce!“ Co je za tím? Nevychovaná, popřípadě nejistá a ustrašená emoční část mysli. Rozumová, na budoucnost zaměřená složka nemá dost sil, aby se prosadila.

Upjatost, nedostatek spontaneity. Neboli „To se nedělá, ovládej se, buď rozumná.“ Na pozadí najdeme „moc rozumu a málo emocí“. Upjatý člověk se v dětství nenaučil s emocemi zacházet, bojí se jich, ať už přiznaně, nebo nevědomě, a pro jistotu je potlačuje. (Ony si ale cestičky ven najdou…)

Zlozvyky, škodlivé chování. „Tohle nechci dělat, ale nikdy to nevydržím.“ Rozum má jasno, ale emoční složka., v tomto případě podobná tříletému dítěti u regálu se sladkostmi, ho vždycky převálcuje. Tedy opět nevychovaná emoční část, na kterou rozum silově prostě nemá.

Nadměrné obavy ze zvládnutelných věcí. „Co když se mi to nepovede?“ Tady je to trochu záhadnější. Obavy jsou v gesci emoční složky, takže na vině může být opět její hyperaktivita, kterou hlásek rozumu nezvládá korigovat. Ale obavám může předcházet i příliš ambiciózní rozumová část, když bohorovně burcuje ve smyslu „To nevadí, že skoro neumíš plavat, ten La Manche nějak dáš.“

Dostáváte se do těchto situací? Možná se kvůli nim zbytečně připravujete o radost ze života, pohodu ve vztazích a sebedůvěru.

Dobré je, že nefungující souhra rozumu a emocí je řešitelná. Dá to sice podobně práce, jako vyladit souhru orchestru KMČ, ale jak někdo řekl: „Nechci to snadné, stačí, když to bude možné.“ A to je.

Krok jedna je pozorovat vlastní jednání, jeho spouštěče a vnitřní dialogy. Krok dva – začít něco měnit, tu ubrat, tu přidat, pohrát si s rozumovými argumenty, naučit se ignorovat strach, postarat se o blaho emoční složky, … Nic, co by standardně bystrý člověk s pomocí kvalitních informací nezvládl.

Pokud to chcete usnadnit, pomůžu Vám s tím.

Přijďte na živý minikurz, kde důkladně probereme rozum i emoce, jejich možnosti i jejich omezení, proč se mnohdy vzájemně neshodnou a jak je naučit spolupracovat. Vše živě a online, tedy z pohodlí domova, se záznamem pro pozdější zhlédnutí, pracovními materiály a možností pokládat otázky.

A taky se slevou za včasné přihlášení! Sleva platí už jen pár desítek hodin, tak se o ni nepřipravte.

Klikněte pro podrobné informace a přihlášku na minikurz ROZUM VS. EMOCE – JAK LÉPE POROZUMĚT SOBĚ A OSTATNÍM.

Přeju Vám hezký konec týdne,

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Přihláška na online živý kurz JAK LÉPE POROZUMĚT SOBĚ I OSTATNÍM

Předchozí Zpravodaje o emocích a rozumu:

Vyznáte se v sobě? Testík zdarma💛
Umíte přesvědčit jiné lidi? Tip, jak na to💡

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *