Test pro vás: Jste požitkář nebo prožitkář?

Psychologický zpravodaj z června 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

požíváte, nebo prožíváte? 🙂 Dnešní Zpravodaj bude o dvou typech zážitků a co dělají s naší spokojeností. A taky o blížícím se pozitivně-psychologickém webináři.

Dáme malý testík – zvolte si vždy jednu variantu z dvojice A nebo B, podle toho, co radši nebo častěji děláte:

A] Jím zmrzlinu
B] Vyrábím zmrzlinu

A] Pařím karty/hry na mobilu
B] Hraju karty/hry s přáteli

A] Mluvím se známými o počasí nebo nedostatku zubařů
B] Vedu diskuse do hloubky s tříbením názorů

A] Jedu na Sněžku lanovkou
B] Jdu na Sněžku pěšky

A] Sním si o tom, jak jsem úžasný, obdivovaný a úspěšný člověk
B] Zkoumám užití předbudoucího času v AJ nebo třeba měním tašky na střeše

A] Rutinně masturbuju
B] Dávám a beru v intimním spojení s milovanou bytostí

A] Pasu kozu
B] Naháním divočáka (činnosti R. Hrušínského ve Slavnostech sněženek)

To byla poslední položka a dál klasika – spočítejte si, chcete-li, dosažená áčka a béčka.

Co jsou Áčka? Příjemné aktivity nebo pasivity, které bez velké námahy generují okamžité potěšení.

Převaha A = Požitkář/ka

A Béčka? To jsou aktivity, které mohou, i když nemusí být snadné a prvoplánově příjemné ve chvíli, kdy se jim věnujeme, ale jsou naplňující ve finále. Potřebujeme při nich vynaložit určité úsilí a ukázat nějaké schopnosti.

Převaha B = Prožitkář/ka

Perspektivnější cesta ke spokojenému životu vede skrz prožitky. Mají více výhod: Dobrý pocit z nich vydrží mnohem déle, než je tomu u požitků, vytvářejí nám určitý psychologický kapitál a ještě posilují naše schopnosti.

Naopak požitky, jakkoli jsou příjemné, v sobě nesou riziko, že v důsledku prožíváme pocity prázdnoty, které zaplácáváme honbou za dalšími požitky:

Intenzivní nakupování > Je nakoupeno, co teď? > Přečtu pár šťavnatých diskusí na fb. Co dál? > Sním nanuka. Byl dobrej. A? > Zavolám Karlovi, jen tak. Dál? > Lehnu si k televizi. Pohodička. Pak nuda. Dám si misku buráků. A co teď? > Koukám chvíli do mobilu … a naštěstí už je čas jít spát.

Člověk celý den nějak přežije, ale pocit z toho nic moc; jako by se bývalo mělo stát něco pořádného, ale všechno bylo zajímavé jen ve chvíli, kdy se to dělo.

Zase ale odstranit ze života všechny požitky, to by pak bylo jako každodenní celoživotní pochod bez trochy nenáročného klidu a potěšení smyslů. Stejně jako je čas bdít a čas snít, čas mluvit a čas mlčet, je taky čas prožívat a čas požívat.

Jde vlastně jen o to, v jakém poměru. Třeba 70:30 ve prospěch prožitků? Asi jak pro koho a jak kdy. Takový rozený hédonik to bude mít možná 50:50, poznání oddaný vědec 90:10 atd.

Každý můžeme poznat, jestli si ten svůj prožitkovo-požitkový koktejl mícháme dobře: Máte večer pocit z využitého dne, ve kterém jste něco zajímavého udělali a prožili a taky v něm bylo nějaké potěšení?

Jestli jo, tak není co řešit. Jestli byl den moc přísný, náročný, uhoněný, asi by chtělo v další dny přidat požitky, jestli byl nervózně planý, prázdný, nudný, zbytečný, je tu prostor pro prožitky.

Zaujalo Vás téma prožitků a požitků?

Další tipy, jak si namíchat příjemné hodiny a dny, probereme na živém webináři „TO NEJLEPŠÍ Z POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE“ příští týden. Podrobnosti a přihlášku najdete tady.

Pro- / Po- žijte krásný víkend!

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Živý webinář TO NEJLEPŠÍ Z POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE – do dnešní (páteční) půlnoci ještě se slevou za včasné přihlášení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *