Tohle Vás fakt oslní!

Newsletter z 03/2021

Ahoj psycho-kamarádi,

najít dnes něco dokonalého pro zdraví a pohodu, co není omezeno žádnými opatřeními ani okresy ani registracemi, něco, co je tu pro všechny a zadarmo, to zní skoro nemožně.

A přitom je to tady. Mám to k dispozici já, máte i vy, mají i srnky v polích.

Stačí vylézt ven nebo aspoň vystrčit hlavu z okna, zavřít oči a nechat se … oslnit.

Sluneční paprsky se zavrtají do kůže a společně s cholesterolem (který není zas takový bídák) upletou molekuly vitamínu D, což je prý spíš hormon než vitamín a který se podílí na činnosti prakticky VŠECH buněk lidského těla.

Potřebuje ho naše imunita, aby tasila správné zbraně (nebo aby vůbec měla co tasit) proti všelijakým mikrohajzlíkům. Dostatek vitamínu D, to je nejen lepší odolnost vůči patogenům, ale i menší pravděpodobnost autoimunitních onemocnění jako např. astma, cukrovka 1. typu, artritida nebo roztroušená skleróza.

Potřebují ho naše kosti, aby byly ve formě. Pokud Vám je teď dvacet – třicet, hrajete o to, jestli si budete v sedmdesáti lámat zápěstí, krčky a obratle – dost déčka, vápníku a pohybu znamená, že ne; lenivý pobledlý život ovšem dává opačnou vyhlídku. Lámavé kosti v seniorském věku jsou ve skutečnosti „onemocněním mladého věku“ (je o tom skvělý a podrobný článek v únorovém dTestu).

Kormě imunity a kostí je D vitamín také spojený s náladou – dobrou či špatnou, s úzkostí, depresí, nespavostí. Sluníčko znamená dobře seřízené vnitřní hodiny a tedy dobré usínání a vstávání. Zvyšuje hladinu serotoninu a tak působí proti depresi a úzkosti. Slunce = spokojenost.

Tak se nechte oslňovat. Právě teď začíná období, kdy sluníčko dopadá na naše území v potřebném úhlu, abychom z něj uměli D-vitamín vyrobit (to trvá do srpna, pak bída a v zimě nic). Využijte to, vystavte hlavu, ramena, kolena, palce:)

Můžete u toho trénovat i soustředěnívnímejte chvíli jen ty sluneční paprsky, jejich dovnitř se zavrtávající teplo, nemyslete na nic jiného; až Vás to přestane bavit, soustřeďte se na své dýchání. Chvíli se tak oddělíte od toho věčného šrumce, který v hlavách většiny z nás pořád bzučí a haraší.

Já se těším, že až budou teploty o něco velkorysejší, vezmu si nějaké papíry ke zkontrolování nebo nějakou chytrou knížku, shodím zbytečný textil a odeberu se pracovat na zahradu na trampolínu, na které se krásně pohodlně leží, a po minutě nebo tak mě sluneční paprsky donesou do předpokoje říše Morfeovy. (Této formy prokrastinace, na rozdíl od mnoha jiných, jsem nikdy nelitovala.)

Ty nejlepší věci v životě dostává člověk zadarmo. Sluníčko je jednou z nich. Poddejte se mu a buďte odolní, nezlomní a spokojení!

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

PS. Zmínila jsem dTest – je to vynikající časopis, který mám už dlouhé roky předplacený. Za tu dobu vidím, jak skvělou práci tam odvádějí, kolik udělali pro spotřebitele v oblasti například spotřebitelských práv, plateb za elektřinu, hromadných žalob atd., provozují poradnu pro spotřebitele v nouzi. V časopisu vycházejí články o zdraví, pojištění a samozřejmě hlavně spotřebitelské testy, například nedávno vrtaček – vyhrála aku z Lidlu, o polovinu levnější než ty další medailistky, taky třeba test prášků do pečiva – „tradiční“ značky z TV reklam skončily vzadu (to je častý případ), bodovaly levné privátní značky velkých řetězců; dál testy kočárků, praček, antivirových programů, televizí atd. atd. Časopis je bez reklam – svou nezávislost si důsledně hlídá. Kdo si ho předplatí, podporuje jejich užitečnou činnost, takže to případně zvažte – koukněte na www.dtest.cz
(Fakt nejsem jejich agent, mám je jenom ráda, protože podle mě dělají super práci.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *