Ťuk ťuk – ZUŠko, otevřeš se?

(Úvodník jaroměřských ZUŠkovin)

Jsme o pár týdnů starší a hlavně zkušenější. Zvláštních pár týdnů to bylo – spousta běžných věcí se nesmí, spousta divných věcí se musí, lidi k sobě mají tak nějak dál, život je vzhůru nohama. Někdo je z toho zmatený, druhý se bojí, dalšímu vadí omezení, jiný neví, co dřív. A do toho lidi šijou, smějí se a žijou. Člověk si zvykne i na šibenici, říká se, tak co by si nezvykl na to, že má už druhý měsíc nohy vzhůru. Kdo je obzvlášť šikovný, vytěží z toho něco nového, zajímavého; něco, co by se v klidných a „normálních“ dobách nezrodilo. Třeba hromadné zpívání na balkónech nebo online hodiny herectví, když zůstaneme u umění. A na svět vylezla kvanta výborného humoru. Toho se vyrojilo mnohem víc než respirátorů a nějaký najdete i v těchto ZUŠkovinách. V těžkých časech humor kvete. Rodí se v nejvnitřnější svobodě člověka; v té poslední svobodě, kterou nám nikdo nemůže vzít, žádný virus ani politik. Je to svoboda myslet si, co chci, a dívat se na věci, jak chci. Humor je výsledkem pohledu přes brýle absurdity. Smích zachraňuje od tísně a strachu, dělá dobrou náladu v širokém okolí a – zpěváci a dechaři pozor – posiluje bránici. Proto se smějte, co to půjde. Pod rouškou roušky se teď můžeme smát i tam, kde to jinak není vhodné.

V posledních ZUŠkovinách jsem psala, že ZUŠka žije dál, jen je jako liška zalezlá v noře před kojotem. Teď už liška vystrkuje čumák. Kojot se zdá menší, než na začátku, nebo dostal výprask a trochu utekl, těžko říct. Možná nás čeká další měsíc online, možná to ale v květnu v ZUŠce zase ožije – to bychom si jistě všichni přáli.

Michaela Peterková

Sebraný korona-humor:

NA POŠTĚ
Dnes na poštu přišli dva lidé v roušce. Okamžitě nastala panika, ale naštěstí to bylo jen přepadení, a tak jsme se všichni uklidnili.

V KANCELÁŘI
U nás dobrý. Zatím to máme pod kontrolou.
Dne ráno jeden kolega kýchnul u kávovaru, tak jsme ho umlátili lopatou a posypali vápnem.
Než kýchl naposled, mlel cosi o pylové sezóně, ale kdo by to riskoval že?

LÉKÁRNY
Tak to už je i na mě moc. V TV říkali, že do lékárny smí lidi jen po čtyřech. No co to je? Plazit se pro Paralen…

KARANTÉNNÍ NUDA?
Vůbec se doma v karanténě nenudím. Jen by mě zajímalo, proč je v rýži z Penny jen 2854 kusů zrníček a z Lídlu je 3084 zrnek?

SNĚHURKA
Sněhurka už má jenom šest trpaslíků. Kejchal je v karanténě.

SKUPINA CHINASKI
Vláda ČR v rámci opatření proti koronaviru zrušila skupinu Chinaski.
Název obsahuje Čínu i lyže a jeden ze členů je Malátný.

RECEPTÁŘ
Receptář príma nápadů: A nyní se s naší kamerou podíváme k panu Kropáčkovi z Manětína, který ze staré ždímačky, králíkárny a několika součástek z mopeda vyrobil nový plicní ventilátor pro 5 osob…

VAKCÍNA
Pokud budou školy ještě dlouho zavřené, tak rodiče najdou vakcínu dříve než vědci.

SEZNAMKA
Sympatický muž se zásobami mouky hledá ženu se zásobami toaleťáku.

DOMÁCÍ VÝUKA, DEN DVACÁTÝ
V brněnském babyboxu se našla osmiletá dvojčata. Bohužel si pamatovala, kde bydlí.

ZÁBAVA V OBCHODECH
Vezměte si igelitové rukavice a otevřete v nich igelitové pytlíky.

VHODNÉ OBLEČENÍ NA NÁKUPY
Říkali, že při nákupu stačí mít roušku a rukavice. Dnes jsem takhle šla, ale ostatní měli i kalhoty a tričko.

HYGIENA
Poslední dva měsíce si umývám ruce tak důkladně, že se mi objevila razítka z diskoték z roku 1990.

MINUTA TICHA ZA HLÁŠKY, KTERÉ ZANIKLY
Jdu na jedno. Ruku na to! Jak bylo ve škole? V kolik vyzvedneš děti? Všude dobře, doma nejlíp! Buď pozitivní! Jakou rtěnku? Ruku líbám. Ochutnej ode mě. Máš zaracha! Kašli na to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *