Warning: sprintf(): Too few arguments in /data/www/psyx.cz/michaelapeterkova.psyx.cz/wp-content/themes/newsmatic/inc/breadcrumb-trail/breadcrumbs.php on line 252

Války, bezpráví… OBAVY Z BUDOUCNOSTI 💀 a co s nimi

Psala mi Veronika N.: „Někdy napište prosím něco na téma obavy z budoucnosti – protože už to máme doma s manželem jako časté téma – přemýšlíme o těch zemích, kde se obyčejní lidé jako my dostali do války a agrese a bezpráví… Vede nás to k velkému soucitu s postiženými, zároveň vděčnosti za naší situaci, ale zároveň víme, že se to může v dohlednu týkat i nás a našich dětí. Nikdo z nás si nedovede představit to bezdomovectví, bolest, ztráty, násilí, apod. Jasné, poradíte nám, ať se modlíme a jsme v klidu, ať žijeme aktuální den a nestresujeme se. Upřímně, vy jste úplně v pohodě, nebojíte se ničeho a užíváte si co je dostupné a dobré teď a tady?“

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnešní Zpravodaj se urodil z mailu, který mi přišel od jedné mé čtenářky. Téma velmi aktuální, tak jdeme dnes na něj.

Veronice jsem odpověděla: „Ne, tady a teď ani jiné ‚zázračné‘ věci bych Vám neporadila – i když bytí v přítomnosti je určitě pro část času dobrá náplň.

Mně taky dělá starosti, co se děje. Pomáhá mi vědomí, že lidi si dělali starosti v každé době, kdykoli v historii. Je toho plná beletrie i filozofie. Takže asi nežijeme v nějak úchylnější nebo rizikovější době, než kdy byla.

Myslím, že chyba je v tom, když si někdo myslí, že život je (má být) jednoduchý, předvídatelný a bezpečný. Podle mě není ani jedno z toho. Takže jsem spíš vděčná za každý den, který prožiju tady v míru a teple, a uvědomuju si, že v rámci planety patřím k té nejšťastnější miliardě, a to jen díky absolutně nezaslouženému štěstí.

Jestli přijdou těžké podmínky, budu se je snažit zvládnout a nedám kůži lacino. A každé případné trápení jednou skončí. Takhle nějak to mám. Tedy vtěsnané do čtyř řádků;)“
(V outlooku to skutečně byly čtyři řádky😉)

Teď ještě pár tipů, co pomůže, když člověk není schopný změnit situaci (zastavit války, viry, inflaci a zlovolné parchanty):

🌶️ INFORMACE JAKO CHILLI
Krev, utrpení, zavražděná miminka, hrozby atomovkami – to všechno a mnohem víc člověk dostane za dvě tři minuty na sítích nebo internetu. Co teprve za dvě tři hodiny? To časem vykolejí každou normální bytost.

Informace ano, ale v rozumném množství – jako kmín nebo chilli

👉 CO MŮŽU
„Každý by chtěl zachránit svět, ale nikdo nechce pomoct mámě s nádobím.“

Tenhle citát si často připomínám. Soustředit se na to, co teď můžu udělat – starat se o své okolí, být konkrétně užitečná, starat se o sebe a své zdraví

⚡ PŘÍPRAVA NA NEČEKANOSTI
Sedět a bezmocně se strachovat nikomu nepřidá.

Já jsem si v den vypuknutí války na UA natankovala plnou nádrž a podívala se, jestli mám doma nějaké peníze (i eura či dolary) v hotovosti. Standardně držíme zásoby nutných léků na dva měsíce, balenou vodu a jídlo na měsíc. Kdyby bylo potřeba se někam přesunout, nebo by naopak nešlo vycházet, jsme připraveni.

💚 RÁDA TĚ VIDÍM!
Když se inflace předváděla ve vrcholné formě a lidem, co měli úspory, z nich užírala jak hladová velehousenka, nabízeli odborníci taktiky, jak majetek ochránit, do čeho investovat atd.

Úplně mě dostala jedna rada: Investujte do sebe. Naučte se být milým člověkem, ať máte kolem sebe hodně milých lidí. Je to tak: Starosti budou poloviční, radosti dvojnásobné, naroste odolnost a skvělý lidi jsou i vynikající antidepresivum.

💪 MOCNÝ ŠTÍT
Všechno je věcí postoje. Když si budu připadat jako slabý bezmocný článek, budu mít obavy, „co se mnou bude“.

Tak jako je slovy klasika lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný, je taky lepší být (subjektivně) mocný než bezmocný.

Denně budujte odvahu a odolnost – studená sprcha, pěšky do schodů, dělat něco, co je obtížné. Jen takhle se natěží zdravá sebedůvěra a pocit kontroly. Z vlastní zkušenosti vím, že k tomu nepomůžou žádné chytré věty drahých koučů (nebo psychologů😉), ale jenom vlastní práce.

A taky neuvěřitelně pomáhá vnitřní rozvaha a schopnost uvolnění a odstupu. To získávám z relaxačních a meditačních technik. Stačí dvě minuty vědomě dýchat a dá mi to mnohem víc než dvě hodiny obav o budoucnost. (Vlastně na tohle téma bude velký kurz; zatím je to polotajný, ale kdyby Vás enormně zajímal, odkaz je tady.)

😊 TĚŠENÍ
Představte si svůj den jako cestu, po které jdete. A před sebou vidíte na té cestě hvězdičku. To je něco, na co se můžu těšit. Večer před spaním je moc fajn si připomenout hezké věci, co se staly, a takovou hvězdičku si položit na cestu pro další den.
::::::::::::::::::

Starosti o budoucnost jsou normální součástí lidské přirozenosti. Když je jich moc, vedou k úzkosti a chronickému stresu. Díky strategiím, které jsme probrali, můžeme své obavy lépe zvládat, vybudovat si odolnost a pocit kontroly a žít rádi i v nejistých dobách.

Z drsného světa, který umí být občas krásný, Vás zdraví
💚 Michaela Peterková

_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

A ještě jednou paní Veronika: Svatý František byl jednou prý ušpiněn z nebes, když nad ním proletěl pták… Zareagoval díkůvzdáním: Díky Bože, že krávy nemají křídla. 😀​

💙 ​Předprodej online kurzu, kde se budeme učit relaxovat a meditovat a najdeme tak cestu k sobě, ke svému tělu, uvolnění a zvládání mysli – informace najdete tady

newletter z 11/2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *