Taky máte tenhle komunikační zlozvyk?

Psychologický zpravodaj z dubna 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

když se vám nehodí nebo nechce něco, co druhý navrhl, kolik důvodů pro své „Ne“ uvedete? Vypadnou z vás všechny, které mají s danou situací nějakou souvislost? Nebo jste úsporní a vystačíte s jedním?

Příklad: „Miláčku, mohli bychom jet zítra na výlet do X.“
„Na výlet? Do X.? To asi není dobrý nápad, má pršet a co když bude volat máma, že se staví, navíc jsem chtěl opravit motorku.“
„Předpověď se změnila, má být hezky. A máma tu byla včera, kromě toho se u ní můžeme stavit při cestě z X. Motorka může počkat. Takže to půjde, viď?“

A tak Miláček buď jede do X., nebo přidá pár dalších důvodů, ze kterých je jasné, že se mu prostě nechce a jen hledá, čím by to podepřel, a diskuse začne být frustrující a kdoví jak skončí.

Pravým důvodem, proč Miláček nechtěl do X., byla jím dlouho plánovaná oprava motorky, na které už by chtěl konečně zas jezdit. Jenže tenhle (dobrý a zcela oprávněný) důvod si sám oslabil těmi, co uvedl předtím, a které mu partnerka rozebrala.

Jiná situace: Děti se chtějí namísto obligátní sprchy vykoupat ve vaně. Otec jim řekne: „Ne.“
„A proč ne?“
„Protože Oliver má krvavý bolák a bojler možná ani není dohřátej a bude mokrá celá koupelna a je to spousta vody zbytečně…“

A dětičky nastoupí s ukazováním boláku, že už je skoro zahojený, a že voda určitě teplá je a že mokro nenadělají a … a … Skončí to buď frustrovaným souhlasem a následným vyčítáním „Sem to říkal, že tady bude plno vody, příště už žádná vana“, nebo dalším vykrucováním možná i korunovaným nějakým tím výbuchem vzteku.😡​

Jako v předchozí situaci se i tady ptáme po pravém důvodu – jímž je tentokrát starý „program“, který si zmíněný otec přinesl z vlastního dětství, kdy doma hodně šetřili a kouřící plná vana byla symbolem plýtvání.

Co s takovými případy? Pokud je chceme řešit líp, než tomu bylo v uvedených příkladech, musíme si
1) uvědomit, co je vlastně tím pravým důvodem, proč něco chceme nebo nechceme udělat. Pak si
2) rozmyslet, zda a jak chci tento pravý důvod prezentovat a pokud se rozhodnu, že chci,
3) dám jen tenhle jediný – „Promiň, ale už mám dlouho naplánovanou opravu motorky.“ Nebo si uvědomím, že je to trochu jinak: „Vana – jasně, je ve mně starý program z doby, kdy se za mého dětství šetřila každá koruna; dneska si vanu dovolit můžeme, tak ať se pro jednou vykoupou (a pak si taky koupelnu po sobě uklidí).“

Dávat jen ten pravý důvod, popřípadě ten nejsilnější, to znamená UMĚT SE POSTAVIT ZA SEBE, ZA SVÉ POTŘEBY A ZA SVÉ TOUHY. Což velmi těsně souvisí se SEBEDŮVĚROU, která se dá tímto způsobem budovat a udržovat.

Komunikace bez výmluv také zlepšuje vztahy, protože je mnohem upřímnější než trapné vykrucování.

Tak pokud u sebe skony k nadměrnému vysvětlování a popírání vlastních potřeb pozorujete, je dobré si hlídat tyto situace. V případě důvodů platí, že méně je více.

„Lepší jeden důvod,
nežli výmluv průvod.“😉

Chcete vědět, JAK JSTE NA TOM SE SEBEVĚDOMÍM, kde možná máte rezervy a jak Vám komplikují život? Zkuste online psychotest SELF, který si diskrétně posvítí na zákoutí Vaší osobnosti a sebedůvěry.

Krásné a šťavnaté jarní dny,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Online TEST SEBEVĚDOMÍ – podívat se na něj

One thought on “Taky máte tenhle komunikační zlozvyk?

  1. Предкам погибших балтийцев с крейсера Москва возбраняют говорить в рассуждении погибели всех своих детей. А российские граждане не перестают тем часом хладнокровно смотреть, как их российской федерации правительство гонит и дальше на погибель в Украине всех своих детей.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *