Umíte přesvědčit jiné lidi? Tip, jak na to💡

Psychologický zpravodaj ze září 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

dokážete o svých dobrých nápadech a rozumných návrzích přesvědčit ostatní? Kamarády, kolegy, rodiče, děti nebo partnera?

„Pojď ven, ukliď si hračky, čekej, zmírni tu klimatizaci, zahrejme si pinec, nejez přede mnou šneky, pojď už balit, musíme jet; postavme si saunu, …“ Získat na svou stranu druhé lidi je mnohdy těžší než udržet dvě kočky ve sprše.

Většinou děláme jednu zásadní chybu – obracíme se jen na část mysli druhého člověka. V minulém Psychologickém zpravodaji jsme mluvili o dvou základních složkách naší mysli – rozumu a emocích. Tyto dvě síly určují, jak myslíme, jak jednáme, jestli se dokážeme rozhodovat, ovládat, radovat, jestli se nám daří v práci atd. (Pokud jste newsletter nečetli a máte zájem – je v něm i gratis testík, najdete ho tady.)

Jak to vypadá, když přesvědčuju jen jednu část mysli?

Ukážeme si to třeba na příkladu, že bych ráda, aby se mnou moje kamarádka a spolu-studentka šla na zkoušku, a ona má spíš tendenci to odkládat: „Pojď, budeš to mít za sebou. Stejně na tu zkoušku někdy musíš. Vždyť to umíš. Je hodně pravděpodobný, že to dopadne dobře.“

Ona nasadí obranné štíty v podobě „Já vím, ale….“ a milion důvodů, proč to zrovna nejde.

Všechny moje pokusy mířily jen na jednu část její mysli. Na tu racionální část. Prostě samé rozumné důvody … Jenže ty mnohdy nemají potřebnou sílu.

Čím se to dalo vylepšit? Jednoduchým doplněním. Chce to předhodit pár argumentů taky emoční části, která je zřejmě u většiny lidí dominantní, ať už každý svou racionalitu vyzdvihujeme kdovíkam.

Naše emoční složka je silná jako slon a zrovna tak líná, ustrašená a taky hravá a toužící po příjemných věcech. Musí se na ni úplně jinak než na rozum.

Třeba takhle: „Půjdeme tam přece spolu, dodáme si navzájem odvahu. Když nás vyhodí, nic se nestane a koupím ti pivo. A když to uděláme, půjdeme si za odměnu na masáž k tomu krásnýmu Řekovi a pak na to pivo. Hele, v tuhle chvíli stačí se jenom zvednout a vyjít ze dveří. Zvládneš se zvednout a vyjít ze dveří?“

Tyhle argumenty míří na emoce. A když se vám povede oslovit kromě rozumu taky je, podstatně zvyšujete své šance, že druhého člověka získáte pro své nápady.

Emoce se osloví taky něčím názorným. Když chcete přesvědčit partnera, že svou vášní pro tabák ruinuje rodinný rozpočet, můžete mu říct, kolik že prokouří peněz a že je to fakt hodně atd. Ale taky můžete po důvěrné chvilce s bankomatem rozhodit doma na stůl 100 pětistovek a říct: „Tohle za rok spálíš. Když toho necháš, můžeme za rok tuhle kupu vzít a … vyrazit do Alp, koupit si vlkodava atd.

Mnohem účinnější, než pouhé mluvení k rozumové složce, nemyslíte? Nebo spíš – nemáte ten pocit?

Téma přesvědčování je hodně aktuální pro ty z Vás, kteří se starají o děti, vedou týmy, mají rodinu nebo prostě mají spousty nádherných nápadů a rozumných představ o životě😊Stačí málo a budete v tom o hodně lepší!

Zbytečné dodávat, že líté přesvědčovací boje svádíme taky sami se sebou.

O tom všem, tedy o rozumu a emocích, budu brzo vysílat webinář. Zvu Vás, podrobnosti a přihlášku najdete tady.

:: Řekneme si o tom, jak tyhle dvě úplně rozdílné části mysli fungují.
:: Jaké problémy nastávají, když si mezi sebou rozum a emoce nerozumí.
:: A jak je naučíme spolupracovat, aby fakt bylo líp😊

Bude to online, svěží, plné příkladů a možností pro Vás se do webinářů aktivně zapojit.

A jestli si chcete otestovat svoje přesvědčovací schopnosti, pozvěte na webinář někoho ze svého okolí. Když přivedete někoho nového, dostanete pořádnou odměnu! Podrobnosti zde

Minikurz ROZUM VS. EMOCE už brzy

Těším se na Vás,
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Podívat se na online živý kurz ROZUM VS. EMOCE – JAK LÉPE POROZUMĚT SOBĚ I OSTATNÍM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *